Akcje Orlen z ambicją na 100+ zł. Hossa dopiero się tu rozkręca

23.11.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

W dzisiejszym wpisie na temat akcji Orlen chciałem podsumować wszystkie informacje, jakie na temat tej spółki pojawiły się w ostatnim czasie na naszym portalu. Zapraszam. Akcje Orlen są i będą popularne, nawet mimo niepopularnych ostatnio zdarzeń.

Dywidenda Orlen

W 2023 roku Orlen opublikował strategię dywidendową do 2030 roku. Dosłownie nas to zachwyciło, bowiem próżno jest szukać na GPW spółek, które w przewidywalny sposób pokazują to, ile będą płacić dywidendy. Pozwala to opracować własną strategię działania oraz względnie dobrze zaplanować portfel. Nie jest tajemnicą, że istnieje cała masa funduszy inwestycyjnych oraz indywidualnych inwestorów, którzy podążają za przewidywalnością dochodów. Taką przewidywalność daje dywidenda.

Dywidendy Orlen
Dywidenda Orlen

Do jeszcze niedawna Orlen znajdował się poza zainteresowaniem największych inwestorów światowych. Jakkolwiek trudno sobie to wyobrazić, to był małą spółką chociażby w stosunku do amerykańskiego Chevron. Obecnie jest na tyle duży i płynny, że znalazł się na celowniku zagranicznych funduszy inwestycyjnych. I te zakupy akcji są ważne.

Jeżeli chcesz, o dywidendzie możesz również posłuchać w podcaście o akcjach Orlen:

Historycznie Orlen wypłaca dywidendę nieprzerwanie od 2013 roku i jest ona rosnąca (poza rokiem 2020).

Rekomendacje Orlen

Spojrzymy na rekomendacje dla akcji Orlen w dwojaki sposób. Z punktu widzenia analizy VSA, czyli wolumenów generowanych przez dużych inwestorów oraz poprzez pryzmat rekomendacji analityków giełdowych. Jeżeli chodzi o analizę VSA dla akcji Orlen, sprawa jest bardzo jasna. Mamy do czynienia z rekordową akumulacją akcji Orlen.

Wstawię tutaj wykres z linkowanej analizy akcji Orlen z widoczną akumulacją akcji:

Analiza akcji Orlen
Akcje Orlen

Jeżeli chodzi o rekomendacje dla akcji Orlen przez analityków, to mamy do 2025 roku aż 5 wydanych prognoz:

Rekomendacje Orlen
Rekomendacje Orlen – serwis Biznesradar.pl

Konsensus zakłada kurczenie się przychodów, najpierw o 11%, następnie o kolejne 4%. Nadal jednak mówimy o firmie, która generuje przychody na poziomie ponad 70 mld dolarów. Dla porównania, Chevron za 2023 ma prognozę przychodów na poziomie 200 mld dolarów. To dość dobre porównanie tego, jak duży stał się Orlen obecnie i dlaczego jest w zainteresowaniu dużych inwestorów.

Czy akcje Orlen są drogie?

Akcji Orlen jest więcej w obrocie, aniżeli było jeszcze kilka lat temu. Przejęcie PGNiG i Lotosu spowodowało konieczność przydzielenia akcji Orlen akcjonariuszom wymienionych spółek w określonej proporcji (przekładowo za 12 akcji przejmowanego PGNiG 1 akcja Orlen).

Z tego powodu ważnym wskaźnikiem jest faktyczny przychód spółki generowany na każdą akcję. Daje nam to obiektywną informację, czy mamy spółkę niedocenioną, czy może przeszacowaną.

Przychód na akcję - akcje Orlen
Przychód na akcję – akcje Orlen

Jest to bardzo obiektywny wskaźnik, który pokazuje, że jest historycznie tanio, a sama cena do poziomu, który uznawany jest za drogi, ma co najmniej 200% potencjału zwyżki. Jeżeli zestawimy to z informacją, która mówi o silnej akumulacji akcji, mamy niemal pewność wejścia w hossę wzrostu. Czy właśnie to dostrzegł zagraniczny kapitał?