Czy FW20 określa zachowanie indeksu WIG20?

17.09.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Zbliża się rozliczenie wrześniowej serii kontraktów terminowych. Wygasają w najbliższy piątek. To może być jeden z czynników, które hamują zwyżkę WIG20. W dużym skrócie i uproszczeniu Smart Money może zależeć na tym, żeby możliwie z dużym dyskontem do grudniowej serii rozliczyć serię wygasającą. Przy okazji tego rozliczenia porozmawiajmy chwilę o bazie kontraktów i jej związku z możliwym zachowaniem indeksu WIG20.

Na temat bazy pisaliśmy już na łamach bloga, ale rzadko zajmujemy się kontraktami terminowymi, więc warto szybko temat odświeżyć. Baza to różnica między kursem kontraktu, a indeksem. Od ceny FW20 odejmujemy cenę WIG20 i mamy naszą bazę.

I teraz powszechnie uważa się, że dodatnia baza to optymizm na rynku. Operujący na kontraktach oczekują bowiem wyższej ceny indeksu w przyszłości. Z kolei ujemna baza oznacza, że kontraktowcy oczekują spadku indeksu WIG20. Aksjomatem z kolei jest to, że na giełdzie większość przeważnie nie ma racji. Idąc tym tropem wypadałoby traktować bazę kontrariańsko.

Przy takim podejściu duża dodatnią bazę wypadałoby traktować jako przesadny optymizm, podobnie jak bardzo wysoki odsetek byków w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów). Z kolei duża ujemna baza to pozytywna informacja, tak jak wysoki odsetek niedźwiedzi w INI. Sprawdźmy to na najświeższym przykładzie w marcu 2020.

Gdy 16 marca kształtował się dołek na rynku akcji, indeks WIG20 miał minimum na 1248 punktów. Kontrakty terminowe z kolei zaliczyły minimum na 1240 punktów. Mieliśmy więc do czynienia z ujemną bazą. To oznacza, że inwestorzy spodziewali się dalszych spadków. Rynek wybrał jednak inną drogę. Nie mamy niestety teraz informacji, jak rozciągała się baza w trakcie pamiętnej sesji.

Co jednak ciekawe, grudniowa seria kontraktów FW20 (z grudnia 2019 roku) wygasała w marcu 2020. Przez cała serię grudniową indeks WIG20 spadał z kulminacją przeceny tuż przed zmianą serii 21 marca 2020. Dołek na rynku akcji był 16 marca w poniedziałek. Przypadek, czy też pandemia zrobiła Smart Money dodatkowe dyskonto i pozwoliła jeszcze niżej rozliczyć serię z grudnia 2019 i zakumulować ogromne ilości tanich akcji. Stawiamy na ten scenariusz.

Prawdopodobnie w tym tygodniu będziemy mieli podobną sytuację. WIG20 będzie trzymany w ryzach do rozliczenia wrześniowej serii w piątek. Kolejny tydzień powinien już stać pod znakiem przewagi popytu na GPW. Sprawdzimy zależność w praktyce.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o kontraktach terminowych, sprawdź przystępny poradnik o kontraktach Marcina Kwaśniewskiego z Działu Rynku Terminowego GPW.