Kilka porad dla początkującego inwestora

09.02.2021, Kategorie: Premium, Autor: Paweł Pagacz

Prawa wszechświata są, były i będą obowiązywać. Jeżeli je zrozumiemy i będziemy się w stanie do nich dostosować, wykorzystamy je na swoją korzyść, a świat sam będzie nam sprzyjał. Zachęcam do zainteresowania się tym artykułem. Będą analogie. Niektóre przyjemne, inne dość brutalne, ale równie prawdziwe.

Historia wiele nas uczy

Kiedy byłem dzieckiem, niespecjalnie interesowałem się historią. Trudno ją bowiem zrozumieć, jeżeli posiada się nieukształtowany i niedojrzały życiowo umysł. Możemy się nauczyć faktów, które miały miejsce, napisać je na szkolnej klasówce i dostać „5” od nauczyciela, ale to nie wpływa na nasze zrozumienie. A dopiero zrozumienie faktów i sił kształtujących świat, pozwala nam bardziej zrozumieć to, co się stało i stać dopiero może.

W czasie II wojny światowej, kiedy to Niemcy za rządów Adolfa Hitlera zaatakowali Związek Sowiecki, mieli niewątpliwie ogromną przewagę technologiczną. Byli o lata do przodu przed Sowietami. Ale to Sowieci mieli coś, czego nie mieli Niemcy. Mieli kapitał ludzki, który się nie kończył. Niemcy nacierali, ale to szeroko rozumianego elementu ludzkiego po stronie Rosjan nigdy nie zabrakło. Oni po prostu byli, nacierali i nigdy się nie kończyli. Pisał o tym we wspomnieniach jeden z dowódców niemieckich.

Na giełdzie graj zawsze z silniejszym

Przełóżmy to na giełdę. Wyobraźmy sobie, że oczekujemy wzrostu rynku, a zatem zwycięstwa. Lepiej będzie nam stanąć po stronie nigdy nie kończącego się kapitału, czy może kapitału, którego wyraźnie ubywa? Każdy rozsądny inwestor weźmie oczywiście pod uwagę sytuację, w której kupujących przybywa (rośnie nam wolumen), ale niechętnie będzie patrzył na sytuację, w których kupujących ubywa (malejący wolumen).

W tym kontekście sprawą oczywistą jest, że mamy większe szanse na wygraną, jeżeli wszyscy nam pomagają, niż w przypadku, kiedy wspomagający nas się kończą.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.