Przyzwyczailiśmy się do tego, że spółki dywidendowe USA zwykle mają niższą stopą dywidendy niż ich polskie odpowiedniki. To efekt wielu czynników, jak przykładowo niższa inflacja w USA i programy skupu akcji (uzupełniają dywidendę). W moim odczuciu spółki amerykańskie potrafią znacznie systematyczniej i szybciej podnosić dywidendę co roku. To w dużym stopniu kompensuje niższą stopę dywidendy. Mimo to można znaleźć na amerykańskiej giełdzie akcje dywidendowe, które cechują się wysoką stopą dywidendy – nawet ponad 10%.
Czy spółki zawsze powinny mieć wysoką stopę dywidendy?
Wysoka stopa dywidendy to wysoka rentowność inwestycji w momencie zakupu akcji. Inwestora dywidendowego interesuje jednak długoterminowa inwestycja i zdolność spółki do systematycznego wypłacania rosnącej dywidendy. Zawsze trzeba zatem zestawić wysoką stopę dywidendy ze zdolnością spółki do jej utrzymania. To oznacza, że dywidenda nie powinna drenować spółki całkowicie z gotówki i mieć swoje odbicie w tempie wzrostu przychodów i zysku na akcję.
Trzeba być uważnym i dokładnie zbadać wskaźniki finansowe takich spółek. Często bowiem wysoka stopa dywidendy ma swój koszt w postaci przykładowo wysokiego wskaźnika wypłaty. Innym przykładem może być sprzedaż części spółki, co oznacza nagły przypływ gotówki, na którą Zarząd nie ma pomysłu.
Innym powodem, która podbija stopę dywidendy, jest też mocny spadek kursu. Zawsze w takiej sytuacji trzeba się dokładnie przyjrzeć finansom spółki i ocenić, czy biznes nadal jest odpowiednio rentowny. Co nam bowiem po dziś wysokiej stopie dywidendy, jeśli pogarsza się kondycja finansowa spółki dywidendowej. Takich akcji nie chcemy mieć w portfelu.
Spółki amerykańskie ze stopą dywidendy ponad 5%
Poniżej zestawiłem 5 akcji dywidendowych, które wypłacają min. w wysokości 6% i więcej. Dla przypomnienia indeks SP 500 na dzień 4.11.2024 ma stopę dywidendy ok. 1,26%.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.