W jakie spółki inwestuje Warren Buffett?

10.05.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Warren Buffett

Warren Buffett uznawany jest za jednego z najlepszych inwestorów na świecie. Duży udział w jego sukcesie miał Benjamin Graham, który nauczył go analizy fundamentalnej spółek. Dzisiaj dostęp do danych, które niegdyś wymagały były trudne do pozyskania, jest właściwie nieograniczony. To sprawia, że każdy może być Warrenem Buffettem, pod warunkiem, że wykaże się dostateczną cierpliwością i wiarą w to, że rynek doceni wysokowartościowe spółki. Dzisiaj chciałbym zobaczyć z Wami, w które spółki inwestuje Warren Buffett i z czego wynika jego ogromny sukces.

Sukces Warrena Buffetta

Początkowy wzrost majątku Warrena Buffetta był możliwy niewątpliwie z powodu doskonałego doboru spółek oraz czerpania prowizji z nadmiarowych zysków od inwestorów, którzy powierzyli mu swoje pieniądze. Taka forma zarabiania pieniędzy to tylko jedna część sukcesu. Drugą było stworzenie wehikułu inwestycyjnego, którego sukces polegał na akumulacji zysków i płaceniu jak najmniejszych podatków. Do dzisiaj zresztą firma Buffetta Berkshire Hathaway nie wypłaca dywidend. Stanowią one gotówkowy zasób firmy.

Wiele osób kojarzy Warrena Buffetta tylko i wyłącznie na podstawie jego inwestycji giełdowych. Nie jest jednak prawdą, że Buffett inwestuje tylko w spółki giełdowe. Część jego biznesu inwestycyjnego stanowią firmy, które zakupił w całości i którymi pośrednio lub bezpośrednio zarządza. Jak duża jest to część biznesu, proponuję zobaczyć na listę podaną chociażby na Wikipedii pod hasłem Berkshire Hathaway.

Dochody jego spółki giełdowej to nie tylko zyski z akcji firm notowanych na giełdzie w Stanach Zjednoczonych oraz od niedawna w Tokio. To również kilkadziesiąt firm funkcjonujących poza giełdą, które generują zyski.

W jakie spółki inwestuje Warren Buffett?

Być może większość osób się zdziwi, jak bardzo skoncentrowane portfolio spółek posiada:

  • Warren Buffett inwestuje obecnie w 46 spółek notowanych na giełdzie.
  • 5 spółek stanowi łącznie 73% wszystkich inwestycji giełdowych w portfelu,
  • 15 spółek z 46 łącznie stanowi 92,6% wszystkich inwestycji giełdowych w portfelu,
  • w 31 spółkach giełdowych posiada 7,4% wszystkich inwestycji giełdowych.

Portfel Warrena Buffetta jest mocno skoncentrowany w trzech spółkach:

  • Apple (39,8%). Analizę spółki Apple zrobiłem niedawno.
  • Bank od America Corp (10,8%).
  • American Express Company (9,9%).
  • na kolejnych miejscach jest Coca-Cola oraz Chevron, w którym Warren Buffett zwiększa udziały z powodu wypłacanych dywidend.

Całe portfolio spółek możesz zobaczyć chociażby na stronie CNBC.

Warren Buffett jako guru inwestycji

Warren Buffett jest jak fala. Kiedy inwestorzy dowiadują się, że kupił coś na rynku, zazwyczaj rzucają się kupić dane akcje. Widzą w nim nieomylnego inwestora, który zawsze ma rację. Racji nie ma jednak zawsze i nie nie jest również inwestorem długoterminowym na wszystkich pozycjach, które posiada. To, że trzyma akcje Apple od 2016 roku lub akcje Coca-Coli od kilkudziesięciu lat (i tutaj w sieci krąży wiele mitów na ten temat), nie oznacza, że robi tak z każdymi akcjami. Akcji bowiem pozbywa się równie chętnie, jak je kupuje. No chyba, że faktycznie się rozwijają i płacą mu rosnącą dywidendę rok do roku.

W I kwartale 2022 roku kupił akcje Paramount, by niebawem się ich pozbyć ze stratą. Co było powodem sprzedaży? Spadek przychodów i obcięta dywidenda. Spółka przestała sobie radzić na rynku.

Biznes marketingowy Buffetta

Co roku odbywają się spotkania w Omaha. Ostatnie miało miejsce kilka dni temu. Proponuję się zapoznać, co się tam działo, bowiem Warren Buffett odpowiedział na pytania o sukcesji i zarządzaniu firmą po jego śmierci. Ma już 94 lata i nie jest pewny, czy będzie na kolejnym spotkaniu akcjonariuszy, chociaż ma taką nadzieję.

Samo spotkanie w Omaha, to nie tylko okazja do wzajemnego spotkania dziesiątek tysięcy inwestorów i porozmawiania o inwestowaniu. To również wielkie marketingowe przedsięwzięcie, które ma na celu zareklamowanie artykułów, które sprzedają spółki Warrena Buffetta. Jeżeli ktoś chce, może sobie chociażby kupić meble produkowane przez jedną z jego firm.

Całe to zdarzenie wpływa na przyszłe zyski Berkshire Hathaway, bowiem nie tylko inwestorzy dokonują zakupów fizycznych zakupów. To również cała masa reklam idących w świat i generujących zyski dla jego firm.

Japoński biznes Buffeta

Sporo swego czasu mówiło się o inwestycji Buffetta w spółki japońskie. Wiemy, że zainwestował w Mitsubishi Corp, Mitsui & Co, Itochu Corporation, Marubeni Corp oraz Sumitomo Corp. Wymienione spółki stanowią 6,9% jego portfolio akcyjnego.

Prawdopodobnie biznes japoński odbije się Buffettowi czkawką. Nie jest dla mnie jasne, dlaczego zdecydował się na zakup japońskich spółek. Rozumiałbym, gdybyśmy mieli do czynienia z biznesami, które rosną lub mogą rosnąć. Tym czasem zakup akcji spowodował lawinę zainteresowania inwestorów, doprowadzając wyżej wymienione spółki do skrajnego przewartościowania na rynku japońskim (dlatego często piszę, że jest zbyt duży na dzisiejszy rynek).

Mitsubishi Corp

Zobaczmy na pierwszą z brzegu spółkę. To, co rzuca się w oczy, to płaskie przychody oraz spadający ROIC poniżej progu rentowności:

ROIC oraz przychody Mitsubishi Corp Warren Buffett
ROIC oraz przychody Mitsubishi Corp

Prognoza wzrostu przychodów spółki jest jeszcze mniejsza niż dla spółki Apple (3,5%) i tutaj wynosi zaledwie 2,05% rocznie.

Wykres Mitsubishi Corp

Wykres Mitsubishi Corp Warren Buffett
Mitsubishi Corp

Wzrost spółki odbył się na malejącym wolumenie z akcentami dystrybucyjnymi na końcu. Nie mamy więc do czynienia z byczym wolumenem na tej spółce, a jedynie z pchnięciem ceny bez wolumenu byczego . W ruch angażowało się coraz mniej inwestorów, a w szczycie ruchu wystąpiła dystrybucja.

Jak bardzo względem braku rosnących przychodów w przyszłości przewartościowała się spółka, pokazuje nam serwis Gurufocus:

Przewartościowanie Mitsubishi Corp
Przewartościowanie Mitsubishi Corp

Powyżej wykres pokazany w dolarach amerykańskich. Takie przewartościowanie dotyczy wszystkich spółek japońskich z portfolio Warrena Buffetta i z dużym prawdopodobieństwem w długim terminie zakończy się urealnieniem cen.

Często powtarzam, że Warren Buffett ma obecnie zbyt dużo kapitału, aby efektywnie nim zarządzać. Trudno bowiem gdzieś realnie zainwestować ~200 mld dolarów. To będzie główny czynnik sprawiający, iż możliwość wzrostu jego firmy zostanie ograniczona w czasie. Po prostu duży słoń będzie miał problem, aby stać się jeszcze większym słoniem.


Hej! Fajnie, że doczytałeś do końca. Jeżeli artykuł Ci się spodobał, skocz na stronę główną, zostaw swój e-mail i odbierz prezenty. Rozdajemy je za darmo.


Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.