Zacznij tworzyć swój plan emerytalny już dziś

13.06.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
dywidendy plan emerytalny

Własny plan emerytalny to Twoja finansowa poduszka bezpieczeństwa. Planowanie emerytury to jedno z najtrudniejszych zadań na świecie. Z jakiego powodu nie myślimy o tym wtedy, kiedy powinniśmy, czyli przed 30 rokiem życia? Wynika to z faktu, że przeciętny człowiek przedkłada bieżącą konsumpcję nad odroczone w czasie zyski. Im wcześniej zaczniesz o tym myśleć, tym mniej wysiłku będzie Cię to kosztować i szybciej zobaczysz pierwsze efekty. A rosnące zyski (dochód pasywny) pomagają w dalszej realizacji planu emerytalnego.

Plan emerytalny: Metody systematycznego oszczędzania/inwestowania

Jest mnóstwo sposobów, metod i doradców. Niektóre z tych metod mogą działać, inne w większości przypadków zawodzą. Sytuacja finansowa i życiowa każdego jest oczywiście inna, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę. Ścieżka inwestycyjna i środowisko będą się różnić w zależności od osoby. Jednym z pewniejszych sposobów jest zbudowanie swojej emerytury w oparciu o rosnące dywidendy.

Wypłaty dywidend są bardziej stabilne niż ceny akcji i potencjał zysków kapitałowych, co czyni je idealnym źródłem dochodu na emeryturze. Tutaj zdecydowanie prym wiodą akcje amerykańskie z kwartalną wypłatą dywidendy. Na tym budujemy portfele dywidendowe w ramach projektu BAB. Już doszliśmy do momentu, że w każdym miesiąca roku mamy wypłacane dywidendy. To w zasadzie dywidendowa pensja, która rośnie w tempie 10-15% rocznie. Prawie jako coroczna podwyżka pensji. Historycznie rzecz biorąc, wzrost dywidend w USA przekraczał stopę inflacji. Oznacza to, że dochody z dywidend nie tylko utrzymują siłę nabywczą, ale z czasem ją zwiększają.

Plan emerytalny: Postaw na spółki podnoszące co roku dywidendy

Osobiście skupiam się na spółkach, które mogą zwiększać tę dywidendę, mają odpowiednie wskaźniki wypłaty dywidendy i są dostępne przy atrakcyjnych wycenach. Tworząc portfel starannie wybranych akcji spółek dywidendowych, mogę z łatwością sprawdzić, jaki dochód generuje mój portfel emerytalny od pierwszego dnia. Kiedy porównuję dochody z dywidend z wydatkami, wiem dokładnie, na jakim etapie jestem na swojej drodze do niezależności finansowej lub emerytury.

Niestety trudno przewidzieć, jak zachowają się ceny akcji lub obligacji w krótkim okresie, gdy zajdzie potrzeba sprzedaży. Chociaż same stopy zwrotu będą się różnić, wypłaty dywidendy nie będą. W porównaniu z cenami akcji, wypłaty dywidend wyglądają jak ocean stabilności. Dzięki nim planowanie emerytury staje się proste. Z tego powodu fundusze inwestycyjne i inne instytucje finansowe doceniają spółki dywidendowe. Dzięki nim mogą planować z wyprzedzeniem swoje dochody z inwestycji w akcje.

Dochody z dywidendy kontra zyski kapitałowe

Zdecydowałem się skupić na dochodach z dywidend, bo jest to łatwiejsze do przewidzenia. Pierwszy z brzegu przykład. Znasz pewnie spółkę Johnson & Johnson. Jako dywidendowy arystokrata podnosi dywidendę od 1963 roku w tempie ok. 6% rocznie. W zeszłym roku wypłaciła 4,7$ na akcję. Mogę więc spokojnie założyć, że w ciągu najbliższych miesięcy wypłaci co najmniej tyle samo lub więcej o 6%. Nie mam jednak pojęcia, czy cena akcji wzrośnie powyżej 150 dolarów za akcję, czy spadnie poniżej 100 dolarów za akcję.

Zobacz:  Analiza akcji MLK Foods Public Company LTD (MLK) - dawny Milkiland

Jeśli planujesz sprzedać akcje, ma znaczenie, czy sprzedajesz po wysokiej, czy po niskiej cenie. Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć cen akcji. Z drugiej strony przewidywanie dochodów z dywidend jest znacznie łatwiejsze. Dlatego planując emeryturę, skupiam się na dochodach z dywidend i ignoruję wahania cen akcji. Myślę jak właściciel firmy.

Pod takie założenie analizuję każdą spółkę. Chcę ustalić, czy może bezpiecznie wypłacać dywidendę na akcję i zwiększać ją w miarę upływu czasu. Koncentruję się także na wycenach bazowych, aby sprawdzić stopę rentowności dywidendy. Przykładowo Johnson & Johnson nie ma dynamiki wzrostu dywidendy ponad 15%, a mamy w portfelu takie spółki. Ma jednak na dziś stopę dywidendy ponad 3%, czyli 2-krotnie większą niż średnia indeksu SP500. Spółki z bardzo wysoką dynamiką wzrostu dywidendy mają stopę dywidendy zwykle ok. 1%. To z kolei oznacza, że ich cena akcji szybko rośnie.

Pensja lub dodatek do emerytury

Koncentracja na dochodach z dywidend znacznie ułatwia przejście od otrzymywania wypłaty do emerytury. Pracując, otrzymujesz wypłatę raz w miesiącu. Tworząc portfel dywidend, generujesz dochód z dywidend, który zastępuje te wypłaty. W efekcie, inwestując w dywidendę, tworzysz własną wypłatę, z której będziesz mógł żyć na emeryturze. W praktyce sam sobie wypłacasz pensję, która może być znaczącym dodatkiem do emerytury z państwowego systemu emerytalnego.

Ile przeciętnie otrzymują seniorzy w 2024? Według danych ZUS przeciętna emerytura i renta w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosła 3516,95 zł. W 2023 roku w PPCG Stock zaksięgowaliśmy dywidendy na kwotę 5867 zł. To daje dodatkowe 489 zł do miesięcznej emerytury, która wyniesie teraz 4005,95 zł, czyli prawie 14% więcej. Zobacz sam, jak stabilnie rośnie nasz skumulowany dochód w postaci dywidendy.

Skumulowana dywidenda w portfelu DIV
Skumulowana dywidenda w portfelu DIV

Jeśli będziesz reinwestował dywidendy, ten wzrost przyspieszy. W 2024 roku nasz planowany dochód z dywidend wzrośnie do 8197 zł, co miesięcznie oznacza dodatkowe 683 zł do miesięcznej emerytury. Zamiast przeciętnie 3516,96 zł, otrzymałbyś prawie 4200 zł, a to już wzrost o ponad 19%. I tak każdego roku coraz więcej. Podwyżka emerytalnej pensji na poziomie 14-19% rocznie to zdecydowanie coś, obok czego inwestor nie może przejść obojętnie.

Możesz więcej:

Wykorzystaj teraz swoją szansę i dołącz do zadowolonych Abonentów PPCG Stock.

Każdy abonament to 30 dni pełnej i bezwarunkowej gwarancji satysfakcji. Będziesz zadowolony albo odzyskasz 100% środków za abonament.

Jak budować portfel spółek dywidendowych?

W porównaniu z wypłatą pensji przez pracodawcę na etacie, dochód z dywidend jest bardziej wiarygodny, ponieważ jest generowany przez co najmniej 30 – 60 globalnych firm, a nie od jednego klienta (pracodawcy). Twoje zadanie polega na:

  • dywersyfikacji,
  • budowaniu inwestycji w czasie,
  • kupowaniu po właściwej wycenie,
  • upewnianiu się, że bazowa machina zysku dobrze funkcjonuje.

Jeśli zaczniesz z wizją, dokąd chcesz dojść i będziesz się tego trzymać, możesz śledzić swoje postępy, aż osiągniesz upragniony moment wolności finansowej.

Zobacz:  Parcie na małe spółki winduje indeks Russell 2000

Uważam, że obecnie stosunkowo łatwo jest stworzyć zdywersyfikowany portfel ze stopą zwrotu na poziomie około 3-6%. I da się to zrobić nawet na polskiej giełdzie. Problemem będzie jednak dywersyfikacja. Nie znajdziesz na GPW 30-60 spółek dywidendowych, które pokryją Ci wszystkie sektory (w tym modna aktualnie AI) i co roku będą zwiększać dywidendy w tempie 10%. Mamy jednak dywidendowych arystokratów. Przykładem jest spółka Kęty, która regularnie płaci dywidendę, choć zdarza się jej obciąć ją r/r. Nadal jednak tempo wzrostu dywidendy za ostatnie 10 lat to imponujące prawie 24%.

Znacznie lepszym pomysłem jest portfel mieszany akcji polskich i amerykańskich. Portfel ten będzie miał odpowiednią alokację sektorową i będzie można go rozbudowywać na okres od kilku miesięcy do roku, aby wykorzystać uśrednianie kosztów w różnych okresach. Jeśli umieścisz 1000 dolarów w takim portfelu, dzisiaj może on z łatwością wygenerować 30 dolarów rocznego dochodu z dywidendy.

Jeśli historia jest jakąkolwiek wskazówką, dochody z dywidend będą z czasem rosnąć na poziomie inflacji lub powyżej. Bez problemu zbudujesz portfel, w którym spółki dywidendowe będą podnosić wypłaty w tempie średnio 10% rocznie lub szybciej. W ślad za tym zwykle idzie cena akcji, więc Twój kapitał również będzie przyrastał.

Plan emerytalny: Podsumowanie

W tym artykule chciałem CI pokazać, że inwestując na emeryturę i tworząc swój plan emerytalny, warto skupiać się na celu końcowym.

Pierwszy krok polega na ustaleniu docelowego miesięcznego dochodu z dywidendy na pokrycie wydatków emerytalnych. Kolejnym krokiem jest stworzenie strategii dywidendowej, która pozwoli Ci zbudować portfel dywidendowy, który zapewni rosnący strumień dochodów z dywidend. W zależności od aktualnej sytuacji możesz zobaczyć, w jaki sposób każdy zainwestowany dolar lub złotówka generuje określoną kwotę dochodu z dywidend.

W rezultacie możesz zobaczyć swój postęp w kierunku upragnionego punktu przecięcia dywidendy po każdej nowej inwestycji, po każdym podwyższeniu dywidendy i po każdej pojedynczej akcji mającej na celu reinwestycję dywidend. Inwestując regularnie, utrzymując koszty inwestycji na niskim poziomie i trzymając się strategii na dobre i na złe, masz bardzo duże szanse na osiągnięcie swoich celów emerytalnych.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.03.2024 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +82% / Emerytalny +175% / Dywidendowy +84%
TOP 5 spółek: Shell +196% / Rokita +179% / DOM +136% / PEO +151% / AMD +117%Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.