Solidna dywidenda z Cisco

12.05.2020, Kategorie: Premium, Autor: Bartek Bohdan

Sieciowy gigant Cisco Systems zaczął wypłacać dywidendę w 2011 roku i od tego czasu co roku podnosi wypłatę. Ostatnia podwyżka miała miejsce w lutym tego roku, kiedy firma postanowiła zwiększyć wypłatę o 3%, podnosząc rentowność dywidendy do imponującej jak na standardy amerykańskie stopy 3,40%.

Przewaga Cisco w kontekście dywidendy polega na tym, że jest ona poparta solidnym bilansem. Jest mnóstwo gotówki w firmowej kasie, czyli jest z czego wypłacać udział w zysku akcjonariuszom. Ponadto środki pieniężne są znacznie większe niż zadłużenie. W czasie kryzysu to zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo inwestycji. Ponadto w ciągu ostatniego roku spółka wygenerowała dodatnie przepływy pieniężne.

Co ważniejsze, firma Cisco może być w stanie w pełni zdyskontować wpływ pandemii koronawirusa. Popyt na sprzęt sieci bezprzewodowej 5G jest bardzo duży, o czym świadczą wyniki równorzędnej firmy Nokia. Pod koniec 2019 r. firma Cisco negocjowała z ponad 100 operatorami telekomunikacyjnymi w sprawie wdrożenia sieci 5G. Już 40 firm korzysta z rozwiązań Cisco 5G do wdrażania swoich sieci. Pomimo pandemii kontynuowane są wdrożenia 5G, co może znacznie poprawić pozycję rynkową Cisco.