Strategie inwestycyjne dla początkujących inwestorów

12.06.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Strategie inwestycyjne dla początkujących inwestorów

Strategia inwestycyjna to zestaw zasad i planów, które kierują decyzjami dotyczącymi portfela inwestycyjnego. Dobre strategie inwestycyjne nie tylko pozwalają na osiąganie wyznaczonych celów finansowych, ale także minimalizują ryzyko i pomagają w zarządzaniu kapitałem w sposób efektywny i przemyślany. Wybór strategii inwestycyjnej wpływa na wszystkie aspekty inwestowania, od wyboru aktywów, przez moment zakupu i sprzedaży, aż po zarządzanie ryzykiem.

Przed rozpoczęciem przygody z inwestowaniem na giełdzie, warto odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań:

  • Jakie są Twoje cele finansowe? Czy chcesz oszczędzać na emeryturę, kupno domu, może chcesz zbudować rosnący dochód pasywny?
  • Ile czasu pozostało do osiągnięcia tych celów? Czas jest kluczowym czynnikiem wpływającym na strategię inwestycyjną.
  • Jakie jest Twoje podejście do ryzyka? Jak dobrze czujesz się z myślą o możliwości straty kapitału?
  • Ile chcesz zainwestować w różne klasy aktywów? Jakie proporcje między akcjami, obligacjami a alternatywnymi inwestycjami są dla Ciebie odpowiednie?

Aby wiedzieć, gdzie iść, musisz wiedzieć, dokąd zmierzasz. Jeżeli to ustalisz, będziesz mógł się trzymać wypracowanej strategii inwestycyjnej. Będzie ona dla Ciebie prawdziwym drogowskazem.

Popularne Strategie Inwestycyjne

Istnieje wiele strategii inwestycyjnych, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora. Poniżej przedstawiam kilka z nich.

1. Inwestowanie poprzez konto emerytalne IKE i IKZE

Jednym z najprostszych sposobów na rozpoczęcie inwestowania jest otwarcie konta emerytalnego IKE i IKZE. Oba możesz mieć otwarte równocześnie, przy czym obowiązują dla nich inne limity wpłaty. Te konta oferują korzyści podatkowe, które mogą pomóc w zwiększeniu oszczędności emerytalnych. W ramach inwestycji we wspomniane konta, nie rozliczasz podatków oraz nie odprowadzasz podatku od otrzymanych dywidend krajowych oraz brytyjskich. Od spółek amerykańskich zostaje pobrany podatek w wysokości 15% (w przypadku posiadania wypełnionego formularza W8BEN).

W ramach konta IKE/IKZE możesz zdecydować, czy chcesz inwestować w ramach rynku akcji czy może w ramach rynku funduszy inwestycyjnych. Wybór jest jednorazowy. Biura maklerskie oferują możliwość zarządzania środkami w ramach tych kont, więc może to być ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy inwestowaniem nie chcą się sami zajmować. Możesz się oczywiście samodzielnie tym zajmować. Będzie to zdecydowanie przyjemna przygoda.

2. Strategia „kup i trzymaj”

Strategia „kup i trzymaj” polega na nabywaniu aktywów i trzymaniu ich przez długi okres, niezależnie od krótkoterminowych wahań rynkowych. Kluczowym elementem tej strategii jest przekonanie inwestora o długoterminowym potencjale wzrostu wybranych aktywów. Wymaga to dokładnej analizy i oceny inwestycji pod kątem ich przyszłych perspektyw. Tej strategii poświęcamy bardzo dużo czasu w ramach naszego portalu, często poświęcając uwagę spółkom, które doskonale się rozwijają i poprzez to mają wyjątkowy potencjał do wzrostu. Ze względu na dostępność narzędzi analitycznych, dostęp do wyboru doskonałych spółek będzie rósł.

3. Aktywne inwestowanie

Aktywne inwestowanie to podejście polegające na częstym handlowaniu aktywami, aby wykorzystać krótkoterminowe zmiany cen. Inwestorzy aktywni korzystają z analizy technicznej i fundamentalnej w celu przewidzenia ruchów rynkowych. W PPCG Stock nie jesteśmy zwolennikami aktywnego inwestowania, bowiem doszliśmy do przekonania, że wzrost wartości aktywów na giełdzie w dłuższym terminie jest możliwy wtedy, jeżeli sama spółka się rozwija. Łatwo się domyślić, że w krótkim terminie ruchy często są chaotyczne. Długi termin wygładza zmienność i oferuje możliwość godziwego zarobku.

Zobacz:  Analiza Alior Bank. Jaki potencjał mają dziś banki?

4. Uśrednianie cen wejścia

Zanim napiszę coś o tej strategii, chciałbym dać zastrzeżenie. Uśrednianie ceny wejścia w akcje lub fundusze inwestycyjne jest preferowane tylko i wyłącznie w przypadku wyboru takich aktywów, o których możemy powiedzieć, że się rozwijają (zwiększają przychody) z roku na rok oraz prognozy na kolejne lata są dla takich aktywów korzystne, a ich cena nie mówi o przewartościowaniu.

W takim przypadku kupno aktywów (akcji lub funduszy inwestycyjnych) wtedy, gdy są tańsze, jest dla nas korzystne. Za te same pieniądze możemy zakupić więcej aktywów. Im więcej takich ruchów wykonamy, tym lepsza stopa zwrotu w przyszłości będzie dla nas osiągalna.

5. Inwestowanie indeksowe

Inwestowanie indeksowe to pasywna strategia polegająca na zakupie funduszy, które naśladują wyniki określonych indeksów giełdowych. Fundusze indeksowe ETF (Exchange-Traded Funds) oferują dywersyfikację i niższe koszty w porównaniu do aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych. Inwestowanie indeksowe jest popularne wśród inwestorów długoterminowych, którzy chcą osiągnąć wyniki zbliżone do rynku.

Tutaj ponownie daję zastrzeżenie dla inwestorów, którzy w sposób całkowicie dowolny będą chcieli wybrać indeksy giełdowe. Inwestorzy dość łatwo kierują się w stronę rynków, które dość dobrze znają. GPW nie jest zaś najlepszym wyborem. Jeżeli już decydujemy się inwestować w ETFy na naszej giełdzie, wybierajmy te indeksy, które są najmocniejsze (w grę wchodzą małe i średnie spółki). WIG20 w długim terminie podlega silnym wahaniom cyklicznym i nie nadaje się do strategii „kup i trzymaj”. Najlepiej swoją uwagę kierować w stronę najmocniejszych rynków, które w dodatku tę siłę w długim terminie podtrzymają. Mowa oczywiście o indeksie SP500 i indeksie Nasdaq.

6. Inwestowanie w spółki rozwojowe

Inwestowanie rozwojowe to strategia polegająca na kupowaniu akcji spółek, które mają potencjał do szybkiego wzrostu. Firmy te często oferują innowacyjne produkty lub usługi, które mogą znacząco zwiększyć ich wartość rynkową. Inwestowanie rozwojowe wymaga jednak dokładnej analizy i umiejętności identyfikacji firm z dużym potencjałem wzrostu. Taką spółką była chociażby Nvidia, która przez dłuższy czas była w naszym portfelu. Takimi spółkami mogą być projekty ze sztucznej inteligencji. Takimi spółkami mogą być również spółki, które tworzą nowe produkty, jak opisane w artykule Premium, reaktory SMR. Warto wziąć pod uwagę przy wyborze spółek rozwojowych ryzyko, jakie się z nimi wiąże. Spółki albo już są dochodowe albo dopiero mogą się stać dochodowe, ale nie muszą. Te drugie z pewnością niosą za sobą dużo większe ryzyko w inwestowaniu.

7. Inwestowanie w wartość

Inwestowanie w wartość polega na poszukiwaniu i kupowaniu akcji niedowartościowanych spółek, które mają solidne podstawy finansowe i potencjał do wzrostu. Ta strategia została rozsławiona przez takich inwestorów jak Warren Buffett czy jego nauczyciela, Benjamina Grahama. Inwestorzy inwestujący w wartość poszukują okazji rynkowych, gdzie ceny akcji są niższe od ich rzeczywistej wartości lub są godziwie wyceniane, ale posiadają jednocześnie potencjał do wzrostu w przyszłości. Akcje takich firm mają zwykle ugruntowaną pozycję rynkową (np. akcje Coca-Coli, Pepsi, Visy, Mastercarda czy Apple – jeżeli mówimy o globalnych firmach, na rynku krajowym pod uwagę możemy brać spółki, które dominują w swoich branżach, jak np. PZU czy Kęty).

Zobacz:  Monolithic Power Systems (MPWR) rośnie na fali boomu na AI

8. Inwestowanie dochodowe

Inwestowanie dochodowe to strategia, która koncentruje się na generowaniu stałego, rosnącego w czasie strumienia dochodów z inwestycji w akcje. Inwestorzy dochodowi często wybierają akcje wypłacające dywidendy, obligacje oraz inne instrumenty finansowe, które zapewniają regularne dochody. Ta strategia jest popularna wśród osób, które chcą mieć stabilne źródło dochodu pasywnego, szczególnie na emeryturze.

Sprawdź projekt: Bogatyalbobiedny.pl i dołącz do społeczności, która buduje dynamicznie rosnący dochód pasywny. To jedyny taki projekt w Polsce, który może pochwalić się rewelacyjnymi wynikami.

9. Inwestowanie Odpowiedzialne Społecznie

Inwestowanie odpowiedzialne społecznie (Socially Responsible Investing, SRI) uwzględnia zasady ESG (środowisko, społeczeństwo, zarządzanie). To podejście inwestycyjne, które uwzględnia zarówno zwroty finansowe, jak i wpływ społeczny oraz środowiskowy inwestycji. Inwestorzy SRI wybierają spółki i fundusze, które przestrzegają określonych standardów etycznych, społecznych i ekologicznych. Celem SRI jest nie tylko osiąganie zysków finansowych, ale także promowanie pozytywnych zmian w społeczeństwie. W przypadku wyboru niektórych funduszy inwestycyjnych możemy przeczytać, że inwestują zgodnie z zasadami SRI.

Przykładami spółek, które chwalą się tym, jest Tesla, Unilever czy Misrosoft. Zwracam uwagę, że dla inwestora, oczekującego konkretnych stóp zwrotu, głównym kryterium inwestycyjnym powinno być inwestowanie w spółki, które oferują najlepsze potencjalne stopy zwrotu. Inwestowanie SRI jest bardziej etyczną stroną. Etyka może iść w parze z zyskami dla inwestora, ale nie musi.

Strategie inwestycyjne: która najlepiej do Ciebie pasuje?

Nie wiem, czy wymieniłem wszystkie popularne strategie inwestycyjne. Z pewnością są to najprostsze strategie, które większość początkujących inwestorów może wdrożyć. Niektóre będą wymagały więcej doświadczenia, inne mniej. Możesz stosować mix strategii lub skupić się na jednej, takiej, która najlepiej będzie spełniać Twoje oczekiwania. Inwestowanie ma wiele wspólnego z osobowością osoby inwestującej. Trudno oczekiwać, aby choleryk, który łapie 5 rzeczy na raz, idealnie czuł się w strategii, w której kupuje spółkę, którą trzyma kolejne 20 lat.

Dopasuj strategię najlepiej pasującą do Ciebie i działaj. Edukuj się, poznawaj walory, ucz się analizy fundamentalnej, aby umieć dostrzec prawdziwą wartość w spółce.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.