Zyskowne inwestowanie w akcje

Wszyscy inwestorzy zadają sobie pytanie, jak skutecznie inwestować w akcje. Wiedza inwestorów oderwała się już dość dawno od rzeczywistości. Spekulacja wygrała ze zdrowym rozsądkiem. Nierealne oczekiwania zaćmiły zdrowy osąd giełdowej rzeczywistości. Ma być szybko, bardzo zyskownie i najlepiej bez ryzyka. Tymczasem jest raczej powoli, a jak wybierzesz dobre akcje, to systematycznie będziesz zarabiać. W dodatku z każdym rokiem coraz więcej.

Które akcje zyskują na wartości i dlaczego tak się dzieje?

Wyobraź sobie, że jesteś w sklepie i masz do wyboru różne zestawy kanapkowych smarowideł. Możesz wybrać smalec, margarynę, masło, masło premium, a jak masz ochotę, to i holenderskie masło solone. Są też dostępne za odpowiednią opłatą masła robione z mleka szwajcarskich krów, wypasanych praktycznie w nieskazitelnym środowisku. Świadomie wiesz, że jedne produkty są gorsze (margaryna), a inne są dużo lepsze, ale też musisz za nie więcej zapłacić.

Na giełdzie jest dokładnie tak samo, ale nie patrzymy na skład poszczególnych produktów, ale na samą spółkę. Oceniamy, czy zarabia, ile zarabia, w końcu jaką ma rentowność i perspektywę zarobków. Jakie są długi spółki? Dobre akcje będą trzymały cenę z prostego powodu – są dobrej jakości. Złe akcje ceny nie trzymają i co gorsza na wartości najczęściej tracą.

Szukając inwestycji na rynku, poszukujemy spółek, które się rozwijają, zwiększają udziały rynkowe, które mają dobrą rentowność i dobrą perspektywę rozwoju. Taką spółką jest przykładowo Visa.

Nasze doświadczenie (zdobyte na rynku, nie z książek) pokazało nam, że bessa do kupna dobrych spółek jest najlepsza. Wiele naszych pozycji, kupionych na rynku amerykańskim, w krótkim czasie potrafiło zarobić po kilkadziesiąt procent.

Udowodniliśmy, że kapitał płynie do dobrych spółek. Inwestorzy są skłonni płacić za nie coraz więcej. Jeżeli dzisiaj spółka kosztuje 100 zł i zarabia 20 zł na akcję, a w przyszłym roku będzie zarabiać 30 zł, to mamy niemal pewność, że jej cena za akcję będzie dążyła do ok. 150 zł. Taka jest logika rynku, który funkcjonuje na zdrowych zasadach. Pieniądz idzie za wynikami.

Których akcji należy unikać?

Może Cię zmartwimy, może nie, ale napiszemy prawdę. Na GPW wiele spółek ma ogromne problemy ze wzrostem rozumianym jako rozwój biznesu. Dlatego, jeżeli patrzymy na indeks WIG20, widzimy przede wszystkim słaby i płaski długoterminowy ruch. To wynika z tego, że wiele spółek z WIG20 ma problem z powiększaniem przychodów z roku na rok.

Czy spółka może się rozwijać, jeżeli nie zwiększa przychodów? Jedno jest z drugim bardzo powiązane. Rozwój jest związany ze wzrostem przychodów. Jeżeli nie ma jednego i drugiego, to patrzymy na stagnację. Nie mówimy tutaj, że takie spółki nie zarabiają. Mogą zarabiać i dzielić się dywidendą. To nie oznacza, że ich cena będzie regularnie rosła i to widzimy po wykresie WIG20.

Przychody kluczem do wzrostu ceny akcji

Co do zasady przyjęliśmy w naszej filozofii takie założenie, aby unikać spółek, które mają problem ze zwiększaniem przychodów. Posiadamy część spółek, które płacą regularnie dywidendę (w programie Dobra Emerytura), ale widzimy, że nie są to spółki, które mogą eksplodować w kontekście wzrostu ceny akcji. Mogą jednak regularnie zarabiać i zwiększać dla nas strumień pasywnego dochodu.

Z pewnością jednak należy bezwzględnie unikać spółek, które zmniejszają poziom swoich przychodów. Z tym jest zawsze największy problem. Spółki, które mają coraz niższe przychody, często równocześnie generują coraz większe koszty. To sprawia, że są coraz mniej rentowne, co znajduje przełożenie w spadku ich cen akcji.

Nie kupujemy zatem akcji firm, które się zwijają. Przecież nie chodzi o to, aby kupować na rynku zły produkt, który robi się jeszcze gorszy. Musimy kupować dobry produkt, który staje się jeszcze lepszy.

Jak skutecznie inwestować w akcje: Wybór giełdy

Warto przyjąć założenie, że żyjemy w zglobalizowanym świecie i nie ograniczamy się do krajowego rynku. Rynki giełdowe należy traktować jak sklep, do którego się wchodzi po to, aby kupić produkty najwyższej jakości. Mając 10 000 jednostek jakiejkolwiek waluty, powinieneś wybrać najlepsze akcje na najlepszym w danym czasie rynku.

Jeżeli jesteś już Abonentem PPCG Stock, z pewnością przekonałeś się, że największy potencjał kryje się w akcjach spółek amerykańskich. Wystarczy powiedzieć, że obecnie PKB Nowego Jorku jest 3-krotnie większe od PKB Polski. W ten sposób można sobie wyobrazić, że firmy tam dostępne mają globalny potencjał i również często globalnie się rozwijają. Czy lepiej kupić akcje firmy, która sprzedaje swoje produkty do 100 marketów na terenie kraju, czy może spółkę, która sprzedaje swoje usługi dla 3 miliardów ludzi?

GPW nie zawsze najlepszym wyborem

Wiemy, że wciąż masa inwestorów jest bardzo przywiązana do GPW. Zupełnie niepotrzebnie. Sami jesteśmy patriotami gospodarczymi, ale też rozumiemy, że należy inwestować w dobre krajowe spółki. Tylko dobre krajowe spółki. Patriotyzm gospodarczy nie oznacza, że jesteśmy zmuszeni do inwestowania w złe spółki.

Należy wybierać tylko dobre spółki, a to się wiąże z tym, że większość kapitału będzie inwestowania w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Przy inwestycjach w spółki brytyjskie poprzez konto IKE/IKZE stawka podatkowa od dywidend wynosi 0% i zgarniamy cały zysk. Dopiero na samym końcu stawiamy na inwestycje Polsce.

To są właściwe priorytety, które mogą sprawić, iż Twój portfel akcji w długim terminie będzie nieźle zarabiać. Zwróć też uwagę na warunki polityczne. W Stanach Zjednoczonych duża część systemu emerytalnego Amerykanów oparta jest o giełdę, dlatego jest ona nietykalna. Ile razy zdarzyło się w Polsce, że utrącono możliwość wzrostu giełdy? Mieliśmy likwidację OFE albo ingerencję w spółki giełdowe w formie nadzwyczajnych podatków. To są ryzyka, które musisz brać pod uwagę.

Jak skutecznie inwestować w akcje? Horyzont inwestycyjny

Warren Buffet powiedział kiedyś:

Najlepszy czas trzymania akcji to wieczność.Warren Buffett

My dodajemy, że wieczność pod warunkiem, że mamy do czynienia z firmami zwiększającymi regularnie zyski i najlepiej, jeżeli takie firmy płacą dywidendy. Takim dobrym przykładem mogą być akcje Coca-Coli, które Warren Buffet kupował kilkadziesiąt lat temu, za sztukę płacąc pomiędzy 1,5, a 2 dolary. W chwili, kiedy piszę niniejszy artykuł, jedna akcja kosztuje ok. 60 dolarów. Te akcje w długim terminie przyniosły wymierny zysk.

Ważniejsze jest jednak to, że rocznie te akcje przynoszą właścicielowi ok. 1,6 dolara w dywidendach. Warren Buffet otrzymuje więc każdego roku na konto tyle, ile zainwestował w te akcje. Na to trzeba było jednak długich lat.

Jak skutecznie inwestować w akcje? Warren Buffett i Coca Cola
Jak skutecznie inwestować w akcje? Warren Buffett i Coca Cola

Trzymanie dobrych akcji w długim terminie pozwala zarabiać pieniądze. Nie dość, że działa na Twoją korzyść procent składany, to w dodatku każda bessa zostaje wygładzona przez wzrost kursu w długim terminie. Dostajesz korzyści z trzymania akcji w długim terminie. To jak wiązanie się z dobrym biznesem. Kupujesz go na lata, aby przyniósł Ci dużo korzyści.

Jak skutecznie inwestować w akcje: Techniki inwestowania w akcje

Tutaj kolejny raz posłużę się doświadczeniem i powiem, co działa, a co nie działa. Działa w długim terminie rzetelnie zrobiona analiza fundamentalna, która pozwoli Ci wyselekcjonować bardzo dobre akcje, a odrzucić te złe, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się dobre). Działa również zrozumienie wolumenu, czyli zjawisk, które rozumiemy jako akumulację i dystrybucję akcji.

Akcje, które postrzegamy jako dobre, muszą być akumulowane przez inwestorów, co będziemy widzieć w formie odpowiednich słupków wolumenowych. Należy kupować akcje zarówno dobre fundamentalnie, jak i akumulowane. To prosty klucz otwierający drogę do sukcesu.

Każda inna technika oparta o wskaźniki, czy analiza techniczna, to nic innego, jak sposób gry oparty o prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia. Przykładem jest wybicie z kanału – uda się albo się nie uda. To nie jest nasz sposób inwestowania i nie uważamy, aby dawał możliwość regularnego zarabiania pieniędzy na rynku.

Twierdzimy jednak, że jeżeli już stosujesz przykładowo analizę techniczną, to połącz ją z analizą fundamentalną. Wtedy przynajmniej, jak będziesz grał na wybicia w górę, to dobre fundamentalnie akcje Ci w tym pomogą. Gorzej, jak będziesz grał na wybicia w górę na akcjach złych fundamentalnie.

Podsumowanie

Mamy duże przekonanie, że należy powrócić do prawdziwego źródła zarabiania na rynkach. Tym źródłem jest wybór najlepszych spółek, ich kupno i trzymanie przez wystarczająco długi czas. Inwestowaniem nie jest dzisiaj szeroko popularyzowana spekulacja, która służy do nabijania kasy, ale nie spekulantom, a właścicielom platform, którzy im spekulację umożliwiają.

Stawiamy na mądre postępowanie na rynku, które ma powiększać kapitał, nie zaś narażać go na zbędne, a tym bardziej głupie ryzyko.