Analiza Komputronik

21.08.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

To nie będzie jedna z moich ulubionych analiz z tego powodu, że właściwie niewiele dobrego będę w stanie pokazać. Dla mnie jako inwestora giełdowego liczy się to, jaką wartość mogę dostać, kupując akcje dzisiaj, a jaką w przyszłości, wpisując w ten kontekst również dochód pasywny. Jeżeli nie ma tej wartości, to czy takimi akcjami warto się interesować? Każdy może sobie odpowiedzieć sam.

Aby zacząć analizę, musimy zrozumieć, czym zajmuje się Komputronik. Jest to sprzedawca, dystrybuujący laptopy i komputery, telefony, sprzęt AGD (mały), sprzęt foto czy nawet drobne produkty, mieszczące się w stylu życia (drobny sprzęt sportowy, narzędzia itd.). Domyślamy się jednak, że Komputronik kojarzony jest głównie ze sprzętem komputerowym i tu jest cały pies pogrzebany.

ROIC krąży wokół zera

Jeżeli kupowałeś kiedyś taki sprzęt w sklepie za wiele tysięcy i próbowałeś wytargować rabat, dowiadywałeś się, że nie jest to praktycznie możliwe. Nie dlatego, że sprzedawca nie chce, ale dlatego, że marże na tych produktach w sklepach są naprawdę niskie. To przekłada się na ROIC, który od wielu lat bądź jest ujemny lub pełza w okolicach zera:

Analiza finansowa Komputronik
Analiza finansowa Komputronik

Jeżeli spółka operuje na granicy rentowności, to czy jest zdolna w długim terminie osiągać spektakularne zyski? Odpowiedź jest oczywista i brzmi: nie. Nie oznacza to, że okresowo nie będzie zarabiać pieniędzy, ale w stosunku do przychodów (np. w ostatnim roku prawie 1,8 mld zł, zysk ze sprzedaży wyniósł ~10 mln wg Biznesradar.pl, a wg Gurufocus ~15 mln zł) będzie to niewielka kwota. Kalkulacyjne uproszczenie pokazuje, że każde 100 zł wydane przez klienta w sklepie daje 83 grosze zysku netto.

Przychody bez tendencji wzrostowej w długim terminie

Posłużę się tutaj danymi prezentowanymi przez Biznesradar.pl

Jakie przychody ma Komputronik?
Jakie przychody ma Komputronik?

Przychody rosły dynamicznie od 2006 do 2014 roku, po czym tendencja się odwróciła i do dzisiaj one dość regularnie opadają. Nie jest to dobra informacja (być może powodem jest dość silna ekspansja MediaExpert). Nie znalazłem publikacji analityków, którzy zdecydowaliby się określić skalę przychodów w przyszłości (brak prognoz).

Analiza VSA

Spółka zadebiutowała w okresie silnej hossy na GPW. Rok 2007 był szczytem mega hossy, która dotknęła nasz rynek. Trafiła ona niemal w początek tragicznej bessy, która w tamtym czasie dosłownie dobiła nasz rynek. Efekt widać na wykresie.

Analiza akcji Komputronik
Analiza akcji Komputronik

Na wykresie żółtymi obszarami zaznaczyłem właściwie każdy większy wolumen jednocześnie powiązany ze świecami dystrybucyjnymi. Rzadko widuję taką sytuację, ale też fakt jest taki, że każda mocniejsza próba zwyżki kończy się wyrzucaniem akcji w rynek. Gdyby tak nie było, na świecach nie powstawałyby górne cienie, a reakcja rynku nie byłaby spadkowa.

Podsumowanie

Wydaje mi się, że dopóki Komputronik nie znajdzie sposobu na poprawę ROIC, dopóty nie pojawi się możliwość generowania coraz wyższych zysków przez spółkę. W obliczu silnej konkurencji być może rozwiązaniem byłoby wejście w inne segmenty sprzedaży, gdzie prowizja jest większa. Na stronie internetowej dostrzegam dział Lifestyle, ale być może na tym etapie stanowi on jedynie marginalną część działalności tej spółki, nie wpływając zbytnio na wyniki finansowe. Inwestorzy już 14 rok wykorzystują wyższe ceny każdorazowo do sprzedaży akcji. Wnioskuję z tego, że nie wierzą w lepszą przyszłość tej spółki. Być może sytuacja w którymś momencie się zmieni, czego spółce serdecznie życzę.