PGE u progu silnej hossy. Czy akcje przebiją 20 zł?

29.11.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Wiem, że dosłownie dwa dni temu napisałem artykuł na temat akcji PGE. Zauważyłem jednak coś jeszcze bardzo ciekawego, co zasługuje moim zdaniem na całkowicie osobny wpis. Zapraszam do analizy PGE akcje w długim terminie.

Malejący wolumen

Bardzo istotną częścią analizy VSA jest dostrzeżenie (tendencji) malejącego wolumenu wraz z akcentem na samym końcu takiego ruchu. Jeżeli wolumen maleje na zwyżce, to oznacza, że coraz mniej kupujących angażuje się w ruch. Jeżeli coś takiego kończy się zwiększonym wolumenem, oznacza napotkanie na ścianę podaży.

Odwrotna sytuacja to taka, w której na spadku wolumen maleje oraz kończy się napotkaniem ściany popytowej. Jeżeli to już mamy omówione, to zobaczmy na ten wykres w skali kwartalnej.

Akcje PGE - ujęcie kwartalne
Akcje PGE – ujęcie kwartalne

Wygląda na to, że wraz z pandemią 2020 roku osiągnęliśmy punkt kulminacyjny spadku. Równie ciekawe jest to, co wydarzyło się w kolejnych 2 latach, a co zaznaczyłem w zielonych polach. Mamy dwa testy wolumenowe, z których ten drugi jest na trochę wyższym poziomie. Mamy też test wolumenowy w skali dziennej (link na początku artykułu).

Przyznam, że pierwszy raz widzę taką sytuację na interwale kwartalnym w moim życiu, dlatego uznałem, że jest to warte odnotowania.

Czeski CEZ w porównaniu do PGE

Mimo, iż obie spółki są energetycznymi gigantami, to jednak różnią się. CEZ posiada dwie elektrownie atomowe. Ciekawe jest to, że z chwilą uruchomienia jednej  z nich w okolicach 2003-2004 roku, cena CEZ ruszyła w górę. W tamtym czasie akcje można było kupić po ok. 8 zł za sztukę, jednak błędne będzie porównanie tej ceny do obecnych ~8 zł na PGE. Spółki mają różną ilość akcji w obrocie, a więc samo porównywanie ceny akcji jest nieprawidłowe.

Możemy za to pokusić o sprawdzenie, jakie przychody posiada CEZ, a jakie PGE. Ostatnie dane dla CEZ za 2023 rok pokazują przychód na poziomie 61,6 mld zł. PGE 95,5 mld zł. Różnica jednak tkwi w kosztach wytworzenia energii. Energia z atomu nie generuje CO2, za co się płaci. Poprzez to koszt wytworzenia energii przez PGE jest sporo wyższy, a spółka notuje poprzez to niższy zysk. Wybudowanie elektrowni atomowej przez PGE zmniejszy znacząco koszt wytwarzania energii, a jednocześnie zwiększy znacząco zyski w przyszłości. To może być ten wyzwalacz, który będzie decydował o budowie trendu w przyszłości.

Kapitalizacja

CEZ posiada kapitalizację (cena akcji*ilość akcji) na poziomie 93,6 mld zł, PGE 19 mld zł. Przy porównaniu tych spółek na rynku możemy mówić o blisko 400% różnicy (cena akcji PGE*4 obecnie w stosunku do CEZ).

Wskaźnik P/S

Jeżeli pod uwagę weźmiemy wskaźnik P/S, to w przypadku CEZ mówimy o wartości 1,52. PGE na ten moment pokazuje wartość 0,21. Jak to rozumieć?

Cena akcji CEZ dzisiaj to 174 zł. Sprzedaż, jaką CEZ generuje na akcję, to teraz 114 zł. Jeżeli podzielimy 174 przez 114, to uzyskamy wskaźnik 1,52. Jeżeli sprzedaż na akcję będzie rosła, to wynik będzie malał. Im niższy wskaźnik, tym spółka jest bardziej atrakcyjniej wyceniana.

Masz udział w wysokości 1 akcji. Firma robi sprzedaż na poziomie 114 zł na tę akcję, za którą zapłaciłeś 174 zł. Jakaś kwota z tego to zysk. I wyższy przychód na akcję (niższy wskaźnik), tym potencjalnie więcej korzyści (dywidenda).

W przypadku PGE mamy wartość 0,21. Akcje kosztują 8,45 zł w tej chwili. Łatwo policzyć, że na każdą akcję dzisiaj PGE robi ponad 40 zł sprzedaży. Gdyby chcieć zrównać wartości CEZ i PGE (0,21 do 1,52), to PGE musiałoby zyskać ponad 600% lub CEZ musiałby mocno stanieć.

Przeklęte CO2

W kapitalizacji mamy zatem różnicę na poziomie 400% na korzyść niedowartościowanego PGE. W przypadku sprzedaży generowanej na akcję, mamy różnicę na poziomie 600% i ponownie na korzyść PGE. Różnica tkwi jednak tkwi w czystości energii i tutaj CEZ deklasuje PGE, co jednak w przypadku budowy elektrowni atomowej przez PGE zacznie się zmieniać (spadnie strona kosztowa, wzrośnie strona zysków).

Chciałbym, aby to dobrze wybrzmiało. Poprzez to, że CEZ posiada elektrownie atomowe, nie płaci dużo za emisje CO2. PGE za to, że posiada elektrownie węglowe, płaci dużo za CO2. To sprawia, że CEZ generuje duży zysk netto, a PGE mały zysk netto względem posiadanych przychodów (koszty CO2 są duże). PGE jest dzisiaj znacznie gorszą spółką. To ma szansę się zmienić wraz z odejściem od węgla i jest to właściwie jedyny hak, który może dyskontować wzrost ceny akcji w czasie. To być może właśnie obserwujemy na wykresie.

Jestem bardzo ciekawy, w jaki sposób sytuacja PGE będzie się rozwijała w najbliższych latach. Wykres pod względem VSA w skali kwartalnej wygląda (moim całkowicie subiektywnym zdaniem) całkiem obiecująco.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.