Akcje Pepco nie cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Krótka zwyżka po IPO w stronę szczytu na 57,44 zł finalnie skończyła się dłuższą bessą, która trwa od 2021 roku. W tym roku Pepco zapowiada pierwsza dywidendę. Czy będzie to punkt zwrotny i czynnik, który przeciągnie do spółki świeży kapitał?
Dywidenda jest jednym z elementów generowania wartości dla akcjonariuszy. Oprócz wzrostu ceny akcji i skupu akcji własnych to właśnie dywidenda przyciąga najmocniej kapitał instytucjonalny. Fundusze inwestycje, a szczególnie ETF, są zainteresowane stałym przepływem pieniężnym, które generują właśnie spółki dywidendowe. Dlatego chętnie kupują takie akcje do swoich portfeli i trzymają długoterminowo.
Polityka dywidendowa Pepco i pierwsza dywidenda
W kontekście dywidendy opisywaliśmy Pepco na blogu w maju zeszłego roku. Wtedy spółka nie wypłacała jeszcze dywidendy i nie było wiadomo, czy będzie to robić w przyszłości. Zakładaliśmy wstępnie, że nawet jeśli będzie, to stopa dywidendy może nie być konkurencyjna względem innych spółek dywidendowych. Typowaliśmy 50 gr na akcję, co przy kursie Pepco w dniu analizy dawało stopę dywidendy 2,3%.
Spółka przyjęła niedawno politykę dywidendową i zapowiedziała swoją pierwszą dywidendę. Niestety okazuje się, że stopa dywidendy będzie jeszcze niższa niż nasze estymacje. W 2025 roku Pepco chce wypłacić 6,2 eurocenta na akcję, czyli 26,4 gr. W porównaniu do PZU, PEKAO, Kęty i Orlen to wręcz śmiesznie niska kwota.
Intencją zarządu jest wypłata dywidendy początkowo na poziomie 20 proc. całorocznego bazowego zysku netto. Zarząd oczekuje, że bezwzględna kwota dywidendy pozostanie stabilna lub wzrośnie w skali całego roku, z zastrzeżeniem wszelkich istotnych czynników wewnętrznych lub zewnętrznych. W przyszłości spółka przewiduje zarówno regularne dywidendy, jak i potencjalne wypłaty specjalne lub wykup akcji własnych. Dywidenda specjalna byłaby miłym dodatkiem, ale nie jest to pewny dochód, bo uznaniowy. Może jednak przewyższać bazową kwotę dywidendy. Z takim przypadkiem mieliśmy do czynienia w amerykańskim Costco, który w zeszłym roku w styczniu wypłacił 15$ na akcję w formie specjalnej dywidendy. Zdecydowanie połączenie dywidendy i skupu akcji własnych jest dobrym pomysłem.
Kiedy kupić akcje pod dywidendę w 2025?
Jeśli chcesz załapać się na dywidendę Pepco, to akcje musisz mieć na rachunku maklerskim najpóźniej 13 marca 2025 roku. Dywidenda zostanie wypłacona 9 kwietnia. Warto mieć jednak świadomość, że stopa dywidendy jest zbyt mała, by znacząco poprawić nastawienie inwestorów do spółki. Widać to zresztą po wykresie giełdowym i wolumenie.

Kurs akcji porusza się w kanale bocznym. Na niskim poziomie cenowym mamy podbieranie akcji. Jest hossa, fundusze mają kapitał, więc doważają akcje w portfelu – Pepco jest w WIG20. Z kolei na zwyżce widzimy sporą podaż. Aktualnie jest potencjał do podejścia pod górną granicę kanału. Moim zdaniem nie jest to jednak jeszcze moment zmiany trendu na wzrostowy w długim terminie. Pepco wciąż generuje zbyt małą wartość dla akcjonariuszy, by uzasadnić cenę 50+ zł.
Autor wpisu: Bartek Bohdan
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.