Czy czeka nas zwyżka akcji MDG?

06.04.2020, Kategorie: Premium, Autor: Paweł Pagacz

Dzisiaj omówię spółkę MDG. Spółkę, którą bardzo mocno interesujemy się. Nie tylko z powodu takiego, że obserwowaliśmy ją na łamach naszego bloga od bardzo dawna, ale też dlatego, że warto porozmawiać o wolumenach na tej spółce, aby widzieć intencje profesjonalistów.

Dlaczego cena akcji rośnie?

Na początek zastanów się, w jakiej sytuacji możliwy jest wzrost kursu. Dzieje się to tylko w dwóch przypadkach, a jest skutkiem prawa popytu i podaży. Wzrost na dowolnej spółce jest możliwy tylko wtedy, kiedy:

  1. Kończy się podaż (malejące wolumeny na spadku) i w pewnym momencie na wzrostowej świecy popyt jest dużo silniejszy (zaczyna się pchanie ceny w górę),
  2. Jest bardzo silna podaż (bardzo duże wolumeny), ale popyt jest jeszcze silniejszy (jeszcze silniejszy wolumen popytowy w czasie zwyżki).

Nie oceniam, która sytuacja jest korzystniejsza, bo w rzeczywistości każda jest dobra. Wszystko zależy od instrumentu, na jakim operujemy. Jeżeli oceniamy punkt b), to taka sytuacja jest dobra na instrumentach lewarowanych, gdzie możliwa jest gra na spadek.

Wyobraźmy sobie kontrakty na WIG20 lub kontrakty na DAX, gdzie bardzo duża ilość osób otwiera cały czas shorty, ale pojawia się gracz, który odpowiada na ich podaż swoimi zleceniami kupna i wiezie ich w górę. Wiadomo, co się dzieje. Ci mający shorta zamykają pozycje, więc nakręcają wzrost.

Analiza MDG