Inwestowanie w spółki dywidendowe jest popularnym sposobem na budowanie długoterminowego kapitału oraz generowanie pasywnego dochodu. Wybór odpowiednich spółek wymaga jednak analizy kluczowych wskaźników, takich jak stopa dywidendy, wskaźnik wypłaty dywidendy oraz dynamika wzrostu dywidendy w stosunku do wzrostu przychodów. To częsty dylemat inwestora, bo na giełdzie jest ograniczona liczba spółek, które łączą wysoką stopę dywidendy z szybkim jej wzrostem r/r.
Stopa dywidendy i wzrost dywidendy
Życie to sztuka wyboru. Przykładowo czy powinienem wydawać pieniądze na rzeczy dzisiaj, czy oszczędzać pieniądze na przyszłość? Ostatecznie musisz znaleźć równowagę między tymi dwoma pozornie przeciwległymi końcami spektrum. Bardzo często trzeba niestety iść na kompromis. W świecie inwestowania w dywidendy ostatecznym kompromisem jest wybór między stopą dywidendy, a wzrostem dywidendy w czasie.
Z jednej strony zakup spółki z wysoką stopą dywidendy zapewniłby dziś wysoki dochód pasywny. Jednak spółka ta może nie zwiększyć dywidendy wystarczająco szybko. Po uwzględnieniu inflacji, siła nabywcza naszego dochodu pasywnego (dywidendy) może spadać. Ponadto ta wysokodochodowa inwestycja może mieć wysoki współczynnik wypłaty. Wyższy wskaźnik wypłat może być problemem w okresie recesji, gdy zyski spadają, zwiększając tym samym ryzyko obniżki dywidendy. W skrajnym przypadku spółka może nawet wstrzymać wypłatę. Doświadczyliśmy tego w 2020 roku.
Z drugiej strony, zakup spółki, która dziś osiąga wysoki wzrost dywidendy, może zapewnić wysokie dochody w przyszłości. Inwestycja taka nie zapewniłaby jednak dziś wysokich dochodów. Inwestorzy zwykle oczekują, że dywidenda będzie rosła z biegiem czasu coraz szybciej. Niestety jest też ryzyko, że oczekiwania dotyczące wzrostu dywidendy nie urzeczywistnią się w związku ze spowolnieniem wzrostu przychodów.
Przykład Verizon i Visa
Dziś Verizon ma stopę dywidendy 6,26%. Na koniec grudnia 2024 tempo wzrostu dywidendy spółki to 2% r/r. To nam daje na okrągło oczekiwaną stopą zwrotu ok. 9%. Na drugim końcu jest Visa ze stopą dywidendy 0,64%, ale podnosi dywidendę w tempie 15% r/r (dane za ostatnie 60 miesięcy). Przyjmijmy zatem wartość 16%. Historyczne ceny akcji wziąłem z MarketWatch.
Zakup spółek w 2009 roku
Na koniec 2009 rok (31 grudnia 2009) mogłeś kupić akcje Verizon po 30,96 dolara (cena zamknięcia).

Spółka płaciła wtedy roczną dywidendę 1,9$ na akcję. Startowa stopa dywidendy była bardzo wysoka, bo wynosiła 6,14%. Jeśli przejdziemy do końca 2024 roku, to akcje chodziły po 39,99$, a spółka płaciła rocznie 2,72$ dywidendy na akcję. Zatem w odniesieniu do ceny zakupu w 2009 roku, dziś inwestor miałby stopę zwrotu 8,79% i względnie skromny wzrost kapitału.
Spójrzmy z kolei na Visa. Na końcu 2009 roku cena akcji Visy wynosiła 21,87$ za akcję.

Wartość tę skorygowano o podziały akcji. Spółka wypłaciła wtedy roczną dywidendę w wysokości 0,12 dolara na akcję. W 2009 roku stopa dywidendy była niska i wyniosła 0,55%. Szybko przenieśmy się do końca 2024 r., kiedy akcje spółki były po 316,04$ za akcję i wypłaciły roczną dywidendę w wysokości 2,36 USD za akcję. Obecna stopa dywidendy jest nadal niska i wynosi 0,64%. Jednakże inwestor z 2009 roku, oprócz wysokich zysków kapitałowych, wygenerowałby dochód z dywidendy wysokości 10,8% (względem ceny zakupu akcji).
Zakup spółek w 2014 roku
Jak wyglądałaby sytuacja obu spółek, gdybyśmy kupili akcje w 2014 roku? W przypadku Verizon, pod koniec 2014 akcje kosztowały 46,78 USD za akcję i dostawaliśmy roczną dywidendę w wysokości 2,20 USD.

Startowa stopa dywidendy to dla powyższej ceny 4,7%. Inwestorzy, którzy kupili go wówczas, mieliby niewielką niezrealizowaną stratę kapitałową na koniec 2024, ale wygenerowaliby stopę zwrotu 5,81% (2,72$ / 46,78$).
W przypadku Visa, pod koniec 2014 akcje były po 65,55 USD i Visa wypłacała roczną dywidendę w wysokości 0,48$.

Rentowność była niska i wyniosła 0,73%. Jednak inwestorzy, którzy kupili Visa wówczas, na koniec 2024 osiągnęliby wysoki niezrealizowany zysk kapitałowy i zysk z kosztów na poziomie 3,60% (2,36$ / 65,55$).
Podsumowanie
Jakie z tych dwóch okresów i spółek wyciągniemy wnioski? Odpowiednio wysoka startowa stopa dywidendy może dać przewagę w kontekście wielkości dochodu pasywnego, nawet przy mniejszej dynamice wzrostu dywidendy. Jednak dla oceny całości inwestycji trzeba brać pod uwagę zysk kapitałowy ze wzrostu wartości akcji spółki dywidendowej. Oba elementy składają się na naszą całkowitą stopą zwrotu.
Stopa dywidendy Visa nadal jest sporo niższa od Verizon. Visa ma też znacznie mniejszy wskaźnik wypłaty. Jednak w porównaniu do Verizon, jej akcje są droższe. Inwestorzy bowiem oczekują szybkiego wzrostu wartości w przyszłości. Cena akcji to dyskontuje, bo wskaźnik C/Z wynosi dla Visa 34,19. Z kolei Verizon ma mnożnik wyceny (C/Z) na poziomie 8,7, a stopa dywidendy to 6,26% przy wskaźniku wypłaty ponad 60%.
Powyższe oznacza, że inwestorzy oczekują niewielkiego wzrost ceny akcji Verizon w przyszłości – o tym mówi niski C/Z. Dodatkowo wysoki wskaźnik wypłaty czyni dywidendę Verizon bardziej ryzykowną. Jak widzisz, życie i inwestowanie to zawsze sztuka wyboru i kompromisu. Żeby coś zyskać, zawsze trzeba coś poświęcić. Optymalna ścieżka to wybór spółki z możliwie najniższym wskaźnikiem wypłaty, solidną stopą dywidendy i szybkim wzrostem dywidendy. Zadanie jest trudne, ale wykonalne – da się znaleźć takie spółki, szczególnie za oceanem.
Autor wpisu: Bartek Bohdan
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.