Raport okresowy: podsumowanie I półrocza 2024

09.07.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
raport okresowy

Ostatni dzień czerwca to na giełdzie również ostatnia okazja dla funduszy inwestycyjnych i instytucji finansowych, by podciągnąć wyceny portfeli. Kończy się bowiem w tym samym momencie miesiąc, kwartał i pierwsze półrocze. My również postanowiliśmy zrobić półroczny rachunek sumienia, czyli raport okresowy za I półrocze 2024.

Rynki wciąż płyną na fali A.I.

Minione 6 miesięcy było bardzo dobrym okresem dla indeksów, mimo trudnych warunków makroekonomicznych. Gospodarki zmagają się z wysokim poziomem stóp procentowych i niepewną przyszłością gospodarek. Znajduje to wyraz w mieszanych odczytach PMI. Niektóre wskaźniki wciąż pozostają pod poziomem 50 punktów, sugerując co najmniej spowolnienie gospodarcze.

We względnie dobrej kondycji pozostaje gospodarka amerykańska, a EPS spółek wykazuje sporą odporność na wysoki poziom stóp procentowych. Indeksy amerykańskie meldują się na ATH. SP500 zyskał za zamknięte pierwsze 6 miesięcy 2024 roku 14,5%, a NASDAQ aż 18,1%. Podobnie jak w 2023 roku, tak i w tym bazą zwyżek jest sztuczna inteligencja.

Duża część wzrostów indeksu S&P 500 koncentrowała się w spółkach należących do siedmiu wspaniałych spółek technologicznych, podczas gdy inne spółki pozostawały w tyle. Nvidia (NVDA), lider grupy, wysunęła się jeszcze dalej do przodu. Akcje producenta chipów wzrosły w tym roku o 149%. Jej wycena po raz pierwszy przekroczyła 3 biliony dolarów w czerwcu, kiedy Nvidia była przez krótki czas największą spółką publiczną na świecie.

Z kolei w Europie bank centralny już obniża stopy procentowe, by ratować unijną gospodarkę. Spore problemy mają Niemcy, których gospodarka mocno się skurczyła. Oddaje to silny spadek produkcji przemysłowej.

Jakie są prognozy na II połowę 2024 roku?

Prognozy giełdowe na następne sześć miesięcy nadal wyglądają optymistycznie, opierając się na tych samych fundamentach, które napędzały akcje do tej pory. Choć mamy kilka czynników ryzyka (przykładowo wybory prezydenckie w USA), przyczyny optymistycznego nastroju nie zmieniły się. Podstawą jest odporna gospodarka USA. Poza tym zyski przedsiębiorstw nadal rosną. Prognozy z Wall Street przewidują stały wzrost zysków co najmniej do 2026 r. Nawet po wyłączeniu akcji spółek z branży technologii perspektywy zysków są przyzwoite.

Yardeni Research odnotowało niedawno łączny wzrost przychodów o 10,5% rok do roku i wzrost zysku na akcję o 48,8% ośmiu głównych firm technologicznych, a mianowicie Siedmiu Wspaniałych i Netflix (NFLX). Yardeni zaobserwował jednak, że nawet po ich wyłączeniu, akcje S&P 500 odnotowały wzrost zysków w pierwszym kwartale o 8,4%, a sprzedaż o 4,1% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wydaje się więc, że póki pozostałe 492 spółki SP500 fundamentalnie dobrze sobie radzą, trend wzrostowy nie jest zagrożony.

Dopalacz A.I.

Tematem przewodnim jest nadal sztuczna inteligencja. Zdaniem dyrektorów ds. technologii wdrażanie generatywnej sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwach, rządach i innych organizacjach przyspiesza. Pobudziło to popyt na akcje wiodących firm w obszarach chipów, przetwarzania w chmurze, oprogramowania i centrów danych.

Dywidendy

Dla inwestorów konserwatywnych i długoterminowych perspektywy wzrostu dywidendy również wyglądają atrakcyjnie. Howard Silverblatt, starszy analityk indeksowy w S&P Dow Jones Indices, przedstawił pozytywną prognozę wypłat gotówkowych. Oczekuje on, że w tym roku wzrosną o 6–6,5% do 629 miliardów dolarów.

Zobacz:  Budimex S.A. (BDX) - korekta w oczekiwaniu na wyniki II kwartału 2024

Matt Burdett, zarządzający portfelem w Thornburg Investment Management, zauważył, że z biegiem czasu wzrost dywidend przekroczył inflację. Od II wojny światowej różnica między wzrostem dywidend, a inflacją wynosiła ponad 200 punktów bazowych.

Raport okresowy: Portfel emerytalny

Nadal najlepszym naszym portfelem jest portfel emerytalny, który dodatkowo zyskuje dzięki korzyściom podatkowym. Spółki zagraniczne mają pobrany podatek u źródła, ale polskie akcje w naszym autorskim projekcie Dobra Emerytura wypłacają nam całą dywidendę.

Na koniec czerwca 2023 nasz IKE miał łączną stopę zwrotu 97%, a na koniec czerwca 2024 już 192%. Zysk z uwzględnieniem dywidend wzrósł z 20 257,93 zł do 51 967,01 zł, czyli o 156% w 12 miesięcy.

IKE stopa zwrotu kontra benchmarki Raport okresowy
IKE stopa zwrotu kontra benchmarki

Stopa zwrotu od początku roku do końca czerwca 2024 wyniosła 18,2%, co przełożyło się na zysk w kwocie 15 337,96 zł.

IKE stopa zwrotu od stycznia 2024 Raport okresowy
IKE stopa zwrotu od stycznia 2024

W portfelu emerytalnym prowadzimy dla nas projekt Dobra Emerytura i dwie wchodzące w jego skład spółki są jeszcze przed wypłatą dywidendy. To pozycje o dużym udziale, a w przypadku jednej spółki dywidenda będzie rekordowa – wyższa o ponad 80% niż w 2023 roku. To z pewnością pozytywnie przełoży się na wynik naszego portfela w II połowie roku.

Same procenty to tylko połowiczna informacja, bo równie ważna jest wartość portfela. Szczególnie, że tworząc projekt Dobra Emerytura, założyliśmy zasilanie portfela edukacyjnego kwotą 1000 zł miesięcznie. Tak to wygląda za I półrocze 2024.

IKE wkład własny i wartość Raport okresowy
IKE wkład własny i wartość

Raport okresowy: Portfel dywidendowy

Za I półrocze 2024 stopa zwrotu wyniosła prawie 9%. Portfel DIV (portfel dywidendowy) zachowywał się w sposób podobny do indeksów giełdowych.

DIV stopa zwrotu od stycznia 2024 Raport okresowy
DIV stopa zwrotu od stycznia 2024

Nasz portfel dywidendowy ma jednak głównie błyszczeć dywidendami i to mamy ogarnięte. Za nami 6 miesięcy 2024 roku i wypłacone w portfelu dywidendy są już prawie na poziomie całego 2022 roku. Czekają nas jeszcze 4 wypłaty w 2023 roku. Do tej pory 50% naszych portfelowych spółek podzieliło się z nami zyskiem.

DIV wypłacone dywidendy Raport okresowy
DIV wypłacone dywidendy

Zakładamy, że poziom dywidend za cały 2024 rok przebije poprzedni rok. Już teraz tegoroczne wypłaty stanowią 75% tego, co dostaliśmy w 2023 roku, brakuje nam jeszcze wypłat z 3 spółek.

DIV skumulowane dywidendy Raport okresowy
DIV skumulowane dywidendy

Dzięki temu możemy się cieszyć razem z Abonentami regularnym wzrostem skumulowanej dywidendy rok do roku.

Raport okresowy: Portfel główny

Przechodzimy do portfela głównego. Nie mamy tu tak dużej pozytywnej kontrybucji dywidend, jak w przypadku portfela emerytalnego z projektem DE, czy portfela dywidendowego.

Portfel bazuje niemal w pełni na zmianie wartości ceny w czasie. To też jest wskazówka, w jakim kierunku warto iść. Dywidendy to ważny składnik wzrostu kapitału, stabilizator i dopalacz wyceny portfela. Stopa zwrotu PG w 2024 to prawie 14,6%, czy lepiej niż polskie benchmarki i znacząco powyżej inflacji w tym okresie.

PG stopa zwrotu Raport okresowy
PG stopa zwrotu

W I połowie 2024 portfel główny zarobił dla nas 4 386 zł, czyli niewiele mniej niż zysk z całego 2023 roku (4 503,83 zł).

Zrobiliśmy to za pomocą m. in. uzupełnienia portfela o spółkę zajmującą się produkcją półprzewodników i jedną z największych spółek z branży sztucznej inteligencji (chat boty). Obie są amerykańskie i już korzystają z rozwoju SI. W czerwcu 2024 zakupiliśmy również kolejną spółkę amerykańską (typowo wzrostową), która będzie korzystać z rozwoju AI. Ta spółka ma podnosić EPS w kolejnych latach w tempie 16% rocznie.

Zobacz:  Analiza spółki PEPCO. Czy prognozy analityków są zawyżone?
PG stopa zwrotu kontra benchmarki
PG stopa zwrotu kontra benchmarki

Od początku prowadzenia portfel główny akcji zarobił na koniec czerwca 2024 ponad 101%. Lepszy był tylko indeks małych spółek sWIG80. Sumarycznie w portfelu głównym mamy na koniec I półrocza 2024 zysk w kwocie 19 144,90 zł.

Raport okresowy: Portfel zagraniczny DIVZ

Na koniec najmniej rentowny, czyli portfel zagraniczny w złotówkach. Tutaj mieliśmy ujemną stopę zwrotu od początku roku do końca czerwca 2023. W stosunku go analogicznego okresu 2023 roku portfel DIVZ poradził sobie znacznie lepiej w 2024.

DIVZ stopa zwrotu od stycznia 2024
DIVZ stopa zwrotu od stycznia 2024

Stopa zwrotu wyniosła 9,34% względem -3,14% w 2023. To spora zmiana in plus, wynikająca z hossy na amerykańskim rynku akcji. W portfelu DIVZ akcje kupujemy w PLN i trzeba uwzględniać ryzyko kursowe.

DIVZ stopa zwrotu od stycznia 2024
DIVZ stopa zwrotu od stycznia 2024

Na koniec czerwca 2024 kurs USDPLN tylko nieznacznie zmienił się względem czerwca 2023, co miało relatywnie małe przełożenie na stopę zwrotu DIVZ.

USDPLN
USDPLN

Najważniejszy cel, czyli gromadzenie dywidend, już jest realizowany. Mamy pozytywną tendencję wzrostu dywidend w ujęciu kwartalnym.

DIVZ wypłacone dywidendy
DIVZ wypłacone dywidendy

Dla inwestora dywidendowego najprzyjemniejszy dla oka jest zawsze wykres pokazujący systematyczny wzrost skumulowanej dywidendy z kwartału na kwartał i z roku na rok.

DIVZ skumulowane dywidendy
DIVZ skumulowane dywidendy

Raport okresowy: Projekt BAB

To nasz edukacyjny projekt oszczędzania na emeryturę i zbudowania sobie dochodu pasywnego z dywidend zagranicznych w USD/GBP. Wystartował w lipcu 2022 i na koniec czerwca 2024 mamy pełne 2 lata funkcjonowania projektu. Gdzie teraz jesteśmy?

I rok przeznaczyliśmy przede wszystkim na zasilanie portfeli edukacyjnych (amerykańskiego i brytyjskiego) kapitałem i budowanie pierwszych pozycji. Można powiedzieć, że okres rozruchowy. Priorytetem są i zawsze będą tu dywidendy. Ceny akcji są dla nas drugorzędne, choć staramy się tak dobierać spółki, by dynamika wzrostu dywidendy i rozwój spółki ciągnęły za sobą cenę akcji. Jeśli strumień dochodu pasywnego co roku będzie wyższy i pozwoli nam powiększać pulę akcji pracujących na kolejne wypłaty, uznamy, że projekt realizuje postawione przed nim cele.

Bieżący status projektu zawsze sprawdzisz tutaj. Aktualizujemy go z każdą kwartalną wypłatą dywidendy. Aktualnie w portfelu amerykańskim mamy aż 14 spółek dywidendowych, a w portfelu brytyjskim 4 spółki

Co miesiąc przygotowujemy raport z postępów w strefie Premium, zaś poniżej możesz zapoznać się z podsumowanie Q1 2024 projektu BAB.

BAB podsumowanie Q1 2024

Plan działania na II połowę 2024

Zakładamy, że w 2024 roku rynki zaliczą jeszcze korektę. Może to być związane z realizacją zysków przy okazji wyborów prezydenckich w USA i/lub pierwszej obniżki stóp procentowych przez FED. Wykorzystamy ewentualną przecenę do zakupu akcji. Aktualnie zapas gotówki mamy w portfelu dywidendowym i emerytalnym.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.