Analiza PGE

25.11.2020, Kategorie: Premium, Autor: Bartek Bohdan

Wczoraj trafiłem na bardzo ciekawy wykres, który pokazuje napływ kapitału do poszczególnych sektorów gospodarki. Ten wykres uwzględnia również informację o szczepionkach. Okazuje się, że sektorem, który najmocniej zareagował na perspektywę powrotu gospodarki globalnej do normalności jest energetyka.

Energetyka wreszcie na fali

Jak zwykle takie opracowanie dotyczy rynku USA. To jest tak na marginesie trochę smutne, że tam mamy dostęp do tak zaawansowanych narzędzi analitycznych i wielopoziomowych danych, o których na GPW możemy tylko pomarzyć. Wiadomo, że za to też się dodatkowo płaci, ale mając takie możliwości, też bym chętnie opłacił dostęp. Co ciekawe, pozostałe sektory wcale już tak euforycznie nie zareagowały na pierwszy news od Pfizera i kolejne. Tak to wygląda na wspomnianym wykresie:

Korelacja rotacji kapitału z informacją o szczepionkach w czasie pandemii Covid-19
Korelacja rotacji kapitału z informacją o szczepionkach w czasie pandemii Covid-19

Czy podobną tendencję możemy zobaczyć w polskiej energetyce? Szczególnie interesuje nas PGE, bo ma udział w indeksie WIG Energia na poziomie prawie 45%. Zaraz potem jest TPE z udziałem 21% i ENA z udziałem 11%. Trzy spółki mają więc 77% kapitalizacji całego sektora energii na GPW.

Bazowy scenariusz dla PGE