Czy JSW wchodzi w korektę, czy wraca bessa?

26.09.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Aktualna analiza JSW. Spółka JSW nieodmiennie znajduje się w centrum zainteresowania krajowych inwestorów. Nieodmiennie cierpi też przez fakt być spółką z dużym udziałem Skarbu Państwa.

Ostatnie kilkanaście sesji to pokaz siły popytu, który pozwolił wyprowadzić kurs silną zwyżką z dołka na ok. 37 zł do oporu ok. 46 zł. Mamy tu dość szeroką strefę aktywności podaży. Wczorajsza sesja przyniosła spory procentowy spadek kursu. Czy zwiastuje on większe załamanie, czy też mamy tylko korektę ostatniego wzrostu? Na to pytanie jak zawsze odpowie nam wolumen.

Analiza wolumenu na JSW

W skali dziennej (D1) mamy w zasadzie dwie możliwości rozpisania ruchu od dołka ok. 37 zł:

  • korekta ABC z impulsową falą C,
  • impuls wzrostowy

Przenalizujemy dokładnie obie opcje.

Korekta ABC

Jeśli to korekta ABC, to jej prawdopodobny układ przedstawia poniższy wykres.

Analiza wolumenu JSW: korekta ABC
Analiza wolumenu JSW: korekta ABC

Mamy w tej wersji na pewno skończoną falę A o czytelnej strukturze abc i prawdopodobnie falę C, która jest impulsem. Wolumeny w fali C są spore i potwierdzałyby taki układ. I tu właśnie ujawnia się podstawowa słabość analizy fal. Nigdy do końca nie wiadomo, jaką część impulsu/korekty mamy za sobą. Na ten moment nie mogę precyzyjnie określić, czy impuls w fali C już jest skończony, czy po korekcie jeszcze coś się dorysuje. Powszechne jest takie powiedzenie, że ilu inwestorów, tyle rozpisek falowych i z tym się zgadzam. Trudno na tej podstawie podejmować decyzje inwestycyjne. Z tego też powodu już praktycznie nie stosujemy fal Elliotta.

W układzie ABC jedno jest pewne na wykresie. Mamy teraz spadek na znacznie mniejszym, czyli korekcyjnym wolumenie w stosunku do tła (zwyżki). Zasadne jest więc oczekiwanie kontynuacji wzrostu, gdy popyt zbierze całą podaż. Kiedy to będzie i na jakim poziomie? Nie sposób teraz przewidzieć. Trzeba obserwować, w którym miejscu wolumen nam skoczy na spadku i skoreluje się ze świecami VSA typu Selling Climax lub Shakeout. Może będzie to na którymś zniesieniu.

Impuls wzrostowy

Drugą opcją jest impuls wzrostowy. W takim układzie mamy na wykresie falę 1, 2 i większą (znów prawdopodobnie) część fali 3. Taka rozpiska również jest wsparta wolumenem – największy jest w fali 3.

Analiza wolumenu JSW: impuls wzrostowy
Analiza wolumenu JSW: impuls wzrostowy

Fala 1 ma wewnętrzną strukturę 3-falową, ale jest to dopuszczalne. Fala 3 ma największy wolumen, ale znów nie wiemy, czy jest skończona. Wewnętrzny układ sugeruje, że są fale 1-3 i schodzi nam właśnie 4 w 3. Im dalej w las, tym stopień skomplikowania nam rośnie, bo fale są fraktalne i jedynym wsparciem jest wolumen, który pomaga umiejscowić cenę w konkretnym układzie fal. Też robi to jednak z pewnym prawdopodobieństwem.

Wnioski końcowe

Są różne w zależności od wersji, którą rozgrywają inwestorzy. W opcji korekty ABC wracamy po fali C do bessy, która może nam sprowadzić cenę nawet do dołka LTTM w okolicy 33 zł. W przypadku impulsu wzrostowego, czek nas jeszcze dokończenie fali 3, cała 4 i 5, czyli kurs JSW (akcje JSW) może testować opór i zrobić lokalny ATH. Na moment publikacji analizy obserwujemy dalszy spadek ceny JSW.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.