Dywidendy w Bogatyalbobiedny.pl

01.12.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Coraz wyższe dywidendy w Bogatyalbobiedny.pl. Za nami pełne 11 miesięcy 2023 roku i rekordowy pod względem wypłaty dywidend listopad w naszym projekcie dywidendowym BAB. Status projektu w każdym momencie możecie podejrzeć na dedykowanej stronie. Ponieważ część Abonentów PPCG Stock również zapisała się do BAB, chciałem w tym miejscu zrobić krótkie podsumowanie.

Czym jest projekt BAB?

Naszą ambicją było stworzenie własnego, całkowicie niezależnego wehikułu inwestycyjnego w stylu koncernu Buffetta i udostępnienie Wam pełnych informacji na ten temat. Taki projekt wymaga odpowiedniego rynku i niestety GPW nie nadaje się do długoterminowego inwestowania w dywidendy. Dlatego zdecydowaliśmy się wyjść poza Polskę i oparliśmy BAB (BogatyAlboBiedny.pl) o spółki amerykańskie i brytyjskie. Tu muszę zaznaczyć, że rynek amerykański w kontekście spółek dywidendowych ma ogromną przewagę nad polską giełdą, ale też nad brytyjską. Właściwie to giełda brytyjska niewiele się różni w tym zakresie od GPW (są jednak korzyści podatkowe). Świetnych spółek dywidendowych jest niewiele więcej niż u nas.

Przy inwestycjach w spółki brytyjskie w ramach IKE/IKZE nie mamy podatku u źródła (wynosi 0%), co jest plusem, ale tak samo jest na GPW. Wartością dodaną jest dywidenda zwykle 2 razy w roku. Na tym jednak kończy się przewaga UK nad PL. W przypadku USA mamy 15% podatku u źródła (z formularzem W8BEN), ale spółki płacą dywidendy co kwartał i potrafią je podnosić co roku nawet od ponad 50 lat. Żaden rynek nie ma porównania do amerykańskiego w kontekście jakości i kapitalizacji spółek giełdowych. Zasadnym jest zatem, że giełda USA skupia ok. 60% globalnej kapitalizacji rynków. Tam więc priorytetowo kierujemy kapitał w ramach projektu BAB.

Dywidendy w Bogatyalbobiedny.pl: BAB kontra PPCG Stock

W głównym serwisie też mamy zagraniczny portfel dywidendowy, ale są zasadnicze różnice:

  • W BAB inwestujemy w walutach obcych (BAB US to dolary, a BAB UK to funty). W PPCG DIVZ (głównie dywidendowe zagraniczne) to nasze inwestycje w złotówkach.
  • W portfelu DIVZ PPCG Stock dopuszczamy również spółki wzrostowe.
  • DIVZ to portfel funkcjonujący w cyklu hossa-bessa i dopuszczamy w nim znacznie większą rotację aktywów.
  • BAB z kolei to bardziej plan systematycznego oszczędzania na emeryturę poza GPW.
  • Do portfeli BAB robimy dopłaty środków.

BAB wystartował 1 lipca 2022 i naszą pierwszą misją było zbudowanie portfela w taki sposób, by w każdym miesiącu była wypłata dywidendy. Początkowo zakładaliśmy, że zajmie nam to 2-3 lata, ale udało się zamknąć ten etap w pierwszym roku funkcjonowania projektu. Gdybyśmy analogiczne założenie chcieli zrealizować na GPW, to wątpię w sukces takiej operacji.

Polskie spółki wypłacają dywidendę raz w roku, a terminy często się kumulują w konkretnych miesiącach. Mogłoby braknąć spółek, by w każdym miesiącu wpadała na konto dywidenda. Przy wypłacie co kwartał (USA) ten problem w zasadzie znika. Biorąc pod uwagę ilość spółek dywidendowych na amerykańskich parkietach NYSE/NASDAQ, jest z czego wybierać.

Dywidendy w Bogatyalbobiedny.pl

Bieżący rok będzie pierwszym pełnym rokiem kalendarzowym w projekcie. Najlepszym miesiącem w 2023 roku był listopad. Dywidendy wypłaciło nam aż 6 spółek amerykańskich (łącznie mamy ich w portfelu BAB US 11) i 2 brytyjskie (tych mamy 4 w portfelu BAB UK). Razem daje to 8 dywidend. Tak można żyć! Będziemy dążyć do tego, by tak wyglądał każdy miesiąc w roku. To zaś oznacza kolejne zakupy i reinwestowanie dywidendy. Tak wygląda aktualny status naszych portfeli w projekcie:

Dywidendy w Bogatyalbobiedny.pl. Portfel amerykański - całkowita stopa zwrotu (kapitał + dywidendy)
Dywidendy w Bogatyalbobiedny.pl. Portfel amerykański – całkowita stopa zwrotu (kapitał + dywidendy)
Dywidendy w Bogatyalbobiedny.pl. Portfel brytyjski - całkowita stopa zwrotu (kapitał + dywidendy)
Dywidendy w Bogatyalbobiedny.pl. Portfel brytyjski – całkowita stopa zwrotu (kapitał + dywidendy)

W obu portfelach (BAB US i BAB UK) udało się wypracować całkiem sensowną całkowitą stopę zwrotu od założenia portfeli. Przeprowadziliśmy sporo symulacji przy różnych parametrach stopy dywidendy i dynamiki wzrostu dywidendy. Kalkulację pokazały nam, że znaczące przyspieszenie stopy zwrotu i strumienia dochodu pasywnego zyskujemy po 5-7 latach systematycznego oszczędzania (inwestowania w akcje). Oczywiście można to przyspieszyć, co jednak zależy już mocno od doboru spółek i osobistych możliwości finansowych każdego inwestora.


Inwestowanie na giełdzie   Dołącz do nas – w tym tygodniu 15% taniej w abonamencie 2-letnim MAX 730. Zyskasz 162 zł!
  Wykorzystaj bonus do 14 października do godziny 20:00.

Podsumowanie dywidendy w BAB

W 2023 roku będziemy chcieli jeszcze kupić jeszcze przynajmniej jedną spółkę amerykańską, co oznacza dopłatę środków do BAB US. Na ten moment możemy się pochwalić w obu portfelach 3-cyfrowym przyrostem dywidendy rok do roku: +275% w BAB US i +129% w BAB UK. Bardzo starannie wybieramy spółki do portfeli, starając się również dywersyfikować je sektorowo. Biorąc pod uwagę perspektywę ożywienia gospodarczego w 2024 roku, kolejny pełny rok funkcjonowania projektu BAB może być jeszcze lepszy.

Cały czas zadajemy sobie pytanie, czy będziemy w stanie prześcignąć Warrena Buffetta. Pod względem posiadanego majątku zapewne nie, ale być może uda się osiągnąć lepszą dynamikę wzrostu. Warren Buffett jest zbyt duży, aby kupić niektóre mniejsze, a dobre spółki. My możemy sobie na to pozwolić.

P.S. W początkowym okresie robiliśmy do BAB zapisy 4 x w roku, co wynikało z uproszczonej konstrukcji strony. Aktualnie serwis BAB funkcjonuje analogicznie do PPCG Stock. To oznacza, że każdy BABowicz ma swoje indywidualne konto klienta z datą ważności, przypomnieniami i historią zamówień. Sam serwis zaś jest szybszy, bardziej responsywny i funkcjonalny, a przede wszystkim bezpieczniejszy. Dlatego nie robimy już naborów, a dołączyć możesz w każdym momencie. Skorzystaj w tym celu z tego linku: BAB dla Ciebie

Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.