Wyższa cena docelowa Enter Air i planowana dywidenda

12.06.2024, Kategorie: Wiadomości, Autor: Bartek Bohdan
enter air akcje

10 czerwca w poniedziałek ukazał się najnowszy raport analityków DM BDM z rekomendacją dla akcji Enetr Air. Analitycy podnieśli cenę docelową akcji do 77,5 zł i wydali rekomendację KUPUJ. Osobiście z zainteresowaniem czytam ich rekomendacje, bo w swoich wycenach posługują się metodą DCF.

Na przestrzeni 2024 r. spodziewamy się wzrostu liczby wykonywanych operacji lotniczych przez przewoźnika na poziomie ok. 13% r/r, co w połączeniu z oczekiwaną poprawą marży powinno przełożyć się na rekordowy poziom wyniku EBITDA = 503,0 mln PLN (+24% r/r). Po czterech latach przerwy spółka wznowi wypłacanie dywidendy, oferując 4,4 PLN na akcję, co daje DY na atrakcyjnym poziomie 7,1%. Po aktualizacji modelu cenę docelową wyznaczamy na poziomie 77,5 PLN, co implikuje utrzymanie zalecenia Kupuj – czytamy w raporcie.

Słabszy Q1 2024 dla Enter Air, ale reszta roku ma być lepsza

Niestety Q1 bieżącego roku rozczarował inwestorów. Wyniki były niższe od prognozy. Zdecydowanie jednak pobiły analogiczny Q1 zeszłego roku.

Enter Air wyniki Q1 2024
Enter Air wyniki Q1 2024. Źródło DM BDM

Największy wzrost spółka odnotowała w zakresie sprzedaży pokładowej i to odczuje w praktyce każdy pasażer tej linii. Jest to bowiem przewoźnik często czarterowany przez różne biura podróży. Kilka razy z nimi latałem i zawsze miałem do czynienia z bardzo agresywnym marketingiem sprzedaży pokładowej. Odnoszę nawet wrażenie, że obsługa jest już bardziej przedstawicielami handlowymi, a tradycyjna obsługa pasażerów zeszła na dalszy plan. Odkładając jednak na bok osobiste wrażenia z lotów, pomaga to wynikom finansowym Enter Air.

Zobacz:  PlayWay S.A. rekomenduje wypłatę dywidendy za 2023 rok

Mimo, że Q1 2024 był lepszy od tego w 2023 roku, to EBIDTA spadła o ponad 13%. To wynik sporego wzrostu kosztów własnych sprzedaży – o prawie 28%. lepiej ma być wraz z wejściem w wysoki sezon wakacyjny. W tym roku latać mają dla Enter Air 43 samoloty.

Prognozy na kolejne lata

Wysokie oczekiwania mają się wiązać z dalszą rozbudowa floty. Oglądając prognozowane wyniki roczne na 2024 i kolejne lata, wynik netto ma być wyraźnie gorszy niż w 2023 roku. 124 mln zł to zysk netto sporo mniejszy niż w 2023 roku, gdy spółka zarobiła ok. 196 mln zł. Jeśli prognozy analityków się sprawdzą, to poziom zysku netto z 2023 roku zostanie osiągnięty dopiero w 2028 roku.

Rekordowa dywidenda Enter Air w 2024 roku

Po raz ostatni spółka Enter Air wypłaciła dywidendę w 2019 roku na poziomie 70 gr na akcję. W tym roku Spółka Enter Air, po wcześniejszych ograniczeniach wynikających z umowy pożyczki od Polskiego Funduszu Rozwoju, planuje wypłacić dywidendę w wysokości 77,2 mln PLN (4,4 PLN na akcję) w drugiej połowie sierpnia 2024 roku. Aby wypłacić taką dywidendę, spółka musiała niestety sięgnąć do kapitału zapasowego.

Zobacz:  Żabka wybiera się na giełdę. Szykuje się wielkie IPO

Będzie to rekordowa wypłata, ale Enter Air nie kwalifikuje się przez to do portfela dywidendowego. Spółka dywidendowa powinna bowiem regularnie wypłacać rosnąca dywidendę, a tempo wzrostu powinno być skorelowane ze wzrostem przychodów/EPS. Enter Air nie spełnia tego warunku. Tym bardziej, że prognoza dywidendy na kolejne lata zakłada dużo niższe wypłaty. Przykładowo w 2025 roku analitycy zakładają dywidendę na poziomie ok. 1 zł.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.03.2024 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +82% / Emerytalny +175% / Dywidendowy +84%
TOP 5 spółek: Shell +196% / Rokita +179% / DOM +136% / PEO +151% / AMD +117%Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.