Czy FW20 określa zachowanie indeksu WIG20?

17.09.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Zbliża się rozliczenie wrześniowej serii kontraktów terminowych. Wygasają w najbliższy piątek. To może być jeden z czynników, które hamują zwyżkę WIG20. W dużym skrócie i uproszczeniu Smart Money może zależeć na tym, żeby możliwie z dużym dyskontem do grudniowej serii rozliczyć serię wygasającą. Przy okazji tego rozliczenia porozmawiajmy chwilę o bazie kontraktów i jej związku z możliwym zachowaniem indeksu WIG20.

Na temat bazy pisaliśmy już na łamach bloga, ale rzadko zajmujemy się kontraktami terminowymi, więc warto szybko temat odświeżyć. Baza to różnica między kursem kontraktu, a indeksem. Od ceny FW20 odejmujemy cenę WIG20 i mamy naszą bazę.

I teraz powszechnie uważa się, że dodatnia baza to optymizm na rynku. Operujący na kontraktach oczekują bowiem wyższej ceny indeksu w przyszłości. Z kolei ujemna baza oznacza, że kontraktowcy oczekują spadku indeksu WIG20. Aksjomatem z kolei jest to, że na giełdzie większość przeważnie nie ma racji. Idąc tym tropem wypadałoby traktować bazę kontrariańsko.

📊 Interesujesz się spółkami dywidendowymi?

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj zestawienia, analizy i aktualne TOP-y dywidendowych spółek z Polski, USA i świata – prosto na maila.

🎁 BONUS: eBOOK „Jak mądrze inwestować w akcje" – gotowa do pobrania od razu po zapisie.

Zapisz się teraz

Przy takim podejściu duża dodatnią bazę wypadałoby traktować jako przesadny optymizm, podobnie jak bardzo wysoki odsetek byków w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów). Z kolei duża ujemna baza to pozytywna informacja, tak jak wysoki odsetek niedźwiedzi w INI. Sprawdźmy to na najświeższym przykładzie w marcu 2020.

Gdy 16 marca kształtował się dołek na rynku akcji, indeks WIG20 miał minimum na 1248 punktów. Kontrakty terminowe z kolei zaliczyły minimum na 1240 punktów. Mieliśmy więc do czynienia z ujemną bazą. To oznacza, że inwestorzy spodziewali się dalszych spadków. Rynek wybrał jednak inną drogę. Nie mamy niestety teraz informacji, jak rozciągała się baza w trakcie pamiętnej sesji.

Co jednak ciekawe, grudniowa seria kontraktów FW20 (z grudnia 2019 roku) wygasała w marcu 2020. Przez cała serię grudniową indeks WIG20 spadał z kulminacją przeceny tuż przed zmianą serii 21 marca 2020. Dołek na rynku akcji był 16 marca w poniedziałek. Przypadek, czy też pandemia zrobiła Smart Money dodatkowe dyskonto i pozwoliła jeszcze niżej rozliczyć serię z grudnia 2019 i zakumulować ogromne ilości tanich akcji. Stawiamy na ten scenariusz.

Prawdopodobnie w tym tygodniu będziemy mieli podobną sytuację. WIG20 będzie trzymany w ryzach do rozliczenia wrześniowej serii w piątek. Kolejny tydzień powinien już stać pod znakiem przewagi popytu na GPW. Sprawdzimy zależność w praktyce.

💰 Dołącz do inwestorów, którzy stawiają na zyski z dywidendy i realne strategie

Portal PPCG Stock prowadzi własne portfele inwestycyjne oparte na spółkach dywidendowych i inwestycjach długoterminowych. Subskrybenci mają pełen dostęp do aktualnych składów portfeli, zmian i komentarzy analitycznych.

🎯 Zyskaj przewagę dzięki konkretnym działaniom, nie tylko teoriom. Każdy abonament objęty jest 30 dniową bezwarunkową gwarancją satysfakcji.

📢 Wykorzystaj kod rabatowy na 50 zł: 50. Działa z każdym abonamentem!

Kup abonament i inwestuj z nami

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o kontraktach terminowych, sprawdź przystępny poradnik o kontraktach Marcina Kwaśniewskiego z Działu Rynku Terminowego GPW.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.