Dlaczego nie mam akcji Famur w portfelu?

16.06.2021, Kategorie: Premium, Autor: Bartek Bohdan

Coraz więcej zapytań o tytułową spółkę skłoniło mnie do przyjrzenia się tym akcjom. Od razu też odpowiem na tytułowe pytanie. Spółka mi po prostu nie leży ze względu na profil działalności. Zgodnie z opisem Famur jest producentem maszyn i urządzeń górniczych.

Głównymi obszarami działalności spółki są górnictwo podziemne i odkrywkowe, transport i przeładunek towarów masowych. Spółka oferuje również rozwiązania wykorzystywane poza górnictwem, specjalizując się w projektowaniu i produkcji maszyn i urządzeń do transportu i przeładunku towarów masowych w różnych gałęziach przemysłu.

Głównym profilem działalności jest więc produkcja maszyn dla górnictwa. Osobiście nie widzę tu efektu skali i szybkiej rotacji produktów. Nawet przy założeniu hossy surowcowej i ogólnie lepszej kondycji sektora wydobywczego, ile takich maszyn można sprzedać w ciągu roku? Zapewne uwaga inwestorów skupia się na tym, że spółka uderza w modną aktualnie fotowoltaikę.

Tu już mamy jakiś punkt zaczepienia, bo spółka chce brać udział w zielonej transformacji i rozwijać się w sektorze odnawialnych źródeł energii. Pytanie, ile z tego będzie złotówek, bo rynek fotowoltaiczny jest mocno rozproszony i zdominowany przez lokalne podmioty. Do tego w fotowoltaikę wchodzą duże spółki PKN, czy PGE z ogromnym zapleczem finansowym i wsparciem politycznym (udział SP). Konkurencja jest więc moim zdaniem spora na tym rynku, również ze strony firm z dużo większym doświadczeniem.