Czy inni wiedzą więcej od Ciebie na rynku?

08.12.2022, Kategorie: Premium, Autor: Paweł Pagacz

Mam nadzieję, że pisząc ten artykuł, uda mi się wydobyć niuanse rynkowe i przekazać Wam je z rozbrajającą szczerością. Zapraszam na przygodę zwianą z poznawaniem prawideł rynkowych.

Ilu inwestorów, tyle strategii

Czy wiecie, co jest najgorsze w życiu każdego człowieka? Nieuświadomiona niekompetencja, ale jednocześnie brak pokory przy zdolności do wyrażania poglądów, których jesteśmy pewni i za które moglibyśmy walczyć. Przykładowo Rosjanie dzisiaj mogą być nieświadomi, dlaczego walczą. Władza rosyjska jest świadoma, ale większość żołnierzy już nie. Przy podejściu, że to władza, a nie jednostka, jest najważniejsza, ma określone konsekwencje.

Żeby nie iść w te tematy, to powiem, że będąc nastolatkiem, złamałem rękę. Będąc w szpitalu w tamtym czasie mógłbym sobie dać złamać tę rękę jeszcze raz. A za co? Za moją opinię na temat ułożenia drużyn w którychś tam mistrzostwach świata. Byłem pewny, że dobrze pamiętam i broniłem swojej racji. Rację miał jednak mój współlokator.

Na giełdzie jest jeszcze ciekawiej, bo nie rozmawiamy nigdy o zero-jedynkowym zachowaniu rynków, czy konkretnych walorów. Na rynku istnieje pewnie kilkaset, może kilka tysięcy sposobów analizowania cen akcji, łącznie z takimi ciekawymi, jak granie w oparciu o zachowanie księżyca. Analiza możliwego zachowania ceny akcji to bardzo subiektywna sprawa i z pewnością nie przypomina oceny tego, czy samochód aktualnie jedzie w przód, czy w tył.