Intel, notowany w indeksie Nasdaq (INTC.US) od lat uważany za jednego z gigantów branży technologicznej (kto pamięta pierwsze procesory Celeron wprowadzane na nasz rynek?), stoi obecnie przed szeregiem wyzwań, które mogą wpłynąć na przyszłość firmy i wartość jej akcji. Intel zmaga się z poważnymi problemami związanymi z produkcją chipów. Problemy te nie tylko opóźniają wprowadzanie nowych technologii, ale także otwierają drzwi dla konkurentów (szczególnie AMD), którzy szybko zyskują na znaczeniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak te trudności wpływają na kondycję finansową Intela, jakie mogą mieć konsekwencje dla inwestorów oraz jakie są perspektywy firmy na przyszłość.
Intel Corporation – notowania akcji Intel (INTC.US) na poziomie sprzed 11 lat
Wyobraźcie sobie, że jedziecie samochodem. Samochód co do zasady pojedzie nawet w sytuacji, w której wypadnie szyba. Ale jeżeli zaczną się palić tyle opony, które odpowiadają za napęd, to robi się problem. W przypadku akcji Intel w 2024 roku doszczętnie się wszystko posypało. Dywidenda na giełdzie spada. Prognozy nie są optymistyczne. Przychód leci na łeb. Do tego doszły problemu ze stabilnością procesorów Intel Core 13. i 14. generacji. Intel niestety przespał rozwój sztucznej inteligencji, bowiem ich produkty na tym etapie są znacznie mniej wydajne od podobnych produktów Nvidia. Dzieje się, prawda?
Akcje Intel Corporation szorują po dnie
Moja ostatnia analiza akcji Intel pojawiła się w drugim kwartale ubiegłego roku. Przy cenie 33 dolarów na interwale miesięcznym wskazałem, iż za nami silne wejście popytu oraz test wolumenowy. Istotnie sygnał był dobrze odczytany, bowiem po tym ruchu cena akcji zawędrowała w ciągu kilku kolejnych miesięcy w stronę 50 dolarów. To wzrost o ok. 50% od dostrzeżenia sygnału. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło.
W erze eksplozji popytu na chipy sztucznej inteligencji (AI) firma przegrała konkurencję z innymi producentami mikroprocesorów (szczególnie względem Nvidia oraz AMD). W 2021 r. Intel miał 77 mld dolarów rocznych przychodów. W 2023 r. miał raptem 52 mld dolarów przychodów. Spadek przychodów „zabił” rentowność przedsięwzięcia. W latach 2018-2021 Intel zarabiał rocznie ponad 20 mld dolarów na czysto. A ile zysku miał w zeszłym roku? Pewnie się zdziwcie, jak powiem, że pozostało zaledwie ok. 8% z tych zysków. To ten kolor zielony, najniższy słupek na poniższym wykresie. Kurs akcji Intel musiał to zdyskontować.
Z najnowszych danych wynika, że kryzys na akcjach Intel się nie kończy. Analitycy podali, iż w drugim kwartale 2024 r. Intel osiągnął 12,8 mld zł przychodów, a jego zysk na akcję spadł do 2 centów, co oznacza, że firma de facto nie zarabia już pieniędzy. Ogłosiła więc plan oszczędności – zwalnia 19 000 ludzi (czyli 15% wszystkich zatrudnionych) i zawiesza wypłacanie dywidendy. Jest źle.
Powyższe działania mają za zadanie przywrócenie rentowności spółce Intel. Jej ROIC niestety spadł poniżej zera (jest ujemny).
Wykres i notowania akcji Intel Corp
Aktualny wykres i notowania akcji Intel Corp znajdziesz poniżej.
Okolice szczytu można było wyznaczyć przy znajomości podstawowych zasad zachowania wolumenu. Ten w drodze do szczytu miał tendencję malejącą. Im wyższa cena, tym mniej chętnych na kupno. W żółtej ramce zaznaczyłem obszar, w którym Smart Money uznał (sprzedaż akcji) cenę akcji Intel za zbyt wysoką. Wyniki finansowe oraz kapitalizacja z pewnością sprzyjały pozbyciu się akcji.
Aktualny kurs oscyluje w okolicach 20 dolarów i tutaj niestety mam złą wiadomość. Aktualne notowania wskazują na dominację strony podażowej. Wolumen na spadku przyrósł, co oznacza, iż inwestorzy na tym etapie nie wierzą we wzrost (pomimo rekordowego wolumenu). Być może sytuacja zmieni się za kilka tygodni. Obecnie jednak widać niedźwiedzi wolumen.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.