Czy Nvidia jest już za droga?

27.03.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Jednym z walorów najlepiej radzących sobie w naszym portfelu była do niedawna Nvidia. Inwestycję zamknęliśmy zyskiem ok. 400% (11706 zł), kupując 4 akcje w listopadzie 2022 roku za ok. 2884 zł, a sprzedając w zeszły piątek za 14590 zł. Zdecydowaliśmy się zrealizować zysk na tym walorze z kilku powodów, które omówię poniżej.

Możliwa i wysoce prawdopodobna poprawa wyników

Akcje trzymaliśmy od ok. 158 dolarów do ok. 940 dolarów w chwili sprzedaży. Za wzrostem szedł wzrost przychodów i to niebagatelny. Pamiętam, jak zaczynaliśmy inwestycję, to prognozy na kolejny rok pokazywały możliwy zysk na poziomie ok. 25 mld dolarów. Kiedy kończyliśmy, przychody dochodziły do ok. 100 mld dolarów.

Czterokrotny wzrost wielkości firmy musiał się dosłownie przełożyć na wzrost ceny akcji, nawet przy jej ówczesnym przewartościowaniu. Bo trzeba wiedzieć, że akcje kupowaliśmy, kiedy według wskaźników były drogie, z perspektywą, że sama spółka poprawi znacząco swoje wyniki (na to wskazywały prognozy).

Akcje nadal są dobre

To, że akcje zdecydowaliśmy się sprzedać, nie oznacza, że są to złe akcje. Spółka Nvidia nadal jest dobra i nadal będzie poprawiała wyniki. Jest jednak wysoka szansa na to, że najbardziej dynamiczny etap wzrostu uległ już zakończeniu.

Prognozy do stycznia 2027 roku pokazują wzrost przychodów o dalsze 60%. Zauważcie, że jest to pierwsza znacząca różnica. Kiedy akcje kupowaliśmy, mieliśmy perspektywę wzrostu z ~25 na 100 mld dolarów. Tutaj zaś jest perspektywa wzrostu ze 100 do 160 mld $. Nie jest to już wzrost czterokrotny i kurs akcji będzie to musiał zdyskontować w pewnym momencie.

Czy akcje Nvidia są tanie?

Tu dochodzimy do sedna, bowiem tanie wcale nie są.

Analiza akcji Nvidia
Analiza akcji Nvidia – przychody, prognozy i wskaźnik P/S

Jeżeli popatrzymy na wskaźnik P/S (sprzedaż na każdą akcję), zobaczymy wartość prawie 38. Jest blisko historycznych rekordów przy historycznie wysokiej cenie akcji. Wcześniej taka sytuacja była akceptowalna, bowiem w kolejnych latach otrzymywaliśmy dynamiczny wzrost przychodów. Wskaźnik mógł spadać, a cena mogła rosnąć. Obecnie dynamika przychodów będzie znacznie mniejsza, a zatem wskaźnik będzie miał problem ze spadkiem kub cena będzie miała problem ze wzrostem.

Zdarzenia VSA na wykresie

Wydarzyło się kilka rzeczy w skali tygodniowej:

Zdarzenia VSA na wykresie Nvidia
Zdarzenia VSA na wykresie Nvidia
  • W okresie  trzech tygodni widzimy malejący wolumen z silnym akcentem podażowym na końcu (na spadającej gwieździe).
  • Po spadającej gwieździe widzimy kolejną świecę (o węższym spreadzie) na równie dużym wolumenie.
  • W kolejnym tygodniu następuje próba wyciągnięcia ceny, jednak odbywa się to już na nieco mniejszym wolumenie.

Zdecydowanie na tym poziomie cenowym uderzyła podaż. Część inwestorów zdecydowała się wziąć pieniądze z rynku, uznając poziomy cenowe za atrakcyjne. Wydaje się, że rynek może być po dynamicznej części wzrostu, mogąc wejść w fazę odpoczynku.

Nie jest wykluczone, że w przyszłości powrócimy do akcji albo jak cena się skoryguje albo jak zyski wzrosną na tyle, że cena akcji ponownie będzie się wydawała niedowartościowana względem fundamentów. Do jednego lub drugiego zdarzenia potrzebny jest czas, który wykorzystamy z pewnością na innych walorach.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.