Dlaczego Buffet kupił Nu Holdings?

21.02.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Nu Holdings to rzadko omawiana inwestycja Buffetta. Okazuje się, że pod względem ilości akcji (107,1 mln sztuk) zajmuje w jego portfelu 8 pozycję. Tym samym ma ich więcej niż przykładowo niedawno kupowany HPQ (104,5 mln akcji). Jest to też największa pozycja Buffetta poza USA. Poszukajmy odpowiedzi na pytanie, czemu akcje Nu znalazły się w portfelu legendarnego inwestora.

Ryzykowne zagranie Buffetta

Nu ma bardzo duży rynek w Ameryce Południowej i miliony klientów, których przyciąga każdego miesiąca. Spółka dostarcza bankowość elektroniczną. Jej kapitalizacja wynosi ok. 23 mld dolarów. Dochody generuje głównie w Brazylii. To pokazuje zmianę sposobu myślenia w Berkshire Hathaway i skierowanie uwagi także w stronę Afryki i Ameryki Południowej. Buffett i/lub jego i zespół dostrzegli potencjał rynków wschodzących.

Wykres NU.US
Wykres NU.US

Buffett kupił akcje zaledwie kilka miesięcy po IPO w grudniu 2021 roku po średniej ceni 9,38$. To było spore ryzyko, co jest niepodobne do Buffetta. Aktualnie akcje są ok. 50% poniżej jego zakupu. Ten zakup na pierwszy rzut oka zupełnie nie pasuje do jego strategii. To zaś oznacza jedną z dwóch rzeczy. Buffett się pomylił, albo dostrzegł coś bardzo unikalnego i wartościowego, decydując się na bardziej spekulacyjny zakup.

Czym jest NU?

Flagową marką Nu Holding jest Nubank, który oferuje cyfrowe usługi bankowe przede wszystkim klientom największego kraju Ameryki Południowej, Brazylii.

Jako internetowa alternatywa dla tradycyjnych usług bankowych, Nubank nie ma fizycznych oddziałów i dlatego ma bardzo niskie koszty obsługi klienta. Te oszczędności przekładają się na ceny usług bankowych, zapewniając bardzo potrzebną alternatywę dla wygórowanych opłatach, pobieranych przez banki w Brazylii i krajach sąsiednich. Brazylijczycy wydają około 6,66 USD miesięcznie na opłaty bankowe lub około 79,89 USD rocznie.

Główną szansą firmy jest pozyskanie ludzi nieposiadających rachunku bankowego w Ameryce Południowej. Ze względu na ubóstwo, przestępczość i niestabilność polityczną dostęp do  tych usług jest poza zasięgiem prawie połowy 640-milionowej populacji kontynentu. To czyni go wiodącym regionem bez dostępu do nowoczesnej bankowości na świecie, ustępującym jedynie Afryce.

Nubank łagodzi te problemy poprzez niższe opłaty i bardziej sprawiedliwe usługi bankowe dla najuboższych w regionie. Do tej pory cieszył się dużą popularnością na swoim rodzimym terenie w Brazylii, a teraz przygląda się przyszłym możliwościom na całym kontynencie.

Wyniki NU

Nu Holdings od momentu wejścia na giełdę zwiększa swoje przychody z kwartału na kwartał i konsekwentnie zaskakuje analityków dynamiką wzrostu przychodów.

Przychodu NU
Przychodu NU

Mamy też bardzo szybki wzrost gotówki przy relatywnie małym zadłużeniu (wręcz marginalnym).

Gotówka w NU
Gotówka w NU

Jest to zdecydowanie biznes, który szybko rośnie, ale jest na bardzo wczesnej fazie rozwoju. Nie generuje jeszcze zysku, a ROIC jest mocno pod kreską.

ROIC NU Holdings
ROIC NU Holdings

Z drugiej strony prognozy wzrostu przychodów/zysków są imponujące. Jeśli wierzyć GF, na koniec grudnia 2023 przychody mają wzrosnąć o prawie 77%, a EPS do 0,05$ na koniec 2023 i 0,17$ na koniec 2024 roku.

Prognozy przychodów na akcję
Prognozy przychodów na akcję

Potencjał, czyli to mógł dostrzec Buffett

Platforma bankowa NU wzrosła z 48 milionów użytkowników w 2021 roku do 65 milionów w 2022 roku. Należy również wziąć pod uwagę całkowity adresowalny rynek platformy, ponieważ około połowa kontynentu jest pozbawiona usług bankowych i mogłaby korzystać z jej usług. Jest też społeczny aspekt, który może być ważny dla wielu inwestorów, a na pewno pomaga spółce pozyskiwać klientów. Firma pomaga napędzać wzrost gospodarczy, zwiększa integrację finansową i poprawia jakość życia klientów.

Dostarczając cyfrowe usługi bankowe, Nubanking pomaga zmniejszyć liczbę osób wykluczonych z tradycyjnych usług bankowych z powodu braku dostępu do fizycznych oddziałów bankowych. Pomaga to zapewnić każdemu w Ameryce Południowej dostęp do tych usług, niezależnie od ich statusu społeczno-ekonomicznego.

Podsumowanie

O ile faktycznie może to być przyszłościowa spółka, a Buffet widzi jej ukryty potencjał, jest to inwestycja wysokiego ryzyka. Jeśli podobnie do mnie szuka dodatniego przepływu pieniężnego i dywidend, ta spółka jeszcze tego nie dowozi. Nie wiemy też, czy i w jakim czasie zacznie. Kreuje się ciekawa inwestycja, ale dla mnie za wcześnie na kupowanie akcji.