W PPCG Stock otrzymujemy wiele pytań (FAQ) od Czytelników i Abonentów dotyczących podstaw inwestowania. Przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań, którą będziemy systematycznie uzupełniać. Nawet jeśli jesteś doświadczonym inwestorem, warto naszym zdaniem od czasu do czasu wrócić do podstaw i ugruntować swoją wiedzę.

FAQ: Dlaczego warto kupować akcje?

 • Posiadanie akcji oznacza posiadanie części firmy.
 • Zainwestowane środki pracują dla Ciebie 24/7.
 • Zainwestowane pieniądze mogą rosnąć znacznie szybciej niż gotówka na koncie oszczędnościowym.

Czy chciałeś kiedyś mieć udział w dobrym biznesie? Akcje Ci to umożliwiają. Wiele spółek to bardzo rentowne firmy i do tego wypłacają dywidendy od wielu lat. Jako akcjonariusz możesz księgować dochód pasywny i mieć udział we wzroście biznesu poprzez rosnącą wycenę akcji.

Na rachunku bankowym na dzień dobry jesteś w plecy o wartość inflacji w skali roku. Dobrze wybrane akcje zamortyzują inflację, a mogą nawet wypracować realny zysk po uwzględnieniu podatku i inflacji.

FAQ: Co to są akcje?

 • Akcje to papiery wartościowe. Każdy, kto posiada akcje jest akcjonariuszem, czyli współwłaścicielem danej spółki akcyjnej.
 • W krótkim okresie ceny akcji zmieniają się w oparciu o emocjonalne decyzje inwestorów.
 • W dłuższej perspektywie rzeczywista wartość firmy znajduje odzwierciedlenie w cenie jej akcji.

Akcje to coś więcej niż kartka papieru lub zapis komputerowy w dzisiejszych czasach. Jest to udział w w realnie funkcjonującym biznesie, w którym partycypujesz zarówno w korzyściach (dywidenda, wzrost wartości akcji), jak i ryzyku (spadek kursu akcji lub ekstremalnie upadłość spółki).

Emisja akcji

Aby pozyskać kapitał, firmy emitują akcje, które są następnie przedmiotem obrotu w miarę wzrostu lub spadku wartości. Taka jest pierwotna funkcja giełdy. Akcje są przedmiotem obrotu na różnych giełdach na całym świecie, z których największą jest New York Stock Exchange (NYSE).

Co wpływa na cenę akcji?

W krótkim okresie cena akcji zmienia się w oparciu o opinie i decyzje inwestycyjne tłumu: ludzi, którzy chcą kupić lub sprzedać. Gdy jest więcej ludzi, którzy chcą kupić, cena idzie w górę. Cena zaś spada, gdy więcej jest sprzedających. To skrót myślowy, bo każda transakcja ma dwie strony. Jednak w przypadku większego zapotrzebowania na akcje, kupujący musza płacić coraz więcej, by je dostać i cena akcji idzie w górę.

W dłuższej perspektywie wartość firmy (fundamenty i perspektywy rozwoju) znajduje odzwierciedlenie w jej cenie, dlatego czas – bardziej niż cokolwiek innego – jest kluczowym składnikiem udanej inwestycji.

FAQ: Jak działa procent składany?

 • Oprocentowanie składane ma miejsce, gdy zarobione pieniądze zaczynają zarabiać kolejne pieniądze w coraz szybszym tempie.
 • Jest to najłatwiejszy sposób na wzbogacenie się.
 • Im szybciej zaczniesz inwestować, tym więcej czasu będziesz mieć na skumulowanie swoich zysków.

Procent składany jest najlepszym przyjacielem inwestora. Działa wtedy, gdy pieniądze, które zarabiasz, zaczynają zarabiać kolejne pieniądze. Oznacza to, że Twój kapitał rośnie szybciej, niż gdybyś po prostu tylko dopłacał do konta co miesiąc stałą kwotę.

Zacznij wcześniej inwestować

Bardzo wielu ludzi mówi: „Nie stać mnie na rozpoczęcie inwestowania”. Prawda jest taka, że ​​nie możesz sobie pozwolić na to, aby nie zacząć inwestować, bo tu liczy się czas, a nie pieniądze. Procent składany to prawdziwa śnieżna kula, jeśli chodzi o powiększanie twojego bogactwa, a im wcześniej zaczniesz, tym potężniejszy się staje. Działa jeszcze efektywniej, gdy dołożysz do niego dywidendy i będziesz je re-inwestował.

Średnia stopa zwrotu dla indeksu SP500 od 1974 roku to ok. 10% rocznie. Dziś przykładowo abonament w Netflix kosztuje 60 zł miesięcznie. Jeśli oszczędzałbyś co miesiąc 60 zł z przeznaczeniem na zakup akcji przez cały okres aktywności zawodowej, to uzbierałbyś niezłą sumkę.

60 zł co miesiąc przez 40 lat przy rocznej stopie zwrotu ok. 10% daje nam na koniec okresu inwestycji ponad 350 000 zł kapitału. Jeśli zrobisz to w koncie IKE/IKZE, nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych.

Jeśli jednak wolisz oglądać przez 40 lat seriale na Netflix, to będzie Cię to kosztować 28 800 zł. Sam zdecyduj, co jest dla Ciebie najlepsze.

FAQ: Ile pieniędzy powinienem trzymać na koncie oszczędnościowym, a ile inwestować?

 • Jeśli potrzebujesz pieniędzy w przyszłym roku, raczej trzymaj kapitał w gotówce.
 • Wszelkie pieniądze, których nie potrzebujesz w następnym roku, należy zainwestować.
 • Powinieneś inwestować z myślą o perspektywie 5-10 lat. Dla nas optymalny czas inwestycji w najlepsze akcje to min. 20 lat.

Wybierając, ile pieniędzy zainwestować na giełdzie, ważne jest, abyś zastanowił się, ile czasu upłynie, zanim będziesz potrzebować tej gotówki.

Oto dwie praktyczne zasady, których należy przestrzegać przy wyborze najbezpieczniejszego i najbardziej dochodowego sposobu na oszczędzanie.

Zasada nr 1

„Jeśli potrzebujesz pieniędzy w przyszłym roku, powinny być w gotówce”.

Giełda może podlegać dużym wahaniom. Jeśli planujesz zakupy do domu lub kupujesz samochód w ciągu najbliższego roku, trzymaj te niezbędne środki na rachunku oszczędnościowym lub przykładowo w funduszach rynku pieniężnego. O tym, jak skutecznie inwestować w fundusze, dowiesz się na funduszowe.pl.

Zasada 2

„Każde pieniądze, których nie potrzebujesz w ciągu następnego roku, możesz inwestować w akcje rentownych spółek”.

Tutaj zaczyna się zabawa i właśnie dlatego zachęcamy do oszczędzania już teraz! Każda gotówka, której nie potrzebujesz w nadchodzącym roku, może codziennie pracować dla Ciebie na giełdzie. Oczywiście jest to większe ryzyko i ale też szansa na dużo większe zyski.

Ochrona kapitału

Kiedy inwestujesz środki, których nie potrzebujesz natychmiast, chronisz się przed krótkoterminowymi wahaniami na giełdzie. Dlatego zawsze zachęcamy do inwestowania nadwyżek finansowych, a nie środków potrzebnych do życia lub tym bardziej z kredytu. W ciągu roku lub dwóch możesz zobaczyć, jak Twoja inwestycja poniosła stratę, ale w dłuższej perspektywie czasowej giełda zwykle rośnie, odzwierciedlając rozwój gospodarki i spółek giełdowych. Dlatego powinieneś inwestować z myślą o perspektywie 5-10 lat. Zapobiegnie to pokusie wycofania środków w okresie spowolnienia gospodarczego i poniesieniu straty.