Analiza CD Projekt. Nadal bez fajerwerków

12.09.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Nic mnie tak nie irytuje, jak bezsilność w tym, że chciałbym znaleźć spółkę, która ma rozmach, pewność powiększania swoich przychodów i poprzez to niemal 100% pewność tego, że cena akcji będzie rosła. W naszym kraju mamy do czynienia ze słabym otoczeniem ekonomicznym przy całej pracowitości Polaków, co łącznie sprawia, że nie wszystko rozwija się tak, jakbym chyba nie tylko ja chciał.

Nie inaczej jest z CD Projektem, który ma już bardzo bogatą historię notowań na naszej giełdzie i bardzo bogate portfolio w naszych analizach. Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na to, że debiut Cyberpunk i nadmuchane oczekiwania nie współgrają z tym, co widać na wykresie. A widać było, że podaż dominuje w chwili, kiedy cena jeszcze rosła. Później próbowaliśmy rozgrywać jakieś krótkoterminowe wejścia (tutaj analiza chociażby ostatniej transakcji), ale nadal było to spowodowane tylko tym, że krótkoterminowo ujawnił się popyt, a nie dlatego, że na wykresie była wielka akumulacja, która zmieni trend na wzrostowy.

Prognozy analityków dla CDR

Jeżeli patrzymy na prognozy na rok 2024 (sporządzone przez 6 analityków) i 2025 (na razie sporządzone przez 4 analityków), to widzimy niestety spadek prognozowanych zarówno przychodów (odpowiednio o ponad 30% względem 2023 roku i 9% względem 2024 roku) i zysku netto (o ponad 48% względem 2023 roku i 38% względem 2024 roku), przy czym jeden z analityków podał, że spółka zarobi maksymalnie jedynie 5 mln zł:

Prognozy dla CD Projekt
Źródło: biznesradar.pl

Analiza VSA wykresu CDR

Co w takim przypadku mówi nam wykres, jeżeli prognozy na kolejne dwa lata nie będą zachęcające? Inwestorzy nie mają powodu, aby kupować biznes, który w ciągu kolejnych 2 lat będzie się kurczył. Czy znajdziemy potwierdzenie takiego stanu rzeczy na wykresie?

Wykres CD Projekt
Wykres CD Projekt – analiza VSA

Nie tylko mamy do czynienia z malejącym wolumenem od dołka, czyli jest coraz mniej kupujących, dostępnych wraz ze wzrostem ceny. W szczycie dotychczasowego ruchu wyrysował się nam Buying Climax, a zatem świeca o najszerszym spreadzie w ruchu wzrostowym wraz z wyższym wolumenem względem tła. Jest to bez żadnych wątpliwości świeca dystrybucyjna.

Podsumowanie

Nie tylko prognozy finansowe, sporządzone przez analityków, nie rzucają światła optymizmu na tę spółkę na kolejne 2 lata do przodu. Tak samo jest w przypadku analizy wykresu, który jasno pokazuje brak zaangażowania kupujących na coraz wyższych poziomach cenowych. Z tego powodu spółka pozostaje poza moim zainteresowaniem i nie będę w nią inwestował.