Zmiana trendu na eurodolarze

19.08.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Eurodolar to bardzo ważna waluta dla rynków wschodzących. Wynika to z faktu, że osłabienie dolara umacnia euro i wszystkie waluty, które są z USD powiązane. Ponadto Niemcy są strategicznym partnerem handlowym Polski, a euro ma bezpośredni wpływ na kondycję niemieckiej gospodarki, a przez to i na nas.

Mechanizm umocnienia eurodolara

Na wycenę eurodolara ma wpływ nie tylko słabość USD, ale też działanie EBC, który – podobnie jak FED – stara się osłabić walutę, zmniejszając tym samym koszty obsługi unijnego długu. Asymetria tych działań dwóch banków centralnych w połączeniu z obserwowanym transferem kapitału z dolara do innych walut (m. in. właśnie euro i PLN) powoduje, że mimo zerowych stóp procentowych w UE eurodolar zyskuje na wartości. Wzrost tej pary wynika też z zasilania europejskich rynków akcji kapitałem. By kupować akcje europejskich firm, trzeba bowiem najpierw zamienić dolara na euro (kupić euro), co naturalnie podbija wycenę europejskiej waluty. Dokładnie tak samo wygląda to w przypadku polskiej giełdy i złotówki.

Analiza eurodolara

Na wykresie miesięcznym eurodolara widać już wybicie z wielkiego klina spadkowego. Co ważniejsze, widzimy też przyrastający obrót w ostatnich 4 miesiącach. Kapitał płynie więc do euro kosztem dolara. Mamy byczy wolumen.

Prawdopodobnie po wybiciu zobaczymy test górnej granicy klina (nowe wsparcie) i dalsze umocnienie, co przełoży się na silną zwyżkę rynków akcji (w tym GPW). Również na wykresie M1 mamy układ z sygnałem na dołku LTTM oraz testem wolumenowym. Bardzo czytelna sekwencja, która zmienia trend w długim terminie.

Po sygnale kupna mamy pełny impuls wzrostowy, falę wtórną i test wolumenowy (długa świeca szpulka z dużym obrotem). Od tego momentu zaczął się dynamiczny wzrost eurodolara.

Podsumowanie

Prawdopodobnie trend na eurodolarze zmienił się na wzrostowy w długim terminie. To oznacza potencjalny test szczytu ok. 1,60 pewnie w perspektywie kilku lat. Czekamy na to z niecierpliwością 🙂

P.S. Dla lubiących interaktywne analizy mamy eurodolara na YouTube. Zapraszam. Zostawcie kciuk w górę i subskrybujcie kanał, jeśli Wam się spodoba materiał.