Zignoruj zmienność cen akcji i myśl jak przedsiębiorca

10.07.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
Zmienność cen akcji

Zmienność cen akcji to cecha charakterystyczna giełdy i problem, z którym zmaga się każdy inwestor. Umiejętność radzenia sobie z tym jest jedną z podstawowych kompetencji każdego, które chce inwestować na giełdzie. Nie ma takiej możliwości, że kupisz akcje i kursy będą tylko rosły. Fluktuacje cen rynkowych są naturalną rzeczą nie tylko na rynku finansowym, ale w każdym biznesie.

Doskonale rozumie to Warren Buffett i wiele razy wspominał o tym w swoich listach do akcjonariuszy. W jednym z nich przedstawił to na przykładzie dwóch inwestycji. Były to farma w Nebrasce i nieruchomość w Nowym Yorku. Tak, inwestycje Buffetta to nie tylko akcje notowane na Wall Street.

Buffett farmerem

Zakupił farmę w Nebrasce po – jak sądził – niskiej cenie. Swoim zwyczajem próbował przewidzieć, ile produktów rolnych (np. soi i kukurydzy) będzie w stanie wyprodukować. Wyliczył koszty i oszacował, jak wzroście wydajność produkcji po wprowadzeniu koniecznych ulepszeń. Mając doświadczenie w inwestowaniu wiedział, że będą słabsze lata, ale w długim terminie raczej wyjdzie na swoje (osiągnie zysk).

Oczywiście Buffett farmerem nie był, dlatego nie założył, że zna się na wszystkim. W zarządzaniu farmą pomagał mu jego syn Howard, który jest farmerem. Dzięki temu i podejściu Buffeta, w 2013 roku farma zwiększyła swoją wartość 5-krotnie od zakupu w 1986 roku i wygenerowała 3-krotnie wyższy zysk.

Jak Buffett stał się wynajmującym?

W 1993 roku z koli zakupił nieruchomość w Nowym Jorku. Podszedł do tej inwestycji podobnie jak do farmy. Przekalkulował koszty i korzyści wynikające z ulepszeń, postarał się o lepszych najemców i zapełnił puste lokale. Tym razem również nie zrobił tego sam, a współpracował z doświadczonymi pośrednikami nieruchomości i inwestorami. Dzięki temu znacząco podniósł roczną stopą zwrotu.

Kiedy kupował nieruchomość, rentowność wynosiła 10%. Po refinansowaniu zadłużenia, renegocjowaniu umów najmu według wyższych stawek i dzięki lepszemu zarządzaniu rentowność w skali roku wzrosła do 35%.

Czego nas uczą te dwie transakcje?

  • Nie musisz być ekspertem, by osiągnąć solidna stopę zwrotu z inwestycji.
  • Musisz się skupić na przyszłych korzyściach ze swojej inwestycji.
  • Skup się na tym, co otrzymasz w zamian za swój kapitał (przeszły przepływy pieniężne), a nie na bieżącej wycenie inwestycji.
  • Jeśli skupisz się na cenie, a nie dochodzie z inwestycji, to po prostu spekulujesz.
  • Kierowanie się prognozami jest stratą czasu. Lepiej postawić na pewne rzeczy, jak dywidenda.

Zmienność cen akcji: Nie przejmuj się tym

Musimy jednak zwrócić uwagę na bardzo ważny parametr a mianowicie notowania giełdowe. Inwestując na giełdzie dostajemy bieżący kurs akcji na żywo i zmienia się on praktycznie co minutę na płynnych spółkach. Tym samym mamy aktualizowaną w czasie rzeczywistym wycenę naszych aktywów. W przypadku farmy, czy inwestycji w lokal na wynajem nie mamy takich danych.

After we buy a stock, consequently, we would not be distrurbed if markets closed for a year or two. We don’t need a daily quote on our 100 percent position in See’s or H.H. Brown to validate our well being. Why, then, should we need a quote on our 7 percent interest in Coke?

Zobacz:  X-TRADE BROKERS (XTB) - zakaz reklamy w Hiszpanii przecenia akcje

Po zakupie akcji nie przeszkadzałoby nam, gdyby rynki były zamknięte przez rok lub dwa. Nie potrzebujemy codziennej wyceny naszego 100-proc. udziału w See’s czy H.H. Brown, aby potwierdzić nasze dobre samopoczucie. Dlaczego więc mielibyśmy potrzebować wyceny naszych 7% udziałów w Coca-Cola?Warren Buffett

Powyższy cytat doskonale pokazuje, jak powinno się podchodzić do każdej inwestycji, w tym również w akcje. Jeśli wiesz, co i dlaczego kupiłeś, nie przejmujesz się tym, że przykładowo PZU kosztuje dziś 50 zł, a jutro 51 zł. Ważne, że w tym roku wypłaci 4,34 zł dywidendy akcję, czyli 81% więcej niż w 2023 roku. To jest pewny dochód, który ta spółka zaoferuje Ci za każdą akcję w Twoim portfelu w bieżącym roku.

Giełda raz przecenia solidnie świetne akcje, a innym razem winduje jest do absurdalnych poziomów. Zwykle najlepsze, co możesz zrobić, to zignorować te wahania. Ważne są wtedy, gdy chcesz coś zmienić w swoim portfelu. Wtedy możesz je wykorzystać. Gdybyśmy w PPCG Stock przejmowali się zmiennością cen akcji, to pewnie w marcu 2020 roku sprzedalibyśmy wszystkie aktywa. Tymczasem był to okres naszych masowych i najlepszych z dzisiejszego punktu widzenia zakupów.

Zmienność cen akcji: Bądź przedsiębiorcą na giełdzie

Rozmawiałem przez ostatnią dekadę z wieloma inwestorami. Wielu z nich było i/lub jest właścicielami różnych biznesów. Prawda jest taka, że bycie świetnym przedsiębiorcą nie robi z Ciebie automatyczne skutecznego inwestora. Większość z nich powinna trzymać się od giełdy z daleka i zostać przy pozagiełdowych biznesach, gdzie nie ma bieżących notowań.

Ich brak pozwala skupić się na biznesie, fundamentach  i zarabianiu pieniędzy, a nie na szumie informacyjnym i bezcelowym wycenianiu codziennie wartości swojej firmy. Zaletą i przekleństwem rynku kapitałowego jest gigantyczna płynność. Akcje można kupić i sprzedać dosłownie w kilka sekund. Dlatego inwestorzy tak często rotują aktywa w portfelu, niestety zwykle z opłakanym skutkiem dla stopy zwrotu w długim terminie. Na etapie kupowania akcji w zasadzie niemożliwe jest przewidzenie, jaki i kiedy osiągniemy zysk.

Jeśli stopę zwrotu z inwestycji mierzymy wyłącznie wirtualną wyceną pozycji na podstawie bieżącego kursu akcji, to pojawi się problem. Zawsze bowiem w trakcie dnia znajdziemy spółkę, która będzie rosła szybciej niż posiadana przez nas w portfelu. To tworzy bardzo silną pokusę, by sprzedać posiadane akcje i kupić te, które akurat dziś więcej zwyżkują. Zasadność takiego działania jest mocno dyskusyjna.

Zobacz:  Rośnie zmienność, w tle akumulacja

Jeśli już kupiliśmy akcje X, nauczymy się myśleć o sobie nie jako inwestorze na rynku kapitałowym. Myślmy jak właściciel części biznesu X. Nie kupiliśmy bowiem losu na loterię, a kawałek realnego biznesu, który zarabia dla nas pieniądze poza giełdą. Każdy biznes potrzebuje z kolei czasu, by przynieść wymierny dochód swoim właścicielom. Dlatego Buffett często powtarza, że powinno się kupować akcje tylko, gdy jesteśmy w stanie trzymać je przez dekadę.

Zmienność cen akcji: Podsumowanie

Myślenie jak przedsiębiorąca, a nie inwestor ma kilka zalet:

  • Skupiamy się na biznesie i jego fundamentach, a nie na szumie rynkowym.
  • Zyskujemy cierpliwość, gdy inni panikują – to pozwala podejmować racjonalne decyzje. Bardzo przydatne w czasie rynkowych krachów, gdy tworzą się najlepsze okazje inwestycyjne, a ceny akcji są w promocji.
  • Widzimy dochód, który oferują nam akcje w stosunku do ceny, którą musimy/chcemy za nie zapłacić.

W przypadku spółek dywidendowych skupiamy się zatem na dochodzie pasywnym i chcemy sprawdzić, czy jest adekwatny do kosztu zakupu akcji i przyszłego wzrostu zysków. Zapewniam Cię, że znacznie trudniej trzymać w portfelu przez 5 lat tylko akcje spółek wzrostowych niż spółek dywidendowych. Księgowanie co kwartał dywidendy (spółki amerykańskie) znacząco podnosi komfort psychiczny posiadania akcji i stabilizuje wycenę portfela.

Jeśli budujesz portfel i/lub jesteś w trakcie rebalansowania go, to spadki kursów akcji powinny napełniać Cię radością. To oznacza bowiem, że kupisz więcej aktywów za ten sam kapitał, a Twoje przyszłe dochody będą znacząco wyższe dzięki promocyjnym cenom. Cena akcji jest istotna tylko w momencie kupna/sprzedaży akcji. Poza tym nie ma żadnego znaczenia.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 30.06.2024 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +101% / Emerytalny +192% / Dywidendowy +87%
TOP 5 spółek: Shell +223% / Rokita +162% / DOM +142% / PEO +153% / PZU +109%Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.