Moje TOP 5 – najlepsze spółki dywidendowe USA w sierpniu 2024

08.09.2024, Kategorie: Premium, Autor: Bartek Bohdan
TOP 5 spółki dywidendowe USA sierpień 2024

Akcje wypłacające dywidendy, które łączą zdrowe bilanse z wysokimi zyskami, mogą zapewnić inwestorom stałe dochody, zabezpieczyć przed pogorszeniami koniunktury na rynku i zapewnić zdrowy wzrost inwestycji. Spółki dywidendowe USA to zatem świetny sposób na dywersyfikację portfela i uzyskanie dodatkowej gotówki. Tę możesz przeznaczyć na zakup kolejnych akcji.

Obniżka stóp procentowych przez FED to dobry moment na zakup akcji spółek dywidendowych

Rynki światowe pozytywnie reagują na ogłoszenie Rezerwy Federalnej o potencjalnych obniżkach stóp procentowych. Główne indeksy, takie jak Dow Jones Industrial Average i S&P 500 zbliżają się do rekordowych poziomów. Te optymistyczne nastroje stanowią dogodne tło dla inwestorów poszukujących akcji spółek dywidendowych. Takie akcje mogą zapewnić zarówno dochód, jak i stabilność w tak dynamicznych warunkach rynkowych. W takim środowisku dobre spółki dywidendowe charakteryzują się solidną historią w zakresie stałych wypłat dywidendy i dobrą kondycją finansową.

Obniżenie kosztu kredytu może bardzo pozytywnie wpłynąć na finansowanie spółek giełdowych. Spadnie bowiem średni ważony koszt kapitału (WACC), który z kolei warunkuje poziom rentowności firm. Ten ostatni mierzony jest różnicą miedzy wskaźnikiem ROIC, a poziomem WACC. Warto pamiętać, że każda spółka (nie tylko wzrostowa) swoją wycenę opiera na strumieniu przyszłych przepływów pieniężnych. Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to, że na giełdzie nie kupujesz biznesu w dzisiejszej formie, ale zdolność do generowania wyższych przychodów/zysku w przyszłości. Za ten potencjał płaci się aktualną cenę rynkową. Oczywiście cenę tym wyższą, im większy jest ten przyszły potencjał. Stąd bierze się mnożnik wyceny. Zrozumienie tego faktu jest bardzo ważne. Wielokrotnie bowiem inwestorzy popełniają ten błąd, że kierują się historycznym wskaźnikiem C/Z. Takie podejście jest błędne, bo nic nam nie mówi o potencjale, za który płacimy. Dotyczy to wszystkich spółek – wzrostowych i dywidendowych.

Akcje z wysokim C/Z, ale o dużym potencjale wzrostu i generowania zysku mogą być w rzeczywistości tańsze, niż akcje z niskim C/Z bez perspektyw rozwoju. Im szybciej przejmiemy to do wiadomości, tym efektywniej będziemy inwestować w akcje – w tym spółki dywidendowe (zobacz też: dywidendy zagraniczne BAB).


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.