Życie z dywidend na emeryturze

07.06.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
Dywidendy SP500

Celem każdego inwestora dywidendowego jest wygenerowanie dochodu pasywnego pozwalającego na godną emeryturę. I nie zawsze chodzi o wiek 65+ lat. Można to zrobić wcześniej, co oczywiście zależy od wielu czynników.

Wymaga to cierpliwości, systematyczności i uporu w dążeniu do celu i akumulowaniu aktywów. To proces rozłożony na lata. Kiedy uda się to osiągnąć, dochód pasywny z dywidend przewyższy Twoje wydatki. W tym momencie praca staje się opcją, a nie obowiązkiem.

Dywidendy SP500: Dochód pasywny z dywidend i inflacja

W zasadzie na każdej giełdzie można zbudować portfel spółek dywidendowych w taki sposób, że dochód z dywidend rośnie szybciej niż inflacja. Jest to zdecydowanie łatwiejsze na Wall Street niż na GPW. Amerykańskie spółki dywidendowe rzadziej tną dywidendę, mają dłuższą historię regularnych wypłat rosnącej dywidendy i większy efekt skali. Niemniej jednak również na polskiej giełdzie można takie przykłady znaleźć.

W czwartkowym mailingu do Subskrybentów naszego newslettera podałem przykład dwóch spółek: Ambra i Kęty.

„Średnia (geometryczna) inflacja CPI w Polsce za ostatnie 5 lat wyniosła 7,3%, za poprzednie 10 lat 3,8%, a za okres ostatnich 20 lat – 3,3%. Przez poprzednie 5 lat skumulowana inflacja CPI wyniosła aż 42,67%. Tak przynajmniej wynika z obliczeń dokonanych na podstawie dynamik miesiąc do miesiąca.

Wniosek jest taki, że Twój dochód pasywny z dywidend powinien rosnąć najlepiej 8% r/r lub szybciej. Czy są spółki, które podnoszą w takim tempie dywidendę na polskiej giełdzie? Znajdą się, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w USA.

Przykładowo Kęty podnoszą dywidendę od 10 lat średnio o 23,7% r/r. Trzeba jednak pamiętać, że spółka nie podnosi jej co roku. Redukcja dywidendy była w 2018 i tym roku również. Kolejna solidna spółka dywidendowa Ambra podnosi dywidendę w tempie 9,5% rocznie za ostatnie 10 lat, ale nie redukowała jej od 2010. Pytanie, czy w 2024 wypłaci, bo nie ma jeszcze rekomendacji Zarządu.”

Kęty mamy w portfelu inwestycyjnym ze średnią ceną 524,7 zł, co daje całkowitą stopę zwrotu 76% (dywidendy + wzrost kapitału). Bez dywidend stopa zwrotu to 64%. Skumulowana dywidenda wynosi u nas 1625 zł. W tym roku spółka Kęty wypłaci 55,51 zł na akcję, czyli zaksięgujemy 1443,26 zł. Kęty wypłacą w 2024 roku niższą dywidendę niż w 2023 roku.

Jeśli zbudujemy portfel dywidendowy z 20-30 spółek, z dużym prawdopodobieństwem co roku będziemy księgować wyższe dywidendy. Szczególnie w przypadku amerykańskich spółek, które w większość raczej podnoszą niż obcinają dywidendy. Taką pewność masz w przypadku dywidendowych arystokratów. Dobierając spółki z tej grupy, masz gwarancję wyższej dywidendy r/r. Pozostaje tylko tak dobrać spółki, by tempo wzrostu dywidendy przewyższyło wzrost inflacji.

Dywidendy SP500: 1 mln dolarów w spółkach dywidendowych SP500

Natknąłem się w Internecie na kalkulację dochodu pasywnego i stopy zwrotu inwestycji 1 mln $ w indeks SP500, gdy dywidendy reinwestujemy i wydajemy. Mamy dwa scenariusze:

  • Scenariusz nr 1: dywidendy są reinwestowane
  • Scenariusz nr 2: dywidendy są wydawane

Inwestycja zaczynała się w 1994 roku od dochodu pasywnego z dywidend nieco ponad 28 tys. dolarów. Czas inwestycji to 30 lat. Skumulowana dywidendy przez ten okres to 2,61 mln dolarów. Z kolei różnica w końcowej wartości inwestycji z dywidendami i bez to prawie 8 mln dolarów. Były oczywiście słabe okresy, jak w 2009 roku, gdy stopa zwrotu z kapitału i wypłacone dywidendy spadły. Wtedy był jednak kryzys finansowy i wiele spółek obcięło dywidendy, a niektóre wstrzymały wypłaty.

Pomijając naprawdę ostrą recesję, dywidendy w długim terminie systematycznie rosną. Potwierdza to poniższy wykres.

SP500 dywidenda na akcję
SP500 dywidenda na akcję. Źródło: https://www.multpl.com/s-p-500-dividend

Kalkulacja uwzględniała jeszcze jeden interesujący parametr – ile trzeba wydać na akcje, by dostać 1$ dywidendy. Okazuje się, że z czasem coraz więcej. O ile dobrze pamiętam, na początku okresu (1994 rok)  było to 35 dolarów wobec 68 dolarów w 2024 roku. Z czego wynika ta niemal 2-krotna różnica? Przed wszystkim spadła stopa dywidendy indeksu SP500. Pod koniec 1993 roku wynosiła ok. 2,7%, a dziś jest to 1,32%.

SP500 stopa dywidendy
SP500 stopa dywidendy. Źródło: https://www.multpl.com/s-p-500-dividend-yield

Powód spadku stopy dywidendy to m. in. znaczący wzrost wyceny indeksu SP500 w ujęciu cenowym oraz rosnące skupy akcji własnych spółek giełdowych. Nie przeszkadza to jednak w powielaniu sprawdzonego schematu. Stopa dywidendy amerykańskich akcji jest sporo niższa niż polskich spółek dywidendowych. Mimo to bez problemu stworzysz portfel złożony ze spółek ze stopą dywidendy na poziomie 3% i więcej.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.03.2024 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +82% / Emerytalny +175% / Dywidendowy +84%
TOP 5 spółek: Shell +196% / Rokita +179% / DOM +136% / PEO +151% / AMD +117%Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.