Kurs akcji KGHM jest bardzo mocno uzależniony od kursu złotówki oraz cen miedzi. Od strony wyników finansowych sporym obciążeniem dla KGHM jest podatek miedziowy. Dziś inwestorzy dowiedzieli się, że jest szansa na ograniczenie podatku miedziowego od 2026 roku. To od razu wpłynęło na silny wzrost ceny KGHM na dzisiejszej sesji.
Niższy podatek miedziowy dla KGHM – realna obietnica, czy fikcja?
MF widzi możliwość ograniczenia podatku miedziowego o 500 mln zł od 2026 i o 700 mln zł w kolejnym – poinformował minister finansów Andrzej Domański, MF.
Jako inwestorzy raczej jesteśmy zgodni, że każda forma obciążenia zysków spółki strategicznej (taka jest dla polskiej gospodarki KGHM) to miecz obosieczny. Podatek miedziowy jest moim zdaniem skrajnie niesprawiedliwy, bo KGHM jest spółką publiczną. Ma zatem zobowiązania wobec akcjonariuszy i powinna ich traktować równorzędnie. Tymczasem Skarb Państwa nie tylko inkasuje dywidendę na równi z akcjonariuszami mniejszościowymi, ale pobiera dodatkową daninę z ich pominięciem. Podatek miedziowy nie tylko obciąża wynik finansowy, zmniejszając zysk przeznaczony na dywidendę dla wszystkich. Narusza prawa pozostałych akcjonariuszy i dodatkowo wpływa negatywnie na konkurencyjność KGHM – również międzynarodową. Nie tak się powinno traktować polską perłę w koronie, jak często politycy lubią mówić o KGHM.
Zmniejszenie podatku miedziowego to bardzo dobry i pożądany ruch ze strony rządzących. Biorąc pod uwagę dotychczasową realizację obietnic wyborczych, lepiej jednak zachowawczo podejść do tego. Idea jest szczytna, ale to fakty będą się liczyć w długim terminie. Lepiej nie wierzyć, póki faktycznie nie będzie decyzji o mniejszym podatku. Rynek jednak rządzi się swoimi prawami, a inwestorzy lubią dyskontować przyszłość, która wcale nie musi nadejść. Wyrazem tego jest skokowe umocnienie kursu KGHM, który rośnie ponad 7% w momencie pisania tego artykułu.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.