Analiza spółki Anglo American (AAL)

24.10.2022, Kategorie: Premium, Autor: Bartek Bohdan

Od II połowy 2020 roku sukcesywnie zapełniamy portfel spółek zagranicznych DIVZ. Nie jest tajemnicą, że najlepsze spółki dywidendowe są notowane na rynkach rozwiniętych. Jeśli przeanalizujemy giełdę amerykańską i brytyjską w tym kontekście, okazuje się, że wygrywa w przedbiegach amerykańska. Z czego to wynika?

Szukamy dywidend poza GPW

Po pierwsze rynek USA skupia prawie 60% globalnego kapitału. Większość globalnych spółek jest notowana na NYSE i NASDAQ, w tym również spółki brytyjskie. Po drugie najlepsze spółki dywidendowe funkcjonują na więcej niż jednej giełdzie. Przykładowo spółka RIO TINTO jest notowana w USA i UK. Oczywiście z punktu widzenia dywidendy liczy się siedziba. RIO ma siedzibę w UK, więc podatek u źródła od dywidendy wynosi 0%.

W UK bez szału

Przez ostatnie kilka tygodni szukaliśmy ciekawych brytyjskich spółek dywidendowych. Okazuje się, że nasze dość rygorystyczne kryteria spełnia zaledwie kilka podmiotów, z których wiele mamy już w DIVZ i w projekcie BAB. Szukaliśmy też inspiracji na brytyjskich kanałach YouTube i tu pojawił się pewien problem.

Spółki polecane przez brytyjskich inwestorów są wybierane głównie na podstawie stopy dywidendy. Gdy zaczęliśmy analizować głębiej fundamenty, okazało się, że te biznesy nie wyglądają już tak dobrze – szczególnie w rentowności i zadłużeniu. Te dwa ostatnie kryteria są szczególnie ważne dla spółek dywidendowych. Zwłaszcza teraz, gdy w wyniku podwyżek stóp procentowych rośnie koszt obsługi zadłużenia.

Mogłoby się wydawać, że rynek UK obfituje w spółki dywidendowe. W rzeczywistości jest niewiele lepiej niż na GPW. Mimo to udało nam się znaleźć spółkę surowcową, która wpisuje się w nasza strategię i spełnia kryteria. Jest to właśnie Analiza spółki Anglo American (AAL).