Spółki dywidendowe – dlaczego warto kupować i jak podejść do dywidendy?

13.05.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
inwestowanie w dywidendy

Pewnie większość ludzi miała kiedyś możliwość zagrania w Totolotka (Lotto 6 z 49 cyfr). Płacisz niską stawkę za kupon, który daje niskie prawdopodobieństwo wygranej (1:13 983 816), jednocześnie dając wysoki potencjalny zysk. W przypadku spółek dywidendowych jest odwrotnie. Płacisz wysoką stawkę za kupon (akcje), który daje wysokie prawdopodobieństwo wygranej w długim terminie i niski, ale dość pewny potencjalny zysk w którym terminie. Dlaczego warto zdecydować się na dywidendy?

Postaw na jakość spółki dywidendowej

Zacznę od razu z grubego kalibru. Większość inwestorów nie jest zdolna do inwestowania długoterminowego w spółki dywidendowe. Wynika to z konstrukcji psychicznej i zapotrzebowania na nagrodę tu i teraz, a niekoniecznie za 20, 30, a może i 50 lat.

Praktycznie nikt, kto ma 20 lat dzisiaj, nie będzie zdolny kupić akcji, które będzie trzymał przez 50 lat, z myślą o tym, że przez ten czas z roku na rok będą mu płacić coraz więcej. Wydanie przykładowo 180 dolarów po to, by przez kolejny rok dostać 3 dolary do kieszeni, nie wydaje się szczególnie atrakcyjne. Po co wydawać tyle kasy, aby mieć tylko 3 dolary? To absurd i zgodzę się z tym.

Jest jednak druga, ukryta strona tego przedsięwzięcia

Jeżeli kupisz faktycznie dobrą spółkę dywidendową, to w długim okresie czasu będą się dziać dwie rzeczy:

 1. Niska dywidenda będzie każdego roku wyższa o określony procent. W projekcie Bogatyalbobiedny.pl w portfelu amerykańskim mamy spółki, które podnoszą dywidendy w tempie 15-20% rocznie. W praktyce wydając wyżej wymienione 180 dolarów, kupujesz sobie stały i rosnący co roku dochód. Możesz to traktować jako dodatkową pensję. Im będziesz starszy, tym będzie ona większa. Zachowasz zasadę, iż wraz z wiekiem będziesz mógł mniej pracować, gdyż zadbałeś o dochód w młodości.
 2. Wartość 180 dolarów będzie rosła w czasie, bowiem jeżeli spółka zwiększa wartość dywidendy, to też same akcje stają się wyżej wyceniane. Możesz posiadać nie tylko rosnący dochód pasywny, ale też rosnącą pulę majątku. Obie powyższe rzeczy będą się działy niezależnie od Twojego osobistego życia.

Dywidendowi arystokraci, czyli jakościowe amerykańskie spółki dywidendowe

To te, które płacą rosnącą dywidendę dłużej niż 25 lat. Poniższa lista nie oznacza, że każda spółka jest idealna. To oznacza, że jest zdolna płacić dywidendę przez min.  25 lat. Przedstawiam 25 spółek, które płacą najdłużej dywidendę.

 1. Dover od 1956 roku.
 2. Procter&Gamble od 1957 roku.
 3. Parker-Hannifin od 1957 roku.
 4. Emerson Electric od 1957 roku.
 5. Genuine Parts od 1957 roku.
 6. 3m od 1959 roku.
 7. Cincinatti Financial od 1961 roku.
 8. Johnson&Johnson od 1963 roku.
 9. Coca-Cola od 1963 roku.
 10. Lowe’s Companies od 1963 roku.
 11. Lancaster Colony od 1963 roku.
 12. Colgate-Palmolive od 1964 roku.
 13. Nordson od 1964 roku.
 14. Hormel Foods od 1967 roku.
 15. Target od 1968 roku.
 16. Stanley Black&Decker od 1698 roku.
 17. Federal Realty Investment Trust od 1968 roku.
 18. Commerce Bancshares od 1969 roku.
 19. Altria Group od 1970 roku.
 20. Sysco od 1971 roku.
 21. National Fuel Gas od 1971 roku.
 22. Becton Dickinson od 1972 roku.
 23. WW Graingner od 1972 roku.
 24. PPG Industries od 1972 roku.
 25. MSA Safety od 1972 roku.

Jak to działa w praktyce? Przykład MSA Safety

Jest to firma, która produkuje sprzęt odpowiedzialny za bezpieczeństwo (przykładowo uprzęże). Takie rzeczy przydają się chociażby podczas prac budowalnych albo kiedy próbujesz się wspinać po ścianach lub wejść na dach.

Firma płaci rosnącą dywidendę od 1972 roku. Dla zobrazowania rzeczywistości pokażę Wam sytuację, wykreowaną przez spółkę od 2000 roku. Za nami 24,5 roku inwestowania. Cena akcji wynosiła wtedy 6,67 dolara. To jest kwota, którą musiałeś wydać na jedną akcję. Przez ten cały czas obowiązuje zasada, którą opisałem powyżej w ukrytych stronach tego przedsięwzięcia. Pamiętaj o tych dwóch elementach:

 • rosnąca wartość dywidendy w czasie,
 • rosnąca cena akcji.
MSA Safety Dywidendy dywidendowi arystokraci
Zwrot z inwestycji w MSA Safety. Źródło: https://eulerpool.com/pl/akcja/MSA-Safety-Akcja-US5534981064

Na powyższym wykresie widzimy dwie linie. Ta w jaśniejszym kolorze zielonym (niżej położona) to obecny kurs akcji, zbliżający się do 200 dolarów. Ta w ciemniejszym kolorze zielonym oznacza Twój całkowity zwrot, gdyby każda dywidenda była od razu reinwestowana. Dlatego tak ważne są systematyczne zakupy akcji spółek dywidendowych.

Regularne dywidendy chronią przed pomyłką

Wyobraźmy sobie, że mamy pewniaka, który płaci rosnące dywidendy, ale jednocześnie jest biznesem, który się nie rozwija. Cena akcji takiego biznesu będzie stać w miejscu, albo cena akcji będzie spadać. Tak się dzieje chociażby w przypadku AT&T, którego nie ma na powyższej liście, ale który płaci rosnące dywidendy od 1985 roku. AT&T porusza się w lekko spadkowym trendzie bocznym od 10 lat. Dlaczego tak się dzieje? Spółka traci przychody oraz porusza się na granicy rentowności.

Niemniej jednak wciąż płaci regularne, chociaż wolno rosnące dywidendy. To one sprawiają, że mimo spadku kursu, Twoje ryzyko posiadania tych akcji okazało się w czasie relatywnie niewielkie pod warunkiem, że nadal reinwestujesz dywidendy:

Dywidendy AT&T Dywidendy dywidendowi arystokraci
Dywidendy AT&T

Nawet, jeżeli 10 lat temu zapłaciłeś za akcje ok. 35 dolarów, to mimo mocnego spadku, Twoja strata byłaby relatywnie niewielka. A mówimy o spółce, która dosłownie skurczyła się w przychodach o połowę.

Do tak prezentowanych wykresów mam pewne zastrzeżenia. One po prostu mylą oko. Ceny wykresów na całym świecie są tak skonstruowane, że po odcięciu dywidendy, pomniejsza się kurs na wykresie wartość wypłaconej dywidendy. Tutaj również się pomniejsza, ale początkowa wartość nie jest o nie skorygowana. Koryguje się od wskazanego okresu. Dlatego dla danego okresu są wyższe wartości.

Zasada jednak jest taka sama. Dywidenda jest gotówką, która wpływa na Twoje konto. Możesz ją skonsumować lub wykorzystać do zakupu akcji dywidendowych. Wtedy dochodzi jeszcze procent składany, który znacząco powiększa Ci skalę zysków generowaną w przyszłości. Zyski generują kolejne zyski lub jak kto woli, pieniądz robi pieniądz.

Upolować dywidendę

Problem ze spółkami dywidendowymi jest taki, że te o najdłuższej historii, płacą stosunkowo niskie dywidendy (niski procent w stosunku do ceny). Same dywidendy również nie przyrastają zbyt szybko.

Jeżeli trafi się z jakiegoś powodu silna przecena na amerykańskiej giełdzie, wykorzystaj ją bezwzględnie do zakupu dobrych spółek dywidendowych. To, co zyskasz, to zdecydowanie wyższa stopa dywidendy startowej. W takiej sytuacji podejmiesz prawdopodobnie bardzo dobrą decyzję inwestycyjną.


Hej! Fajnie, że doczytałeś do końca. Jeżeli artykuł Ci się spodobał, skocz na stronę główną, zostaw swój e-mail i odbierz prezenty. Rozdajemy je za darmo.


Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.