Analiza dolara i wpływ na rynek akcji

30.11.2022, Kategorie: Premium, Autor: Paweł Pagacz

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że krajowy kapitał jest zasadniczo zbyt słaby, aby stworzyć długoterminową hossę. Ta jest możliwa wtedy, kiedy z jednej strony mamy spółki, które regularnie się rozwijają i budują stronę przychodową. Takie warunki są możliwe, kiedy państwo nie wtrąca się do gospodarkę.

Ile państwa w gospodarce?

W Polsce udział Państwa jest stosunkowo wysoki na tle innych krajów, prym w wolności dalej wiodą Stany Zjednoczone. Oczywiście warto pamiętać, że zbyt niski udział też nie jest dobry, co pokazuje drugi wykres w źródłowym artykule.

Fundament hossy

Aby generować hossę, ludzie muszą mieć pieniądze na zakupy akcji. Wzrost powstaje przecież wtedy, kiedy coraz więcej inwestorów chce kupować coraz droższe akcje. Ponieważ krajowi inwestorzy indywidualni mają niski udział w obrotach na głównym parkiecie (18% w I półroczu 2022), jak zawsze musimy liczyć na kapitał ze Stanów Zjednoczonych i to już jest bardzo smutne.

Dlatego dla określenia tego, czy jest możliwa (silna) hossa na GPW i w jakich warunkach kapitał ze Stanów może do nas napłynąć jest kluczowe dla zrozumienia, na co możemy liczyć.

Analiza dolara