Analiza akcji: wyzwanie 20×10

06.12.2023, Kategorie: Premium, Autor: Paweł Pagacz

Czy spółka jest w stanie zyskać na wartości dwudziestokrotnie w ciągu 10 lat? Tak i znamy takie przypadki (Apple, Tesla). Jeżeli spółka zdołałaby utrzymać wszelkie parametry, które dzisiaj ma (bardzo dużą zyskowność) po 10 latach (uwzględniając procent składany), można liczyć na zwrot równy mniej więcej 20-krotności dzisiejszej inwestycji. Absurdalnie dużo, ale nie takie rzeczy giełda widziała, zwłaszcza, jeżeli projekt jest dobrze prowadzony. Zapraszam na analiza akcji: wyzwanie 20×10 lat.

Na początek kilka informacji, zanim podam nazwę spółki:

Wzrost kwartalny
Wzrost kwartalny

Powyżej na wykresie widać dane obrazujące przychody za ostatnie 10 lat. Każdy słupek to jeden kwartał. To, co najbardziej mnie interesuje, to trzeci wykres słupkowy (zielony), na którym widzę wzrost mierzony kwartalnie względem poprzedniego roku. Od roku mniej więcej 2021 wzrost przychodów przekracza 35% rocznie. Słabszy był okres pandemii, gdzie wzrost oscylował wokół 10%. Przed 2020 rokiem wzrost oscylował wokół 25%. Jeszcze wcześniej był sporo wyższy.

Przychody kluczem do zysków

Przychody i ich wzrost jest dla mnie podstawowym parametrem, bowiem od przychodów jesteśmy w stanie wygenerować każdy następny parametr (rentowność, zysk, na końcu dywidendę). Cena akcji ma również tendencję do wzrostu mniej więcej proporcjonalnie do wzrostu przychodów. Dodam, że środkowy wykres kolumnowy pokazuje, ile spółka zarobiła w danym kwartale (w miliardach dolarów). Pierwszy wykres słupkowy pokazuje narastające przychody. Spółka regularnie zarabia coraz więcej od 10 lat na swoim modelu biznesowym. Od 2017 roku jest już rentowna, co pokażę poniżej.

To, co obecnie widzę, to że spółka miała średnią wzrostu dla ceny akcji o 25% rocznie. Zakładam jednak, że ze względu na rodzaj działalności koszty jednostkowe będą dla spółki spadać, zaś przychody będą w stanie rosnąć. To sprawi, że rentowność oraz zysk na akcję mogę wzrosnąć, generując możliwość szybszego wzrostu. Omówmy pozostałe parametry.