Analiza PKOBP po obniżce stóp procentowych. 6 września 2023 roku przy inflacji na poziomie ok. 10% RPP zdecydowała się obniżyć stopy procentowe o 75 punktów. Inwestorzy i ekonomiści byli „trochę” w szoku, a PLN zareagował solidną przeceną.
Osłabienie złotówki nie jest nigdy korzystne dla polskiej giełdy i akcji. Obniżka stóp procentowych z kolei premiuje obligacje i zwykle akcje, jednak wywiera presję na banki. Te w krótkim terminie mogą odczuć spadek zysków (zmniejszenie marży odsetkowej), co powoduje nerwowe ruchy na giełdzie.
Sektor bankowy nadal ma dość wysoki udział w WIG20 . Słabość banków od razu przekłada się więc negatywnie na indeks. Największym i jednym z ulubionych przez krajowych inwestorów banków jest PKOBP. Czy na wykresie banku w dniu obniżki stóp procentowych możemy dostrzec jakieś istotne ruchy kapitału?
Analiza PKOBP na bazie wolumenu
PKO BP jest nie tylko największym bankiem polskim. Jest również w miarę regularnym płatnikiem dywidendy. W interwale D1 mamy widoczną silną świecę akumulacyjną. Pojawiła się w dniu, gdy RPP obniżyła stopy procentowe. To Selling Climax z dużym spreadem, długim cieniem z dołu i rekordowym w stosunku do tła wolumenem. To zdecydowanie świeca akumulacyjna.
Treść dostępna jest tylko dla naszych Abonentów. Chcesz więcej?
Uczestnictwo możesz anulować w dowolnym momencie.
Czuj się bezpiecznie z gwarancją satysfakcji 30 dni.
Skorzystaj z poniższych opcji…
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.