Bartek zwrócił mi ostatnio uwagę, że być może zbyt negatywnie piszę o rynku, pokazując istnienie bessy. Ludzi to dość mocno zniechęca, bowiem większość oczekuje wzrostów, a ja piszę tylko o spadkach. Śpieszę z wyjaśnieniem, że to poprzez odpowiednie – jak mi się wydaje – nastawienie mentalne do inwestowania.
Emocje i fazy cyklu giełdowego
Umysł powinien być nastawiony pesymistycznie w czasie bessy, optymistycznie na jej końcu, początku i jakimś etapie trwania, by wchodzić ponownie w pesymizm, kiedy wzrosty są już zaawansowane. Takie nastawienie daje bardzo zadowalające efekty. Przykładów mógłbym mnożyć całkiem dużo. Byłem pesymistą na koniec ubiegłego roku, kiedy cena CDR była po 400 zł, a Creepy Jar po 1150 itd. Wtedy większość oczekiwała wzrostów i w ogóle nie dopuszczała spadków.
Pamiętam historię taksówkarza, który kupił akcje CDR na szczycie, bo chyba się od klientów nasłuchał, jak to będzie cudownie przy debiucie Cyberpunk 2077. Zresztą teraz to już nieistotne. Dzisiaj chciałem Wam pokazać dwie spółki. Jedną mamy w portfelu i drugą zamierzamy nabyć. Tą pierwszą można uśrednić, zwłaszcza, że jej dywidenda rośnie ponad 20% rocznie (zobacz, dlaczego to tak istotne).
Bank of America w portfelu zagranicznym
Pierwszą spółką jest ta, którą posiadamy, czyli Bank of America. Posiada ją w portfelu Warren Buffet, a jej dywidenda rośnie 20% rocznie. Obecnie mamy na niej rynek niedźwiedzia, co widzimy w formie przyrastających wolumenów na spadkach i niższych (lub malejących) wolumenów w czasie korekt wzrostowych:
Mam dość duże przekonanie, że to ze względu na falę 4 na cenie tych akcji. Skutek może być taki, że cena spadnie jeszcze o 20% i akcje będą za jakiś czas poniżej 30 dolarów. Szybki rzut okiem i taka rozpiska:
Proponuję zatem spokojnie czekać i ostrzyć sobie zęby na możliwość dokupienia tych akcji, jeżeli spadną.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.