Analiza GlaxoSmithKline Plc (GSK.UK)

13.01.2021, Kategorie: Premium, Autor: Bartek Bohdan

Zajmiemy się dziś jedną ze spółek z naszej listy spółek dywidendowych, którą chcemy kupić do portfela DIVZ (zagraniczne spółki dywidendowe). Mamy w nim jest dwie pozycje, które na dzień dzisiejszy bardzo dobrze pracują (+55% i +29% od października 2020). Z obu spółek zaksięgowaliśmy już pierwsze kwartalne dywidendy.

Dlaczego GSK?

GSK.UK to spółka farmaceutyczna, którą wybraliśmy przede wszystkim ze względu na dobre fundamenty. Kluczowym jednak parametrem nie była aktualna stopa dywidendy, ale mediana wzrostu dywidendy rok do roku w ciągu ostatnich kilku lat na poziomie min. 10%. W poniższym filmie (automatyczne odtwarzanie od 13 minuty) pokazałem, dlaczego wzrost dywidendy jest ważniejszy od samej stopy dywidendy.

Dodatkową zaletą GSK.UK jest to, że sumarycznie zapłacimy 19% podatku od dywidendy, a nie 34%, jak w przypadku spółek amerykańskich, gdy inwestujemy przez pośrednika bez formularza W-8BEN. W dzisiejszym krótkim wpisie sprawdzę, jak wygląda aktualna sytuacja spółki na wykresie w kontekście wolumenu. Spróbuje tez wyznaczyć potencjalne strefy akumulacji.

Analiza VSA spółki GSK.UK