Wybór rachunku maklerskiego

Jak wybrać rachunek maklerski? Przed tym dylematem staje każdy początkujący inwestor. Jeśli zdecydujesz się inwestować w akcje i ETF, pierwszym krokiem zawsze jest wybór pośrednika. Sugerujemy stawiać na bezpieczeństwo przede wszystkim. Pośrednik powinien zapewnić też odpowiednio funkcjonalną platformę, mieć przejrzystą i rozsądną cenowo ofertę.

Staraj się unikać rachunków maklerskich powiązanych bezpośrednio z kontem osobistym. Rozdzielne rachunki w różnych instytucjach zwiększają bezpieczeństwo. Taki model wprowadza wyraźny podział miedzy finansami osobistymi, a nadwyżkami przeznaczonymi do zainwestowania.

Jak wybrać rachunek maklerski: Zaufany Partner to podstawa

Giełda jest miejscem, na którym się handluje instrumentami finansowymi. Rachunek maklerski jest zaś narzędziem, który umożliwia ten handel. Posiadanie dobrego narzędzia jest kluczem do uczciwego i efektywnego handlu aktywami na rynku. Początkujący inwestor powinien raczej szukać rachunków bezpłatnych, z możliwie niską minimalną prowizją za transakcje i prostym, intuicyjnym interfejsem platformy internetowej.

Podstawowy zakres to dostęp do różnych instrumentów. To w zasadzie najważniejsza funkcja, bo konto maklerskie ma służyć do dokonywania transakcji. Na polskim rynku, czyli GPW (Giełdzie Papierów Wartościowych), dostępne instrumenty to:

 • akcje (zarówno z głównego rynku, czyli GPW, jak i NewConnect)
 • kontrakty terminowe
 • opcje
 • ETF (jest ich kilka, ale będzie coraz więcej)
 • produkty strukturyzowane (w tym na przykład certyfikaty Turbo)
 • obligacje korporacyjne, spółdzielcze i komunalne (kupuje się je na GPW Catalyst)

Najlepsi partnerzy, to Ci, z którymi współpracujemy przez lata i którzy nigdy nie zawiedli naszego zaufania. Takim partnerem dla nas jest DM BOŚ (bossa.pl). Zaznaczę, że Bossa nie współpracuje z nami w żaden sposób, nie ma wpływu na to, co piszemy o niej i nie płaci nam jakiegokolwiek wynagrodzenia.

To nasze subiektywne zdanie o niej. To, co opiszę, to niezbędne cechy rachunku maklerskiego i wszystkie te cechy posiada wyżej wspomniane biuro maklerskie. Przy wyborze swojego biura maklerskiego sprawdź koniecznie, czy umożliwi Ci ono handel na poniższych warunkach.

Na to zwróć uwagę przy wyborze biura maklerskiego
 1. Dostęp do akcji polskich i zagranicznych
 2. Konto IKE/IKZE
 3. Formularz W8BEN
 4. Korzystny zakupu dolarów i funtów
 5. Jakość obsługi klienta

Jak wybrać rachunek maklerski? Rynek krajowy i zagraniczny

Dzisiaj pierwszym kryterium wyboru spółek jest ich jakość (rozumiana jako zdolność rozwoju), a nie patriotyzm gospodarczy. Na rynku nie inwestujemy po to, aby wspierać konkretną spółkę, ale po to, aby zarobić na jej działalności. GPW to jedynie mała część finansowego świata. Rachunek maklerski powinien Ci dawać możliwość inwestowania nie tylko na GPW, ale i na giełdzie londyńskiej, czy na giełdach amerykańskich.

Konto IKE i konto IKZE

Twoje biuro maklerskie powinno Ci dać dostęp do konta IKE/IKZE. Handel na tych kontach to nie tylko możliwość pomnażania środków bez płacenia podatków od bieżących zysków. W przypadku IKZE to również możliwość bieżącej optymalizacji podatkowej.

Twoje biuro maklerskie powinno umożliwiać handel akcjami na w/w kontach nie tylko na GPW, ale i na giełdach światowych. Bossa na to pozwala, a nawet ma możliwość zlecenia prowadzenia IKE/IKZE ich zarządzającym. Nie znam efektywności tego rozwiązania, ale udostępnienie takiej opcji jest ciekawym dodatkiem.

Formularz W8BEN

Jak już jesteśmy przy giełdach zagranicznych, to Twoje biuro maklerskie powinno dać Ci możliwość wypełniania formularza W8BEN. To formularz identyfikacji podatkowej dla rynku amerykańskiego. Dzięki niemu nie będzie od Ciebie pobierany karny podatek od zysków w dywidendach (standardowe 15% + kolejne 15%). Zapłacisz z formularzem standardowy podatek 19% w przypadku zwykłego rachunku maklerskiego. 15% zostanie pobrane z automatu jako podatek u źródła, Ty dopłacisz zaś 4%. W przypadku IKE i IKZE masz tylko podatek u źródła 15%. Oczywiście dotyczy to rynku amerykańskiego. Krajowe instytucje nie pobiorą od Ciebie podatku od dywidend ze spółek krajowych.

Pozyskiwanie walut

Co do zasady na rynku amerykańskim inwestujemy w dolarach. Na rynku brytyjskim inwestujemy w funtach brytyjskich. Na rynku krajowym inwestujemy w złotówkach. Biuro maklerskie powinno Ci umożliwić pozyskanie waluty po kosztach.

Darmowa wymiana walut

W bossa.pl można w koncie IKE/IKZE zrobić 3 darmowe wymiany złotówek na waluty. Łącznie mamy więc 6 przewalutowań, które nic nas nie kosztują w każdym roku.

Bossa.pl, z której korzystamy, stosunkowo w łatwy sposób jest nam w stanie zamienić złotówki na dolary czy funty (kosztuje to 0,19%, min. 49 PLN/11 EUR/11USD/9GBP). Im więc wymieniasz wyższą kwotę, tym taniej to wychodzi. Jest to praktycznie najtańszy sposób pozyskania waluty, którą możemy używać do handlu na konkretnym rynku.

Obsługa rachunku maklerskiego

Nie chodzi tylko o to, aby było to proste i intuicyjne. Zawsze zaznaczam, że najważniejszy jest człowiek, który jest naszym partnerem, czy to w życiu czy biznesie. Moje już prawie 20-letnie doświadczenie przy posiadaniu wspomnianego rachunku maklerskiego potwierdziło mi, że po drugiej stronie zawsze spotkam się z osobą, która wie, o co pytam. Może dlatego, że zawsze odbiera telefon makler z doświadczeniem rynkowym, a nie osoba na infolinii, która nie wie, co to jest realizacja zlecenia kupna na rynku.

Rachunek maklerski powinien być oczywiście niezawodną platformą i tutaj mogę uczciwie powiedzieć, że logując się przez prawie 20 lat dzień w dzień na rachunek, problem pojawił się tylko 2 razy. Przy czym natychmiast poinformowano klientów, że zlecenia w każdej chwili można złożyć telefonicznie i będą one traktowane tak, jak zlecenia internetowe – z niższą prowizją maklerską.

Jak wybrać rachunek maklerski: Zbędne opłaty

Pośrednik prowadzi i biznes i oczywistą rzeczą jest to, że za każdą dodatkową funkcjonalność ponad standard trzeba dopłacić. Wszystko zależy od tego, jakie masz preferencje i jak intensywnie inwestujesz. Możesz oczywiście kupić od razu najwyższy pakiet, ale będzie to spory koszt w skali miesiąca. To może wpłynąć na Twoją stopę zwrotu, bo zmniejszy siłę nabywcza Twojego kapitału.

Jeśli jesteś inwestorem długoterminowym, zwłaszcza pasywnym, nie ma potrzeby naszym zdaniem dopłacać do wyższego pakietu, by mieć przykładowo pełen arkusz zleceń i dedykowaną aplikację do analizy technicznej. Najdroższy pakiet Zielony Max w bossa.pl to koszt 329 zł miesięcznie, czyli 3948 zł rocznie. Za tą kwotę można kupić przykładowo ok. 7 akcji spółki dywidendowej Kęty. To dodatkowe 366 zł dochodu pasywnego w 2022 roku, a spółka znana jest z regularnych wypłat i wzrostu dywidendy.

Koszty transakcyjne

Warto też sprawdzić, czy pośrednik pozwala Ci negocjować stawkę prowizji za kupno i sprzedaż akcji oraz od jakich obrotów jest do tego skłonny. Przykładowo bossa.pl pobiera standardowo 0,38% prowizji (min. 5 zł) w jedną stronę. To oznacza, że zakup akcji za 10.000 zł obciążony będzie prowizją 38 zł (10.000 x 0,0038). Jeśli zarobimy 1.000 zł i zdecydujemy się sprzedać akcje, to prowizja od sprzedaży wyniesie 41,80 zł (11.000 x 0,0038). Łącznie bossa.pl pobierze nam od tej transakcji 79,80 zł. Przy transakcji 10-krotnie większej to już 798 zł. Jeśli zrobisz kilkanaście transakcji w roku, koszty transakcyjne zjedzą sporo potencjalnego zysku, dlatego zawsze warto ponegocjować.

Rzeczy nie takie oczywiste

Uczciwie przestrzegamy przed „darmowymi” ofertami na rynku. Rachunek maklerski nie jest za darmo. Kupno i sprzedaż akcji wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji chociażby na rzecz giełdy, na której się handluje. Biuro, które handel akcjami oferuje za darmo, również na czymś musi zarabiać. Możesz się spotkać z takimi sprawami, jak chociażby gorsza cena, po której możesz kupić akcje.

Uczciwie biuro maklerskie kupi lub sprzeda Twoje akcje po bieżącej cenie rynkowej. „Darmowe” instytucje mogą zarabiać na różnicy cen pomiędzy faktyczną ceną rynkową, a tą realizowaną dla Ciebie. Możesz więc myśleć, że handlujesz za darmo, podczas gdy faktycznie płacisz za obiad.

Biuro maklerskie prowadzi biznes i zatrudnia ludzi, którzy dbają o Twoje bezpieczeństwo na rynku. Prowizja maklerska to uczciwa opłata za korzystanie z dobrodziejstw rynku. To również opłata za Twoje bezpieczeństwo na nim.