Co to jest budowanie dochodu pasywnego i jak do tego podejść?

02.05.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
poradnik inwestora dochód pasywny

Dochód pasywny jest kluczowym elementem wolności finansowej. Chciałbym Wam dzisiaj pokazać, jak ciekawe może być budowanie dochodu pasywnego. Podejdziemy do tego, analizując dwa aspekty: wzrost kapitału i przepływy pieniężne z dywidend.

Co to jest budowanie dochodu pasywnego?

Jest to doprowadzenie do takiej sytuacji, w której działają na Twoją korzyść dwa źródła finansowe oraz minimalizujące się ryzyko:

  1. Stale napływający strumień dochodu z dywidend, który rośnie wraz z upływem czasu. Innymi słowy – im dłużej trwa Twoja inwestycja, tym więcej zarabiasz,
  2. Powiększająca się pula kapitału, którym dysponujesz,
  3. Zmniejszające się w czasie ryzyko.

Dochód pasywny z dywidend

Możliwość osiągnięcia stałego i rosnącego dochodu z dywidend jest możliwy. Trzeba jednak poszukiwać tej możliwości na rynkach, które dają wysokie prawdopodobieństwo sukcesu. Więcej takich spółek znajdziemy w Stanach Zjednoczonych (właściwie najwięcej). DUŻO mniej na rynkach mniejszych jak Polska. Nie jest to niemożliwe, co pokażę poniżej.

Kluczem do osiągnięcia rosnącego strumienia dochodu ze spółek dywidendowych jest inwestycja w akcje firmy, która się rozwija. Żadna firma, która stoi w miejscu z przychodami, nie będzie Ci w stanie płacić coraz wyższych dywidend. Skąd niby miałaby wziąć na to pieniądze?

Dochód pasywny: wzrost kapitału

Jest tylko jeden powód, dla którego cena akcji spółki giełdowej będzie zyskiwać na wartości. Ta firma musi zarabiać więcej pieniędzy w przyszłości. Jeżeli chcesz zbudować majątek na giełdzie poprzez wzrost ceny akcji, musisz wybierać firmy, które tych pieniędzy będą w stanie wygenerować ze swojej działalności coraz więcej. Wiąże się to z koniecznością zastanowienia się nad biznesem, który kupujesz.

Przykłady – CD Projekt, Apple, Mastercard, PKP

CD Projekt nie jest w stanie regularnie rosnąć, bo nie ma regularnych dochodów. Kiedy świetnie sprzedawała się seria „Wiedźmin”, cena akcji wznosiła się w górę. Kiedy to źródło przychodów zaczęło się kurczyć, cena akcji mocno spadła.

Apple jest w stanie sprzedawać coraz to nowsze modele telefonów oraz dodatki do nich, dlatego cena akcji w miarę regularnie rośnie od kilkunastu lat.

Mastercard – wolumen transakcji kartami rośnie z roku na rok, dlatego cena akcji rośnie regularnie z roku na rok (firma zarabia coraz więcej).

PKP Cargo – cena akcji nie ma siły rosnąć, bowiem spółka nie jest w stanie zwiększyć wolumenów przewozowych. Dlatego ta spółka jest skazana na przeciętność.

Dochód pasywny: ryzyko inwestycji

Dlaczego ceny akcji rosną wraz z upływem czasu? Jest tylko jeden powód takiej sytuacji. Firma zarabia coraz więcej pieniędzy, co przekłada się na zysk generowany na każdą akcję (EPS). Za ten zysk inwestorzy są skłonni zapłacić dużo więcej.

Przykład

Dziesięć tam temu kupiłeś akcje, które kosztowały 100 zł, generując 10 zł zysku na akcję. Firma decydowała się wypłacić 3 zł dywidendy, co dla Twojej ceny zakupu dawało stopę dywidendy na poziomie 3%.

Po dziesięciu latach akcje kosztują 1000 zł, ponieważ generują 100 zł zysku na akcję. Firma nadal prowadzi podobną politykę dywidendową, wypłacając 3% zysku w formie dywidendy (30 zł).

Zauważmy, że inwestor 10 lat temu jak i obecnie otrzymuje dokładnie to samo. Otrzymuje taki sam zysk na akcję (10% wartości zainwestowanego kapitału) oraz taką samą dywidendę (3% wartości zakupionych akcji).

Różnica jednak polega na tym, że inwestor, który akcje kupił 10 lat wcześniej, dzisiaj posiada zysk na poziomie 10x swojej inwestycji oraz dochód pasywny na poziomie 30% pierwotnej inwestycji. Jest to wartość, która sprawia, iż ryzyko inwestycji dla inwestora sprzed 10 lat spadło właściwie do zera. Jest nikła szansa na to, że cena akcji spadnie do jego poziomu zakupu, bowiem pozytywne dyskonto niemal natychmiast zostałoby zauważone przez inwestorów, a akcje skupione. Podobnie ryzyko gwałtownie maleje dlatego, bowiem w formie dywidend otrzymuje on (właściwie otrzymał) cały zwrot z zainwestowanego kapitału.

W przypadku naszych portfeli (jeżeli jesteś naszym Abonentem) i niektórych spółek jest podobnie.

PCC Rokita – akcje kupione po cenie 49,11 zł, a otrzymana skumulowana dywidenda wyniosła już 41,88 zł. Obecna cena akcji wynosi 102 zł. Czas inwestycji wynosi ok. 4,6 roku.

Dom Dev – akcje kupione po cenie 84,72 zł, a otrzymana skumulowana dywidenda wyniosła już 46,5 zł. Obecna cena akcji wynosi 178 zł. Czas inwestycji wynosi ok. 4 lata.

Różnica między ceną i wartością

Powyższe przykłady wiążą się niewątpliwie z koniecznością zrozumienia tego, ile się płaci, a co właściwie się za to dostaje. Czym jest nasza inwestycja? Powiedzmy, że wydajesz obecnie ok. 170 zł za jedną akcję firmy Dom Dev. Taki jest jej koszt. W zamian za to otrzymujesz w zasadzie gwarancję wypłaty dywidendy na poziomie ok. 10 zł. Wiemy, że w obecnych warunkach firmę na to stać.

W ciągu 17 lat otrzymasz zwrot na konto w formie wypłaconych dywidend, pod warunkiem, że nie będą rosły w czasie (na razie rosną). Jeżeli jednak firma będzie się w stanie nadal rozwijać, z czasem będziesz otrzymywał coraz wyższą dywidendę, a cena akcji będzie rosła.

Kupując akcje, płacisz zatem za realną bieżącą wartość firmy, oczekując wyższej wartości akcji w przyszłości. W przypadku najlepszych firm otrzymujesz w rzeczywistości niewiele dzisiaj (przykładowo wysoką cenę akcji oraz niską stopę dywidendy), jednak za tym idzie niemal gwarancja wzrostu ceny oraz wartości dywidendy w czasie.

Kup sobie rosnącą emeryturę w czasie

Dobrze jest traktować rynek giełdowy, jako „market”, w którym możesz kupić rosnący dochód pasywny. To uproszczony przykład. Kupujesz akcje firmy za 100 zł i oczekujesz regularnego rosnącego dochodu w czasie.

W pierwszym roku otrzymasz 2,5 zł (2,5%) dywidendy. W kolejnym dywidenda będzie wyższa o np. 10% i trzymasz 2,75 zł. I tak z roku na rok. Takie spółki istnieją (wypłacają regularnie rosnącą dywidendę od kilkudziesięciu lat). Przykład, to Coca-Cola, Pepsi i wiele innych (arystokratów dywidendowych). Spółek, które mają krótszą historię wypłat rosnącej dywidendy w czasie, jest cała masa.

Możesz więc potraktować kupno takich akcji, jak dodatkową, stałą, rosnącą wypłatę dla siebie w czasie. Im będziesz starszy, tym więcej będziesz otrzymywać na konto tylko dlatego, że dzisiaj zdecydowałeś się podjąć dobrą decyzję.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.