Podatek od emisji CO2 coraz większym problemem dla JSW

24.04.2024, Kategorie: Premium, Autor: Paweł Pagacz
Podatek od emisji CO2

Dostrzegamy coraz większy problem w działalności firm giełdowych, które obciąża podatek od emisji CO2. W dzisiejszym wpisie postaram się wyjaśnić, jak działa ta procedura i z jakimi kosztami się wiąże.

Podatek od emisji CO2 w UE obciąża polskie spółki giełdowe

W Unii Europejskiej każde przedsiębiorstwo (elektrownie, zakłady przemysłowe, przemysł lotniczy) zobowiązane jest płacić podatek od emisji CO2. Nie jest to jednak podatek o stałej wielkości, ale działa bardzo sprytnie.

Unia Europejska wyznaczyła przepisy, które nakazuje nabyć kontrakt na emisję CO2. Nie będę wchodził w szczegóły, bowiem dla różnych branż i każdego roku limity się zmieniają. Trzeba natomiast wiedzieć to, że z każdym rokiem podaż kontraktów na CO2 ulega zmniejszeniu. Ma to na celu zmniejszenie emisji CO2 w ramach Unii Europejskiej. Część limitów na emisję jest płatna, a część jest rozdawana bezpłatnie.

Jak w praktyce wygląda obciążenie podatkiem od emisji CO2?

Przykładowo Grupa Azoty, aby wyprodukować nawozy, musi kupować całkiem sporo gazu i go spalać. A że jest największym konsumentem gazu w Polsce i spala go rocznie 2,3 mld M^3, to emituje również bardzo dużo dwutlenku węgla. Nie wiem, ile kontraktów na CO2 Grupa Azoty musi kupować, a ile dostaje ich bezpłatnie. Faktem jest jednak to, że ilość kontraktów zmniejsza się wraz z każdym rokiem, a ich cena ma tendencję do wzrostu. Wiadomo, że jak czegoś jest mniej, a zapotrzebowanie rośnie, to również cena rośnie.

Kontrakty na CO2 Podatek węglowy
Kontrakty na CO2

W ten oto sposób zakład produkujący nawozy i wiele innych chemicznych produktów przerzuca koszt CO2 na swoich konsumentów, poprzez co nawozy nie stają się tańsze. Stają się coraz droższe. W gospodarce konkurencyjnej, w której nawozy poza granicami UE produkuje się taniej i taniej można je sprowadzić, produkt tańszy wypiera produkt droższy o podobnej jakości.

Konkurencyjność krajowych zakładów, zlokalizowanych na terenie Unii Europejskiej, maleje. Rośnie konkurencyjność zakładów zlokalizowanych poza Unią. To jest właśnie wyprowadzanie przemysłu poza Unię Europejską, o której mówią co bardziej rozgarnięci politycy. Oczywiście ma zostać wprowadzony również podatek graniczny od CO2, ale jak to będzie funkcjonować, nikt na razie nie wie.

Polskie akcje Jastrzębska Spółka Węglowa, Grupa Azoty i Bogdanka pod presją podatku od emisji CO2

Problem zgodnie z powyżej przedstawionym mechanizmem będzie się pogłębiał, sprawiając, że spółki giełdowe (i nie tylko) będą zmagać się z konkurencją spoza UE, i wyższymi kosztami. W ten sposób bezpośrednio wpłynie to na zyski przedsiębiorstw, sprawiając, iż będą one coraz mniejsze.


Inwestowanie na giełdzie   Dołącz do nas – w tym tygodniu 120 dni w cenie 90 w abonamencie LITE 90. Zyskasz 33% więcej dni!
  Wykorzystaj bonus do 7 października do godziny 20:00.

Jeżeli zastanawiacie się, dlaczego takie spółki jak Grupa Azoty, Jastrzębska Spółka Węglowa, Bogdanka mają problemy, to macie właśnie na to odpowiedź. Ich konkurencyjność poprzez regulacje będzie się stawała coraz mniejsza. To zaś wpłynie na to, czego oczekują inwestorzy od dobrej spółki, czyli na wyniki. Nikt na giełdzie nie szuka problemów na siłę, więc spółki obciążone podatkiem CO2 mogą być postrzegane jako bardziej ryzykowne.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.

[/groups_member]

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.