Czy warto inwestować w spółki Skarbu Państwa?

24.05.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
spółki skarbu państwa https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Warszawa,_Pa%C5%82ac_Ministra_Skarbu_-_fotopolska.eu_%28338665%29.jpg

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, jednak biorąc pod uwagę dosłownie jedno kryterium, czyli ostateczną stopę zwrotu, to nie warto. Zapraszam do nieco szerszego omówienia problemu Spółek Skarbu Państwa.

Jeżeli za kryterium sukcesu przyjąć wyłącznie zwrot z akcji za ostatnie 10 lat, to wygrywają spółki z WIG20, które nie mają absolutnie nic wspólnego ze Skarbem Państwa. Nic wspólnego oznacza tyle, że jak się władza na skutek wyborów parlamentarnych zmienia, to nie zmienia się władza w spółce. W ten sposób odrzucimy takie spółki, jak Orlen, PGE, PZU czy PKO. Wszyscy w ostatnim czasie słyszeliśmy o zmianach w Radach Nadzorczych, czy masowych zwolnieniach w Orlenie, gdzie tylko w ostatnim czasie wypowiedzenie otrzymało ok. 100 osób.

Stopa zwrotu Spółek Skarbu Państwa z WIG20 z ostatnich 10 lat przekraczająca 100%

Stopa zwrotu na spółkach z WIG20 w okresie 10 lat bez udziału Skarbu Państwa
Stopa zwrotu na spółkach z WIG20 w okresie 10 lat bez udziału Skarbu Państwa

Pamiętajmy, że analizujemy powyższą tabelę w okresie, w którym WIG20 znajduje się w okolicach szczytów notowań z ostatnich 11 lat.

Stopa zwrotu Spółek Skarbu Państwa z ostatnich 10 lat z wynikiem poniżej 100%

Spółki z udziałem Skarbu Państwa
Spółki z udziałem Skarbu Państwa

Na liście zaznaczyłem wszystkie spółki, w których udział ma Skarb Państwa. Drugi na liście Alior Bank kontrolowany jest przez PZU, a PZU przez Skarb Państwa.

Zobacz:  Akcje PZU

Wyniki mówią same za siebie, więc trudno to komentować słowami. Dodam więc tylko, że trzech banków Alior Banku, Pekao SA oraz PKO BP zależą bezpośrednio od stóp procentowych. Gdyby nie wybuchła inflacja, wyniki banków z pewnością byłyby sporo słabsze. W jakimś stopniu przypuszczam, że również wyniki PZU są zależne pośrednio od stóp procentowych.

PZU uczestniczył w reprywatyzacji PEKAO od Włochów i posiada 20% udziałów w tym banku. Zarabia zatem na dywidendzie z PEKAO, która w tym roku była rekordowa. Zresztą dostrzegam, że przychody PZU mocno wzrosły w okresie inflacji, co zapewne ma związek również ze wzrostem cen ubezpieczeń. PZU akurat wśród spółek z udziałem SP radzi sobie całkiem dobrze jako biznes. Przychody PZU rosły średnio 13% r/r w ostatnich 10 latach, a ROIC według raportu za Q1 2024 wynosi 76%.

Ostatni na niechlubnej liście jest PGE, który mimo absolutnie rekordowych przychodów (96 mld zł) osiągnął za 2023 rok stratę w wysokości 5 mld zł. Za 2024 rok analitycy prognozują zysk na poziomie przekraczającym 2 mld zł i i 4 mld zł w 2026 roku. PGE przeżywa obecnie mocną transformację, związaną z odejściem od węgla i niestety decyzje polityczne są mocno z nim związane.

Zobacz:  Rośnie zmienność, w tle akumulacja

Na koniec tylko przypomnę, komu zabrano 15 mld zł z zysku?

Podsumowanie

Szczerze powiem, że strach myśleć, co stanie się z bankami, kiedy stopy procentowe spadną i banki przestaną raportować zyski w takiej wysokości, jak obecnie. Banki są ważnym komponentem WIG20 i trudno oczekiwać, aby zrównoważył je KGHM, który może stać się liderem hossy surowcowej. Trzeba mieć jednak z tyłu głowy to, że KGHM jest obciążony podatkiem miedziowym i im więcej zarabia, tym więcej go płaci. Jego ruch w okresie hossy surowcowej może przypominać sprintera, który biegnie z kulą u nogi.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.