Rekomendacje czerwiec 2024 – Noble Securities zaleca kupno MOLECURE

02.07.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
Molecure akcje

Wraz z pełnią sezonu wynikowego widoczna jest duża liczba publikowanych raportów analityków giełdowych. W czerwcu wypuszczono aż 21 rekomendacji, wśród których pojawiło się 6 spółek z potencjałem wzrostu powyżej 40%. Jedną z takich spółek jest MOLECURE, której nigdy nie analizowaliśmy na blogu.

Analitycy Noble Securities wydali rekomendację KUPUJ z ceną docelową 19,7 zł, czyli prawie 43% powyżej aktualnego kursu w dniu publikacji. Czy w kontekście fundamentów i analizy VSA rekomendacja jest zasadna?

Profil Molecure

MOLECURE jest firmą biotechnologiczną, specjalizującą się w poszukiwaniu, rozwoju i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapii chorób zapalnych i nowotworowych. Model biznesowy OAT obejmuje odkrywanie i rozwój nowych leków i przedklinicznych badań biologicznych, a także naukową współpracę z ośrodkami i liderami opinii w obszarze badanych chorób oraz efektywne wykorzystanie specjalistycznych ośrodków oferujących badania na zlecenie (ang. Contract Research Organizations – CRO).

Portfolio spółki

Zgodnie z informacją na stronie firmowej, Molecure wygenerowało zróżnicowane portfolio ośmiu odrębnych programów badawczych przy wsparciu wiodących akademickich instytucji naukowych na całym świecie, w tym Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Rutgers, Flamandzkiego Instytutu Biotechnologii (VIB) w Gandawie, Uniwersytetu Michigan oraz Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej  w Warszawie (MIBMiK) który posiada ekspertyzę w badaniu struktury i funkcji RNA.

Najbardziej zaawansowanym kandydatem na lek opracowanym przez Molecure jest OATD-01. Jest to pierwszy w klasie podwójny inhibitor chitynaz do zastosowania w leczeniu chorób śródmiąższowych płuc, takich jak sarkoidoza i idiopatyczne włóknienie płuc. Rozpoczął badania kliniczne II fazy u pacjentów z sarkoidozą w marcu 2024 roku.

Drugim kandydatem na lek jest OATD-02, doustny, selektywny, pierwszy w klasie, podwójny inhibitor arginazy (ARG1 i ARG2). Ma zastosowanie w leczeniu nowotworów, będący na etapie I fazy rozwoju klinicznego.

Rozumiem to tak, że są fazie testów i powyższe leki nie są dopuszczone do sprzedaży. To zaś oznacza, że jeszcze nie generują dla spółki przychodów. I tu zapala mi się ostrzegawcza lampka, bo w pamięci mam wciąż Biomed i jego niedoszły lek na Covid-19.

Zobacz:  Analiza Alior Bank. Jaki potencjał mają dziś banki?

Analiza finansowa Molecure

W PPCG Stock fundamentalną zasadą inwestowania na giełdzie i w akcje jest wybór rentownych biznesów. Rentowny biznes z definicji musi zarabiać pieniądze. Nie kiedyś w przyszłości, ale już w momencie podejmowania decyzji inwestycyjnej. W każdym innym wypadku kupujemy marzenie, które nie musi się zrealizować. Tak było z Biomedem i niestety takie też ryzyko niesie inwestycja w Molecure.

Na dzień dzisiejszy spółka nie zarabia pieniędzy. Mimo, że przychody ze sprzedaży na koniec grudnia 2023 roku wyniosły 3 653 tys. zł, to spółka nie była w stanie przełożyć tego na zysk netto. Wina leży po stronie kosztów wytworzenia produktów, który były niemal 10-krotnie wyższe od przychodów – prawie 35 mln zł. Co jest zrozumiałe, brak zysku netto oznacza równocześnie ujemne przepływy operacyjne i FCF. To z kolei implikuje brak dywidendy i tak dalej, bo bez zysku nie będzie rentowności.

Prognozy dla Molecure

Skoro analitycy wydali zalecenie KUPUJ, to musieli na czymś bazować. Prawdopodobnie na wejściu do sprzedaży OATD-01, który rozpoczął badania kliniczne II fazy u pacjentów z sarkoidozą w marcu 2024 roku. To może być podstawa prognozy na 2024 rok, która zakłada wygenerowanie w końcu zysku netto na poziomie 35,5 mln zł. Niestety kolejny rok (2025) ma być wyraźnie słabszy, a zysk netto ma spaść do 26,6 mln zł – spadek o 25%.

W kontekście ceny akcji analitycy są nawet bardziej optymistyczni niż Noble Securities. Zakładają bowiem docelową cenę akcji 26,85zł, co oznacza wzrost o 100% względem bieżącego kursu.

Molecure projekcja ceny 12M
Molecure projekcja ceny 12M

Spróbujmy to policzyć. Skoro zysk netto za 2024 rok ma wynieść 35,5 mln zł, to daje nam EPS ok. 2,11 zł. Spółki podobne do Molecure (branża Biotechnologia) mają wskaźnik C/Z 14-17. Jeśli przyjmiemy dolna granicę (14), to dla takiego mnożnika kurs Molecure powinien dla EPS 2,11 zł wynosić 29,54 zł. W takim kontekście projekcja ceny 26,85 zł wydaje się zgodna z przyszłymi fundamentami, o ile faktycznie spółka dowiezie wynik za 2024 rok.

Zobacz:  Raport okresowy: podsumowanie I półrocza 2024

Analiza VSA Molecure

Na razie Smart Money nie dyskontują powyższego scenariusza, a na wykresie W1 nie widzę zmasowanych zakupów akcji. Pozytywnym aspektem jest jednak malejący wolumen w czasie ostatniej fali spadkowej. To oznacza wyczerpywanie się podaży.

Molecure analiza wolumenu
Molecure analiza wolumenu

Patrząc na końcówkę wykresu i aktualny kurs trudno uwierzyć, że jeszcze w listopadzie 2020 akcje Molecure kosztowały nawet 80,4 zł. Wtedy jednak mieliśmy rok wybuchu pandemii i wszystkie spółki biotechnologicznie były w modzie.

Podsumowanie

W tym momencie nie widzę argumentów za kupnem akcji Molecure. To nie jest spółka dywidendowa i nie generuje zysku, czyli nie spełnia podstawowych kryteriów wyboru spółki do naszych portfeli. Opieranie się w takiej sytuacji tylko i wyłącznie na niepewnej przyszłości jest dla mnie ryzykiem, którego nie podejmę.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.03.2024 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +82% / Emerytalny +175% / Dywidendowy +84%
TOP 5 spółek: Shell +196% / Rokita +179% / DOM +136% / PEO +151% / AMD +117%Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.