Raport okresowy: Podsumowanie I półrocza 2023

05.07.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Ostatni dzień czerwca to na giełdzie również ostatnia okazja dla funduszy inwestycyjnych i instytucji finansowych, by podciągnąć wyceny portfeli. Kończy się bowiem w tym samym momencie miesiąc, kwartał i pierwsze półrocze. My również postanowiliśmy zrobić półroczny rachunek sumienia, czyli raport okresowy za I półrocze 2023 dla naszych portfeli.

Minione 6 miesięcy było bardzo dobrym okresem dla indeksów, mimo trudnych warunków makroekonomicznych. Banki centralne podnosiły ostro stopy procentowe w walce z inflacją i nadal są gotowe do dalszych podwyżek. Indeksy poradziły sobie w tym pełnym wyzwań otoczeniu, na co mocny pozytywny wpływ miał rajd na spółkach powiązanych ze sztuczną inteligencją. To prawdopodobnie dopiero początek rewolucji technologicznej i zmian jakościowych w gospodarce. Widzimy czubek góry lodowej, choć wielu wydaje się, że oglądają bańkę spekulacyjną.

Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Przeczytałem w jednej z analiz bardzo ciekawe porównanie boomu na A.I. do historycznej gorączki złota w Ameryce. Wtedy pierwsi zarabiali sprzedawcy łopat i kilofów, czyli narzędzi dla górników. Dziś odpowiednikiem jest sprzedaż kart graficznych i procesorów do przetwarzania danych na potrzeby algorytmów A.I. Dopiero potem pojawią się zyski w innych obszarach. W PPCG Stock również na tym skorzystaliśmy.

Raport okresowy: Portfel emerytalny

To zdecydowanie nasz czarny koń wyścigu i przyznam, że budując go jeszcze w 2018 roku, nie spodziewałem się takiej stopy zwrotu. Na koniec czerwca 2023 nasz IKE miał łączną stopę zwrotu 97%. Od stycznia 2018 roku (5,5 roku inwestycji) daje to średnioroczną stopę zwrotu ok. 17,6%. To powyżej inflacji, co oznacza realny zysk.

Emerytalny portfel akcji Raport okresowy
Emerytalny portfel akcji

Skoro jednak podsumowujemy 6 miesięcy 2023 roku, to trzeba napisać o NVIDIA (akcje Nvidia), która dała największą pozytywna kontrybucję do portfela emerytalnego. Spółkę kupiliśmy w listopadzie 2022, niewiele po tym, jak sprzedała ją zarządzająca technologicznych funduszem ARK. Jej strata, a nasz zysk. Timing mieliśmy doskonały, a spółka od początku inwestycji zarobiła dla nas już 140% w przeliczeniu na PLN. Dzięki niej i innym pozycjom w portfelu, stopa zwrotu od początku roku do końca czerwca 2023 wyniosła 26%.

Stopa zwrotu Raport okresowy
Stopa zwrotu

Tym samym nasz portfel emerytalny PPCG Stock pobił SP500, WIG, WIG20 (indeks WIG20), indeks małych spółek i NASDAQ. W portfelu emerytalnym prowadzimy dla nas projekt Dobra Emerytura i dwie wchodzące w jego skład spółki są jeszcze przed wypłatą dywidendy. To pozycje o dużym udziale, a dywidendy będą rekordowe, co z pewnością pozytywnie przełoży się na wynik naszego portfela w II połowie roku.


(!) Zyskaj 50 zł. Nie czekaj i dołacz do nas! Wybierz dzisiaj dowolny abonament i obniż jego cenę z kodem rabatowym.

Same procenty to tylko połowiczna informacja, bo równie ważna jest wartość portfela. Szczególnie, że tworząc projekt DE (Dobra Emerytura), założyliśmy zasilanie portfela edukacyjnego kwotą 1000 zł miesięcznie. Tak to wygląda za I półrocze 2023.

Zarabianie na emeryturę Raport okresowy
Zarabianie na emeryturę

Raport okresowy: Portfel dywidendowy

To drugi co do efektywności portfel edukacyjny PPCG Stock. Za I półrocze 2023 stopa zwrotu wyniosła 19%. Portfel DIV (portfel dywidendowy) pokonany został tylko przez indeks małych spółek zaledwie o 2 punkty procentowe.

Portfel dywidendowy Raport okresowy
Portfel dywidendowy

Nasz portfel dywidendowy ma jednak głównie błyszczeć dywidendami i to mamy ogarnięte. Za nami 6 miesięcy 2023 roku i wypłacone w portfelu dywidendy są już prawie na poziomie całego 2022 roku. Czekają nas jeszcze 4 wypłaty w 2023 roku. Do tej pory 50% naszych portfelowych spółek podzieliło się z nami zyskiem.

Wypłata dywidend na konto Raport okresowy
Wypłata dywidend na konto

Raport okresowy: Portfel główny

Przechodzimy do końcówki peletonu, czyli portfela głównego. Tu również mamy dodatnią stopę zwrotu, ale zdecydowanie portfel odstaje od naszych liderów. Nie mamy tu pozytywnej kontrybucji dywidend, jak w przypadku emerytalnego z projektem DE i NVIDIA, czy dywidendowego. Portfel bazuje niemal w pełni na zmianie wartości ceny w czasie. To też jest wskazówka, w jakim kierunku warto iść. Dywidendy to ważny składnik wzrostu kapitału, stabilizator i dopalacz wyceny portfela, a wynik portfela głównego potwierdza to założenie. Stopa zwrotu PG w 2023 to nieco ponad 7%.

Wyniki portfela akcji
Wyniki portfela akcji

Poczyniliśmy pewne działania pod koniec 2022 roku i w tym roku, by podciągnąć wynik portfela. Do składu dołączyła spółka zajmująca się produkcją półprzewodników i pod koniec 2022 jedna z największych spółek z branży sztucznej inteligencji (chat boty). Obie są amerykańskie i mają czasy świetności jeszcze przed sobą, szczególnie biorąc pod uwagę końcówkę cyklu podwyżek stóp procentowych. Końcówka 2023 roku powinna być już dużo lepsza w kontekście stopy zwrotu portfela głównego względem pierwszych 6 miesięcy.

Od początku prowadzenia PG zarobił na koniec czerwca 2023 prawie 62%. Daje to średniorocznie od maja 2019 roku prawie 15% (okres inwestycji 1513 dni /365).

Raport okresowy: Portfel zagraniczny DIVZ

Na koniec czarna owca, której nie możemy pominąć, czyli portfel zagraniczny w złotówkach. Tutaj niestety mamy ujemną stopę zwrotu od początku roku do końca czerwca 2023.

Portfel spółek dywidendowych
Portfel spółek dywidendowych

Jeszcze w lutym 2023 roku portfel miał wynik prawie +13%, bijąc benchmarki i ulegając jedynie NASDAQ – różnica 2 pp. Co się takiego wydarzyło w lutym? Wydarzył się mocny spadek dolara do złotówki, co od razu przełożyło się na wycenę portfela denominowanego w dolarach. To jest ryzyko walutowe, którego zawsze trzeba być świadomym, gdy inwestujemy poza GPW, ale nadal w krajowej walucie. Dodatkowo w portfelu mamy dwie instytucje finansowe. Wypłacają solidne dywidendy i mają mocne fundamenty, ale w kontekście wyceny miały trudny okres w czasie tegorocznego kryzysu bankowego w USA.

Notowania USD/PLN
Notowania USD/PLN

II połowa powinna być lepsza, choćby przez fakt, że FED nadal planuje podwyżki stóp procentowych. RPP zaś bardziej skłonna jest do pierwszych obniżek pod koniec, co ma umocowanie polityczne. To może zatrzymać umocnienie PLN i umocnić dolara z pozytywnym wpływem na DIVZ. Prawdopodobnie dokonamy też reorganizacji portfela pod kątem składu. Jest to dość świeży portfel, pomijając dwie początkowe inwestycje jeszcze z października 2020 roku. Musi wyjść z wieku dziecięcego, ale najważniejszy jego cel, czyli gromadzenie dywidend, już jest realizowany. Mamy pozytywną tendencję wzrostu dywidend w ujęciu kwartalnym i rocznym.

Dywidendy kwartalne

Otrzymywane dywidendy
Otrzymywane dywidendy

Dywidendy roczne

Dywidendy w skali roku
Dywidendy w skali roku

Raport okresowy: Projekt BAB

To nasz edukacyjny projekt oszczędzania na emeryturę i zbudowania sobie dochodu pasywnego z dywidend zagranicznych w USD/GBP. Wystartował w lipcu 2022 i na koniec czerwca 2023 mamy pełny I rok funkcjonowania projektu. Gdzie teraz jesteśmy?

I rok przeznaczyliśmy przede wszystkim na zasilanie portfeli edukacyjnych (amerykańskiego i brytyjskiego) kapitałem i budowanie pierwszych pozycji. Można powiedzieć, że okres rozruchowy. Priorytetem są i zawsze będą tu dywidendy. Ceny akcji są dla nas drugorzędne, choć staramy się tak dobierać spółki, by dynamika wzrostu dywidendy i rozwój spółki ciągnęły za sobą cenę akcji. Jeśli strumień dochodu pasywnego co roku będzie wyższy i pozwoli nam powiększać pulę akcji pracujących na kolejne wypłaty, uznamy, że projekt realizuje postawione przed nim cele.

Bieżący status projektu zawsze sprawdzisz tutaj. Aktualizujemy go z każdą kwartalną wypłatą dywidendy.

Portfel amerykański

Na koniec czerwca 2023 zysk w portfelu wyniósł 637 USD.

Wynik inwestowania w akcje amerykańskie
Wynik inwestowania w akcje amerykańskie

W kontekście dywidend mamy bardzo dużą dynamikę wzrostu rdr na poziomie 114% względem 2022 roku. A to dopiero półmetek i przed nami jeszcze sporo wypłat. Planujemy doważyć portfel kapitałem i akcjami do końca 2023 roku.

Ogromny wzrost wypłaconych dywidend
Ogromny wzrost wypłaconych dywidend

Spodziewamy się, że skumulowana dywidenda zaksięgowana w 2023 roku będzie wyższa o 265% w stosunku do poprzedniego roku. Pomaga w tym dobór spółek do portfela, bo staramy się tak wybierać akcje, by dywidenda rosła w 2-cyfrowym tempie średniorocznie. W tym momencie mamy średnią dynamikę dywidendy całego portfela ok. 15% rocznie (kalkulacja na bazie ostatnich 5 i 10 lat).

Portfel brytyjski

Tu jest spore wyzwanie w porównaniu do portfela USA. Na LSE jest mało solidnych spółek dywidendowych – niewiele więcej niż na GPW. Nie ma nawet startu do rynku amerykańskiego. Z tego powodu dobór spółek jest dużo bardziej skomplikowanym procesem. Wystarczy wspomnieć, że w BAB US mamy 8 spółek, a w BAB UK zaledwie 3 i tu w zasadzie pula się wyczerpała. Są co prawda spółki z wysoką stopą dywidendy, ale analizując ich fundamenty zawsze coś nam nie pasowało. Mamy dwóch mocnych kandydatów, ale jeszcze nie czas na zakup akcji. Zobacz więcej o programie Bogatyalbobiedny.pl

W szczytowym momencie mieliśmy stopę zwrotu 260 funtów. To pokrywa się mniej więcej z lokalnym szczytem indeksu FTSE 250 w 2023 roku. Zachowanie indeksu względem SP500/NASDAQ potwierdza, że LSE jest słabszym rynkiem od amerykańskiego.

Indeks FTM
Indeks FTM

Dla nas ważniejsze są jednak dywidendy. W tym zakresie również LSE jest trochę ułomna, bo spółki w większości wypłacają dywidendy do 2 razy w roku, a nie co kwartał. Ważne jednak, że w BAB UK są co roku wyższe. W 2022 zaksięgowaliśmy 27,71 funta w dywidendach, a w tym roku już ponad 40 funtów. To wzrost ok. 47%. Niestety nie pokażę tego na wykresie, bo serwis Myfund.pl zdublował jedną dywidendę w 2022 jako operację automatyczną i nie jestem w stanie tego ręcznie poprawić. Błąd cały czas wraca, więc musicie mi zawierzyć na słowo.

Plan działania na II połowę 2023

Spodziewam się z Pawłem jeszcze jednej fali osłabienia indeksów przed końcem roku. Nie wiem, czy będzie to korekta, czy fala wtórna bessy. Będzie to zależało od dwóch czynników: dalszego działania banków centralnych i wyników spółek (EPS). Na pewno spadki wykorzystamy do dopakowania akcji w portfelach i potencjalnego przemodelowania DIVZ. Będzie to bowiem w naszej opinii ostatni dzwonek przed hossą, by takie działania podjąć.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.