Rząd robi rewolucję w podatkach i ZUS

14.12.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Rząd robi rewolucję w podatkach i ZUS

Rząd robi rewolucję w podatkach i ZUS. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? To między innymi miesięczne wakacje od składek dla każdego drobnego przedsiębiorcy i samozatrudnionego oraz chorobowe pracownika już od pierwszego dnia ma być płacone przez ZUS, a nie przez przedsiębiorcę.

Kasowy PIT

Rząd Tuska zamierza wprowadzić:

  • kasowy PIT dla przedsiębiorców,
  • urlop dla przedsiębiorców od składek
  • „babciowe”, czyli świadczenie dla młodych matek wracających do pracy

Zapowiedział też wprowadzenie Rady Fiskalnej, opiniującej wydatki państwa.

Kasowy PIT oznacza, że podatek staje się należy do zapłaty dopiero po otrzymaniu zapłaty za fakturę, nie jak dotychczas z chwilą wystawienia tej faktury. Będzie to bardzo pozytywna zmiana reguł gry. Wreszcie przedsiębiorca zapłaci podatek w momencie, w którym faktycznie dostanie od kontrahenta pieniądze. Być może udrożni to w dużym stopniu zatory płatnicze, a na pewno ułatwi przedsiębiorcom gospodarowania gotówką w firmie.

Urlop dla przedsiębiorcy

Urlop dla przedsiębiorcy, a więc odstąpienie od płacenia składki, kiedy ich mała firma, ich działalność gospodarcza nie jest aktywna, bo mają też prawo do wypoczynku.

Z programu Koalicji Obywatelskiej wynika, że w ramach „urlopu dla przedsiębiorców” osoba prowadząca działalność będzie w okresie jednego miesiąca w roku zwolniona z obowiązku zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne. Poza tym w tym okresie będzie im przysługiwać świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.

Nie jest to coś, czego oczekiwali przedsiębiorcy. Ci chcieli, aby ZUS był dobrowolną daniną, podobnie jak ma to miejsce w Niemczech.

Rewolucja w ZUS – zmiany w chorobowym

Chorobowe będzie płacone przez ZUS od pierwszego dnia udania się pracownika na urlop, a nie przez pracodawcę przez pierwsze 33 dni. To jeden z punktów umowy koalicyjnej – zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. To znacząco odciąży pracodawców. Ci często której bali się zatrudniać pracowników ze względu na ich możliwą ucieczkę na zwolnienie lekarskie.

Przedsiębiorcy w 2022 roku zapłacili za chorobowe swoich pracowników ok. 11 mld zł. Teraz te pieniądze pokryje ZUS, co oznacza, że będzie musiał na to znaleźć środki. Przypomnę, że Skarb Państwa bezpośrednio zasila ZUS, więc to Skarb Państwa będzie musiał pokryć tę kwotę.

Czy same zmiany są korzystne? Jasne, że tak, zwłaszcza, jeżeli mówimy o zasiłku chorobowym oraz kasowym PIT. To znacząco ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 14.12.2023 obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +74% / Emerytalny +145% / Dywidendowy +69%
TOP 5 spółek: Shell +173% / Rokita +153% / DOM +116% PEO +106% NVIDIA +163%
Benchmark: WIG +36%


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.