Portfel akcji PPCG Stock: TOP 3 spółek

21.01.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Jeśli śledzisz w miarę regularnie nasz blog, to pewnie masz już mniej więcej podgląd na nasz styl inwestowania, strategię i sposób budowania portfela. Nastawiamy się raczej na inwestycje długoterminowe w spółki, które będą wypłacać regularnie dywidendę i przy okazji mają szansę na wzrost kursu. Korzystamy z autorskiej strategii LTTM opartej na VSA, by kupować akcje w czasie, gdy są niedowartościowane w stosunku do rynkowej mediany i swoich fundamentów. To tak w skrócie.

Nasze TOP 3

W styczniu odtworzyliśmy dokładnie nasze portfele razem z transakcjami w wirtualnych portfelach myfund.pl (swoją drogą całkiem przydatne narzędzie). Dzięki temu możemy na bieżąco śledzić wycenę z uwzględnieniem dywidend, doważenia i rozliczeń gotówki w ramach każdego portfela. A mając takie dane, możemy sobie zrobić tytułową listę TOP 3 spółek, które dały nam najwięcej zarobić w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Mam na myśli spółki, których akcje nadal posiadamy. Jeśli uwzględnilibyśmy zamknięte pozycje, to w TOP 3 znalazłyby się akcje KGHM, na których zrealizowaliśmy zysk ponad 110% w listopadzie 2020.

Portfel akcji: JSW

To zdecydowanie gwiazda portfela IKE z zyskiem ponad 215% wg stanu na moment pisania artykułu. Spółkę kupiliśmy w marcu 2020 po ok. 10,45. Potem wysłaliśmy Abonentom informację o oknie transakcyjnym, gdy z poziomu ponad 24 zł skorygowała się do ok. 15 zł. Aktualnie wycena przekracza 33 zł.

Zobacz:  JSW nadal pod byczą kontrolą. Analiza akcji JSW

Notowaniom JSW sprzyja dynamiczna zwyżka cen węgla koksującego i perspektywa ożywienia gospodarczego po pandemii. Powszechnie oczekuje się także kontynuacji inflacyjnej hossy surowcowej.

 

Analogicznie do wykresu węgla zdaje się poruszać kurs JSW. Notowania surowca dotarły do istotnego oporu w okolicy 100. W tym miejscu – o ile wolumen jest prawdziwy – mamy przewagę podaży w skali W1, co może sugerować większą realizację zysków. Po korekcie jest szansa na kontynuację zwyżki i wybicie oporu, co mogłoby pozytywnie przełożyć się na kurs JSW. Cena JSW może się w tym czasie skorygować, a najbliższy dołek LTTM jest na ok. 23,50.

Portfel akcji: PGN

To może być zaskoczenie, bo spółkę mieliśmy w portfelu podstawowym już wcześniej. Niestety kupiliśmy ja przed pandemią i dopiero niedawno kurs wyszedł powyżej naszej ceny zakupu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w portfelu IKE. PGN kupiliśmy do portfela emerytalnego niemal idealnie w dołku 16 marca 2020. Aktualnie mamy na niej ok. 65% zysku bez uwzględnienia dywidendy 9 gr na akcję.

 

Kurs PGN dobił dość sprawnie do zniesienia 78,6% całego spadku od szczytu z 2019 roku. Widać jednak, że budują się już na W1 świece z długimi cieniami z góry, a sam wzrost od dołka koreluje się z malejącym wolumenem. To sugeruje, że choć zwyżka ma cechy impulsu (na wykresie jeden z prawdopodobnych układów fal z wysoką B), to jest to korekta. W takiej sytuacji wypada spodziewać się fali wtórnej i dopiero właściwej hossy.

Zobacz:  Monolithic Power Systems (MPWR) rośnie na fali boomu na AI

Paweł wspomniał kiedyś na blogu, że ta spółka tak naprawdę nie była w hossie na GPW i najlepszy okres nadal jest przed nią. Trzeba tylko na to cierpliwie zaczekać, akceptując po drodze sytuację, gdy cena przejściowo będzie niżej niż dziś.

Portfel akcji: SHELL

To zaskoczenie nawet dla nas, bo typowaliśmy inny walor, ale okazało się, że trzecią spółką z najwyższym wynikiem jest SHELL w nowym portfelu zagranicznych spółek dywidendowych. Portfel DIVZ prowadzimy od października 2020 i są w nim dwie spółki. SHELL według stanu na dziś dał nam w ok. 2 miesiące stopę zwrotu ok. 55%.

 

Spółka zyskuje na dynamicznej zwyżce kursu ropy naftowej. Od pamiętnego dołka na poziomie ok. 6,5 dolara (OIL.WTI), kurs ropy zwyżkował ponad 700% do ok. 53 dolarów. Przy okazji zaksięgowaliśmy też pierwszą dywidendę z SHELL.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.