Inwestowanie w spółki FMCG. Jak zbudować portfel akcji?

11.09.2023, Kategorie: Premium, Autor: Paweł Pagacz
Inwestowanie w spółki FMCG

Inwestowanie w spółki FMCG. Ostatnio poświęciłem całkiem sporo czasu na przeglądnięcie spółek, które opierają się na dostarczaniu produktów żywnościowych na dużą skalę. Powodem zainteresowania jest zdroworozsądkowe podejście do inwestowania, które opiera się na wyborze spółek, które mają szansę regularnie rok do roku rosnąć z powodu możliwości, ale i konieczności dostarczania produktów, które ludzie powszechnie konsumują.

Ludzie muszą jeść. Ludzie chcą jeść również te mniej zdrowe produkty. Za to płacą pieniądze i pożywienie jest podstawowym produktem niezbędnym do życia. Jest to też powód, dla którego takie spółki mają zapewnione regularnie źródło rosnących w czasie dochodów.

Dzisiaj omówimy w ramach artykułu 5 spółek żywieniowych, z których część wypłaca rosnącą dywidendę nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat. Do listy 5 spółek dodamy jeszcze jedną, która zapewnia dostawy sprzętu rolniczego. Będzie to ciekawa dywersyfikacja, obejmująca produkcję oraz wytwarzanie końcowych produktów trafiających bezpośrednio do ust odbiorców.

W ramach analizy przyglądniemy się przychodom, dywidendom, możliwościom wzrostu, jak również oczekiwanym efektom z takich inwestycji w perspektywie 10 i 20 lat. Szykuje się całkiem długa analiza, do której zapraszam.

Inwestowanie w spółki FMCG: dywidendy

Od razu powiem, że spółki, które będziemy nazywać tutaj żywnościowymi, płacą odrobinę wyższą dywidendę od spółek szybko rosnących. Nie dotyczy to tylko spółek żywnościowych. Jest to w miarę powszechna zasada. Mamy wyższą dywidendę i wolniejszy jej wzrost w czasie lub niższą dywidendę, ale za to szybszy wzrost ceny akcji.

W przypadku spółek żywnościowych możemy liczyć na ok. 2,5% dywidendy rocznie, która nie będzie rosła szybciej niż 4-8% rocznie w zależności od spółki. Czy jest to dużo, czy nie, każdy powinien sobie odpowiedzieć sam. Chciałbym osobiście, aby było to więcej, ale więcej możemy uzyskać bardzo rzadko, gdy upolujemy spółkę w chwili jakiegoś giełdowego krachu. Te dobre spółki również wtedy tracą na wartości, lecz później szybko odzyskują swoją wartość, idąc w kierunku nowego ATH.