W oczekiwaniu na korektę PGNiG

17.08.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

PGN to jedna ze spółek w portfelu podstawowym, którą kupiliśmy jeszcze w zeszłym roku po ok. 5,68. Nie udało nam się dokupić akcji w marcowym dołku z racji braku miejsca w portfelu podstawowym, ale dokupiliśmy PGN do portfela IKE po 3,55. Dziś akcje chodzą po ok. 5,33.

To oznacza, że w portfelu podstawowym jesteśmy zaledwie 3% poniżej ceny zakupu (uwzględniamy 20 groszy zaksięgowanej dywidendy). W portfelu IKE z kolei mamy już 50% zysku (z dywidendą 0,09 gr)!

Jeśli popatrzymy na wykres miesięczny, to PGN zaliczył od dołka solidne odbicie w kształcie V. Ta zwyżka przebiegła bez żadnej większej korekty w tej skali czasowej. Pytanie więc, czy i z jakiego poziomu taka korekta może zejść. Jaki potencjał zwyżki ma spółka?

Analiza PGN

Na wykresie M1 mamy bardzo wyraźny sygnał kupna i przewagę popytu w marcu. Przewaga popytu ujawniła się na świecy VSA Shakeout z bardzo dużym spreadem. Do tego mamy drugi w historii wolumen ok. 250 mln akcji. Większy (ok. 613 mln) był tylko w pierwszym miesiącu po debiucie na parkiecie. Taka skala akumulacji robi wrażenie i zdecydowanie informuje nas, że sygnał kupna był wyzwalaczem impulsu hossy, a nie korekty spadków.

Cały ruch od marcowego dołka to świece wzrostowe i każda ma cień z dołu. To oznacza, że popyt zyskuje przewagę przy każdej próbie zainicjowania korekty – przynajmniej do tej pory. Świece mają cienie z góry, co świadczyłoby o presji podaży, ale to zwykła realizacja krótkoterminowych zysków. Wolumen na zwyżce nie wychodzi powyżej tła z lewej strony, co w tym wypadku sugeruje brak dystrybucji.

Wskaźnik RSI

Warto też zwrócić uwagę na RSI. Wskaźnik 14-okresowy jest na poziomie ok. 55, a kurs dotarł do zniesienia 61,8% wcześniejszego spadku. To oznacza, że nie mam tu do czynienia z wykupieniem, a kurs ma jeszcze spokojnie potencjał do ruchu w stronę szczytu powyżej 7 zł, zanim wskaźniki techniczne pokażą zagrożenie przesileniem.

Oczywiście całkowicie otwarta jest możliwość, że korekta zacznie się z poziomu zniesienia 61,8%, ale nie zagraża ona moim zdaniem obranemu trendowi w średnim i długim terminie. Niemniej jednak warto na nią zaczekać, jeśli chcielibyśmy dokupić akcje.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.