Czy opłaca się inwestować na Wall Street?

26.05.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Napiszę wprost jak przyjaciel przyjacielowi, musisz wybrać najlepszy rynek na świecie, aby zarabiać pieniądze. Jest jakiś powód (więcej niż jeden), dla którego 60% światowego handlu na rynkach finansowych odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli chcesz być jak orzeł, to musisz zachowywać się jak orzeł. W stadzie kur nie wyjdzie Ci latanie wśród szczytów.

Globalny efekt skali

Jaka jest różnica pomiędzy spółkami Chevron i PKN Orlen (akcje Orlen)? Chevron prowadzi działalność m.in. w Angoli, Argentynie, Australii, Bangladeszu, Brazylii, Kambodży, Kanadzie, Chinach, Kolumbii, Indonezji, Iraku, Izraelu, Kazachstanie, Kuwejcie, Malezji, Mjanmie (Birmie), Holandii, Nigerii, na Filipinach, w Republice Konga, Arabii Saudyjskiej, Singapurze i Korei Południowej (źródło informacji). PKN Orlen jest obecny w Polsce, Czechach, Słowacji, Niemczech, krajach bałtyckich i prowadzi trochę operacji w Kanadzie. Obecnie stał się większą spółką poprzez połączenie z Lotosem oraz PGNiG, ale nie wpłynęło to na jego zdolność do zwiększenia ilości klientów w skali globalnej.

Jaka jest różnica pomiędzy spółką MPWR, a dowolną krajową spółką? My w Polsce w ogóle nie produkujemy półprzewodników i niech ktoś mnie wyprowadzi z błędu, jeżeli się mylę. A czy mamy jakiś podmiot, który umożliwia nam płatności na całym świecie? Nie mamy. Stany Zjednoczone mają za to Visa i Mastercard, którymi zapłaci się niemal na całym świecie. Kilka miliardów klientów i tysiące miliardów operacji, gdzie każda z nich zasila zyski tych firm.

Czy tego chcesz, czy nie, duże kapitały będą zawsze wolały firmy ze zdolnością ekspansji na cały świat. Taki PKN Orlen zarobił ponad 9 mld zł za pierwszy kwartał 2023 roku (ponad 10 zł na jedną akcję). Czy to ruszyło ceną? Nie i to dosłownie szokuje, bo przecież powinno. Orlen od dołka w marcu 2020 wzrósł ok. 50%, a Chevron ok. 200%. Takich przykładów można mnożyć bardzo dużo od dzisiaj aż do później polskiej jesieni i tematu nie wyczerpiemy.

Co powstrzymuje krajowych inwestorów przed inwestowaniem w USA?

Obca waluta

Wydaje mi się, że istnieje opór przed posiadaniem dolara zamiast złotówek. Dolar nie jest tak stabilną walutą, jak chociażby euro. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w długim terminie to złotówka jest słabszym aktywem. Sam zysk wynikający ze wzrostu cen akcji dobrych spółek mocno niweluje nam ryzyko walutowe.

Nabycie i zbycie dolara dzisiaj jest banalnie proste. Robisz przelew na konto maklerskie, wypełniasz formularz, ile złotówek chcesz wymienić i czekasz na telefon z biura maklerskiego, które temat załatwia. Za darmo w ramach konta IKE i IKZE do 3 razy w roku dla każdego konta lub za opłatą (ok. 50 zł) na zwykłym rachunku maklerskim.

Nieznajomość rynków

Co to właściwie oznacza? Czy rzeczywiście znasz krajowy rynek? Czy byłeś kiedyś w siedzibie GPW na ulicy Kaczej w Warszawie? Jeżeli od razu odpowiedziałeś, że tak, to śpieszę z wyjaśnieniem, że siedziba GPW mieści się na ulicy Książęcej. Ja tam byłem, ale nie odniosłem wrażenia, że siedziba jest mi potrzebna do dokonywania jakichkolwiek operacji, które dzisiaj na całym świecie odbywają się elektronicznie.

Analiza ryków na całym świecie jest taka sama i powinna wychodzić od znajomości finansów spółki i jej rozwoju, a później wykresu (analiza VSA). To zaś dostępne jest z ekranu Twojego komputera.

Odległość

Być może obawiasz się tego, że Stany Zjednoczone są za Oceanem Atlantyckim i to jest bardzo dalekie położenie Twoich pieniędzy. Tylko wiesz co? Nawet jak w kraju kupujesz akcje, to kupujesz niematerialne prawa, a nie fizycznie kawałek przedsiębiorstwa. Nabywasz prawo do udziału w zyskach w postaci dywidendy i/lub wzrostu wartości spółki. Nic nie zanosisz do domu po zakupie w reklamówce. Tak samo jest w przypadku spółek amerykańskich. Nie musisz widzieć siedziby firmy, aby ją mieć w portfelu.

Rozliczenia podatkowe

Napiszę szczerze, że to na prawdę nie jest skomplikowane. A jeżeli nie chcesz się rozliczać z podatków, również z inwestycji w Stanach Zjednoczonych, to inwestuj w ramach konta IKE i IKZE. Tu nie masz żadnego obowiązku rozliczania się z jakichkolwiek podatków.

Jakie korzyści osiągniesz, jeżeli wybierzesz Stany Zjednoczone?

Na początku powinieneś zrozumieć, że najlepsze wyniki osiągają w przedsiębiorczości ludzie w dwóch przypadkach. Musisz mieć dostęp do kapitału i musisz mieć wolność decydowania o tym, co robisz. Przekładowo jeżeli chcesz mieć fabrykę, w której palisz węgiel i płacisz tylko za węgiel, to będziesz znacznie bardziej konkurencyjny od fabryki, w której palisz węgiel i płacisz za węgiel oraz tony CO2, które emitujesz. Fabryka w Stanach Zjednoczonych będzie bardziej konkurencyjna od takiej samej fabryki zlokalizowanej Unii Europejskiej. Konsument będzie wolał za towar zapłacić dolara niż dolara i 20 centów, podobnie jak pośrednicy. Dlatego w Europie przemysł jest znacznie mniej konkurencyjny od biznesów w USA lub Chinach.

Musisz wiedzieć, że wszystkie czynniki związane z kosztami zmniejszają konkurencyjność firm europejskich, a zatem ich zyski. W krótkim terminie jest to prawie niedostrzegalne, ale za to w skali makro przykłada się to na każdą spółkę notowaną na rynkach finansowych. Dlatego w dalszym ciągu indeksy amerykańskie będą odjeżdżać tym europejskim. Amerykanie są trochę mądrzejsi od eurokratów. Poklepują ich po ramieniu i kiwają głowami, że CO2 i globalne ocieplenie, ale niczego nie podpisują i robią swoje.

Pomijając powyższe, w Stanach Zjednoczonych zlokalizowane są nowoczesne biznesy. Pomijam już sztuczną inteligencję, o której ostatnio jest dość głośno. Wystarczy zobaczyć jak na sesji 25 maja 2023 roku na wartości zyskały portfelowe nVidia, MPWR (akcje MPWR) czy AMD (akcje AMD), czyli spółki związane z procesorami i półprzewodnikami. Tam są zlokalizowane spółki, które działają na całym świecie. Globalne zyski transferują do spółek matek w Stanach Zjednoczonych. Zupełnie inaczej zarabia się na spółkach, które mają 20 000 klientów, a inaczej, jak masz dostęp do 200 mln konsumentów.

Duża liczba konsumentów przekłada się na budowę stabilnych trendów na spółkach, a na tym przecież zarabia się pieniądze. Jak ostatecznie kupisz akcje dostatecznie tanio, by w przyszłości móc je sprzedać dostatecznie drogo. Do tego dodajmy listę wielu spółek, na których mamy stabilnie rosnące dywidendy od wielu lat, wypłacanych co kwartał (nie raz do roku), które budują nam stabilny strumień dochodu pasywnego. Dywidenda jest w końcu gotówką, która trafia na konto i jest pozbawiona jakiegokolwiek ryzyka.

Różnice pomiędzy GPW i USA

Kiedyś napisałem dłuższy artykuł na temat tego, dlaczego inwestowanie w USA jest sporo lepsze, niż inwestowanie na GPW. Różnica potencjałów jest ogromna (tutaj znajdziesz całość porównania).

SP500 kontra WIG20

„WIG20 (akcje WIG20) i jego skład nie jest zdolny do generowania coraz wyższych przychodów regularnie, a skład (w większości) SP500 jest. Dlatego porównanie tych wykresów wygląda tak:

Zarobki na SP500 i zarobki na WIG20
Zarobki na SP500 i zarobki na WIG20

Inwestor w tym względzie powinien się kierować roztropnością i kierować swój kapitał do spółek, które mają potencjał wzrostowy wynikający z możliwości rozwoju. Spotkałem się też z tym, że SP500 tak bardzo zyskał na wartości, że teraz, to już bez sensu jest inwestować w rynek amerykański. Jest to mit.”

Pisząc wprost kasę zarabia się tam, gdzie spółki zarabiają kasę. Nie zarobisz jej tam, gdzie tej kasy nie ma.

Podsumowanie

Jako prowadzący PPCG Stock niemal na co dzień spotykam się z oporem ludzi, który objawia się niechęcią wyjścia poza krajowy rynek. Jestem w stanie to zrozumieć, ponieważ sam bardzo długo byłem sceptyczny, jeżeli chodzi o wyjście poza GPW. Ten sceptycyzm u mnie wynikał głównie z tego, że nie można było na naszym rynku wypełnić formularza W8BEN, który dawałby możliwość płacenia niższego podatku od dywidend (do 19%, a nie 34%). Ta przeszkoda znikła, więc niemal natychmiast znikły moje opory.

To, czego szczerze żałuję, to że nie zacząłem znacznie wcześniej interesować się giełdą za oceanem. Mam nadzieję, że inwestorzy, którzy są obecnie sceptycznie nastawieni do rynku amerykańskiego, pozbędą się swoich wątpliwości i wyruszą jak najprędzej w swoją podróż po zyski.