Boom na A.I. napędza zwyżkę kursu AMD

02.05.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
analiza amd akcje AI

Kiedy rozumiesz biznes, nie musisz się martwić o cenę. AMD gości w naszym portfelu od połowy listopada 2022 roku. Akcje kupowaliśmy po mniej więcej 74 dolary. Obecna ich cena, to ok. 144 dolary po spadku ze szczytu w okolicach 225 dolarów. Czy to okazja inwestycyjna? Zapraszam do analizy AMD.

Spodziewany spadek i wzrost ceny akcji AMD

Spadku spodziewaliśmy się, ponieważ na na wykresie AMD pojawił się skok wolumenu skorelowany z lokalnym szczytem. Podobny skok wolumenu zaczyna się obecnie kształtować w fazie spadku.

Analiza akcji AMD
Analiza akcji AMD

Możemy śmiało powiedzieć, że akcje AMD zaczynają być po korekcie akumulowane. Akcent zaznaczony w prawym żółtym polu jest znacznie większy od tła i oznacza proces akumulacji akcji. Rozpoczął się po luce bessy, która powstała po wynikach kwartalnych.

Akcje AMD skorzystają z rozwoju sztucznej inteligencji

AMD spodziewa się obecnie sprzedaży chipów AI (sztucznej inteligencji) o wartości około 4,0 miliardów dolarów w 2024 roku, ponieważ giganci, w tym Oracle, Meta Platforms i Microsoft  już korzystają z akceleratora MI300X.

Nie wiem, czy wiecie, ile kosztuje taki akcelerator i co to właściwie jest. Jest to po prostu urządzenie umożliwiające pracę sztucznej inteligencji. Jego cena jest powalająca, ponieważ jednostkowy koszt waha się w przedziale 15-20 tysięcy dolarów. W kuluarach huczy, że w przypadku hurtowego odbioru urządzeń (przykładowo przez Microsoft do obsługi Chat GP4) cena pojedynczego urządzenia wynosi ok. 10 000 dolarów. O koszcie piszę celowo tak szczegółowo, aby pokazać konkurencyjny model spółki Nvidia, która jeszcze niedawno gościła w naszym portfelu, generując oszałamiający zysk. Układ H100 Nvidia wyceniany jest na poziomie 30-40 tysięcy dolarów za sztukę. Jest więc sporo wyższy od konkurencyjnego układu AMD.

AMD osiągnęła sprzedaż całoroczną chipów sztucznej inteligencji o wartości 3,5 miliarda dolarów. Nvidia osiąga sprzedaż o wartości ponad 18 miliardów dolarów, z czego większość pochodzi z chipów AI.

Duży Upside

Po spadku ceny akcji Upside dla akcji AMD (prognoza ceny akcji na 12M) jest na poziomie ok. 33%. Oznacza to mniej więcej takie niedowartościowanie, oceniane na podstawie średniej wydanej przez 50 analityków i brokerów giełdowych.

Upside dla AMD
Upside dla AMD

Prognozy dla AMD

Kiedy kupowaliśmy akcje Nvidia, ich cena była po spadku z okolic 350 do okolic 110 dolarów. Następnie wykonała wzrost do blisko 190 dolarów i spadek do okolic 150 dolarów, gdzie dokonaliśmy zakupu. Zakup był spowodowany nie tylko sygnałami akumulacji na cenie. Widzieliśmy przede wszystkim bardzo wysokie prognozy przychodów, które dawały niemal pewność wyciągnięcia ceny w górę.

W przypadku akcji AMD widzimy prognozy skoku przychodów w ciągu kolejnych 2 lat z 23 mld dolarów obecnie do blisko 40 mld dolarów na koniec 2026 roku. Mówimy zatem o możliwości podwojenia przychodów w okresie najbliższego 1,5 roku.

Prognozy dla AMD - ogromny skok przychodów
Prognozy dla AMD – ogromny skok przychodów

AMD oceniany przez analityków Bank of America

Uważamy, że rosnąca fala (rynek akceleratorów podwoi się do 200 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 3 lat) może stworzyć niestabilne, ale owocne możliwości wśród dostawców nr 2, w tym 1) MRVL (nr 2 do AVGO w sieciach AI, obiecujący w niestandardowych chipach), 3) MU (potencjał do szybkiego zwiększenia udziału w rynku pamięci o wysokiej przepustowości lub HBM za koreańskimi odpowiednikami) i 3) AMD (nr 2 GPU i nr 3 dostawca akceleratorów AI)” – napisał bank.Bank of America

Jest niemal pewne, że AMD skorzysta na gorączce AI analogicznie do Nvidia. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że jest dopiero trzecim dostawcą akceleratorów do sztucznej inteligencji. Na pierwszym miejscu, zjadając największy udział rynkowego tortu, nadal pozostaje Nvidia. Nie jest wiadome, na ile konkurowanie ceną AMD się opłaci. Faktem jest, że rynek sztucznej inteligencji szybko rośnie, podobnie, jak będą rosły zyski firm oferujących produkty/usługi w tym segmencie. Wzrost przychodów dla AMD nie jest w ciągu najbliższych 15 miesięcy według analityków zagrożony.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.